Moskva 22. októbra 2021 – Rusko môže zvýšiť dodávky plynu do Európy, len čo Nemecko schváli nový plynovod Nord Stream 2, povedal prezident Vladimir Putin. Informoval o tom Financial Times. Putin podľa neho povedal, že ak regulačné orgány schvália prevádzku plynovodu „zajtra“, Gazprom by „pozajtra“ mohol zvýšiť toky plynu o ďalších 17,5 miliardy kubických metrov.

Tento objem, ktorý podľa FT predstavuje cca 10 % plynu, ktorý Rusko dodalo do Európy a Turecka v roku 2020, by poskytol významné dodatočné dodávky v čase rekordných cien v Európe, a to ešte pred úplným naplnením druhej línie NS2 v decembri.

Skutočnosť, že Rusko má dodatočný plyn, ale jeho dodávku do Európy podmieňuje schválením NS2, však podľa FT môže vyvolať hnev. USA a niekoľko východoeurópskych krajín tvrdí, že Rusko chce využívať plynovod obchádzajúci Ukrajinu ako geopolitickú zbraň na zvýšenie závislosti EÚ od Moskvy, pričom Kyjev oberie o tranzitné príjmy z tradičných prepravných trás.

Putin povedal, že energetickú politiku EÚ robia „neodborníci“, ktorí „klamú voličov“, a dodal, že svet by sa mohol vyhnúť budúcim krízam, ak by sa namiesto obchodovania na spotovom trhu zameral na „základné projekty“, ako je Nord Stream 2.

Rusko v posledných týždňoch čelilo rastúcej kritike, pretože neposlalo ďalšie dodávky do Európy napriek Putinovým náznakom, že bude konať, aby prispelo k upokojeniu situácie na trhu.

Kritici podľa FT vinia Rusko z toho, že tento rok nesprístupnilo európskym zákazníkom žiadne ďalšie predaje plynu okrem tých, ktoré sú zabezpečené prostredníctvom dlhodobých zmlúv. Gazprom tiež nechal svoje vlastné skladovacie kapacity v Európe klesnúť na veľmi nízku úroveň, čím sa zvýšili obavy z nedostatku dodávok v prípade studenej zimy.

Putin obvinil z plynovej krízy „krátkozraké“ pokusy EÚ prejsť z dlhodobých zmlúv na spotový trh a zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe. V dôsledku toho podľa neho výrobcovia skvapalneného zemného plynu v USA a na Blízkom východe znížili dodávky do Európy, čo spôsobilo nedostatok v objeme 70 miliárd m3, ktorý by mohla pomôcť vyriešiť plánovaná kapacita plynovodu Nord Stream 2 (55 bcm).

„Keď si Európania stanovovali svoje trhové princípy, zakladali ich na tom, že je to špičkový trh. A nie je – plyn išiel do Latinskej Ameriky a Ázie,“ povedal Putin. „Čo to má spoločné s Ruskom? Toto je výsledok hospodárskej politiky Európskej komisie,“ vyhlásil.

Putin uviedol, že Gazprom už zvýšil dodávky do Európy v tomto roku o 11 bcm. Niektorí analytici však tvrdia, že spoločnosť zvýšila najmä dodávky do Turecka, ktoré považuje za Európu, ale nie na jeho hlavné trhy v západnej Európe, ktoré boli tradične zásobované cez Ukrajinu a Poľsko.