Moskva 2. septembra 2022 – Rusko neobnoví dodávky plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1 po odstávke pre údržbu na kompresorovej stanici Portovaja, ktorá mala skončiť v sobotných (3. 9.) ranných hodinách. Odôvodnilo to poruchou, ktorú objavilo počas údržby. Informovala o tom agentúra Reuters.

Gazprom, štátom kontrolovaná firma s monopolom na vývoz ruského plynu cez plynovody, však v piatok uviedol, že nemôže bezpečne obnoviť dodávky, kým neodstráni únik oleja nájdený v údajne jedinej funkčnej turbíne. Nestanovil žiadny časový rámec obnovenia dodávok a vyzval spoločnosť Siemens, aby chybu na turbíne odstránila.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov už v piatok naznačil, že by mohlo dôjsť k ďalším prerušeniam dodávok cez Nord Stream 1. „Nie je chyba Gazpromu, že chýbajú zdroje. Preto je ohrozená spoľahlivosť celého systému,“ odpovedal na otázku, či možno očakávať ďalšie výpadky.

Generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller v stredu (31. 8.) uviedol, že sankcie proti Rusku znemožňujú pravidelnú údržbu zo strany spoločnosti Siemens Energy. Tá reagovala že sa nezúčastňuje na údržbárskych prácach, ktoré počas aktuálnej odstávky vykonáva Gazprom. Uviedla tiež, že v prípade potreby je pripravená pomôcť a že údržba je vylúčená zo sankcií.

V piatkovom vyhlásení  sa Gazprom  odvolávala na stanovisko Siemensu, že opravy turbíny po zistení najnovšej poruchy je možné vykonať len v „podmienkach špecializovanej dielne“.

Únik oleja na turbíne plynovodu Nord Stream 1 nie je dôvodom na zastavenie prepravy plynu, vyhlásila spoločnosť Siemens, ktorá turbíny obsluhuje.

„Takéto úniky zvyčajne neovplyvňujú prevádzku turbíny a môžu byť na mieste utesnené,“ uviedol Siemens s tým, že podobné zistenia nie sú dôvodom na zastavenie prevádzky.

Veľkoobchodné ceny plynu od augusta 2021 vzrástli o 400 %, čo poškodilo európsky priemysel a domácnosti, pričom najprv prudko vzrástli v dôsledku oživenia dopytu po pandémii a potom v dôsledku ukrajinskej krízy.

Šéfka Európskej únie Ursula von der Leyenová nedávno uviedla, že blok by mal uvaliť cenový strop na ruský plyn, aby zmaril pokusy ruského prezidenta Vladimira Putina o manipuláciu trhu. „Vidíme, že trh s elektrinou už nefunguje, pretože je masívne narušený pre Putinove manipulácie,“ povedala Von der Leyenová a dodala, že na európskej úrovni by sa mohol navrhnúť strop na ceny plynu pre dodávky cez ruské plynovody.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev povedal, že ak Brusel zavedie takýto strop, Moskva zastaví dodávky do Európy.

Nemecké reakcie

„Je to súčasť ruskej psychologickej vojny proti nám,“ napísal na Twitteri Michael Roth, predseda nemeckého parlamentného výboru pre zahraničné veci.

Nemecký regulátor v reakcii na oznámenie Gazpromu uviedol, že krajina je lepšie pripravená vyrovnať sa s prerušením dodávok z Ruska, ale domácnosti a firmy musia znížiť spotrebu. „Je dobré, že Nemecko je teraz lepšie pripravené, ale teraz je to na každom jednom z nás,“ uviedol na Twitteri Klaus Müller, šéf Bundesnetzagentur.

Podobne reagovalo aj nemecké ministerstvo hospodárstva. „Nemáme žiadne konkrétne pripomienky (k vyhláseniu Gazpromu), ale v posledných týždňoch sme videli nespoľahlivosť Ruska, a tak sme pokračovali v prijímaní opatrení na posilnenie našej nezávislosti od dovozu ruskej energie,“ uviedol hovorca ministerstva.

„Sme podstatne lepšie pripravení ako pred pár mesiacmi,“ dodal hovorca. „Sú to ťažké časy, ale zintenzívnime naše prípravy. Je potrebné ďalšie veľké úsilie, ale sme na dobrej ceste, aby sme sa so situáciou vyrovnali,“ uzavrel.

Ďalšie reakcie

Oznámenie Gazpromu, že opäť odstavuje Nord Stream 1 pod falošnými zámienkami, je ďalším potvrdením jeho nespoľahlivosti ako dodávateľa,“ uviedol v tweete hovorca Európskej komisie Eric Mamer s tým, že je to tiež dôkaz cynizmu Ruska, pretože uprednostňuje spaľovanie plynu namiesto dodržiavania zmlúv.

Massimo di Odoardo, viceprezident výskumu pre plyn a LNG vo Wood Mackenzie uviedol, že odstávka určite ovplyvní náladu na napätom trhu a ceny v pondelok (5. 9.) vyletia nahor.

Ak sa toky Nord Streamu neobnovia a bude priemerná zima, európske zásoby by do konca marca 2023 mohli skončiť na úrovni 26 %, čo je stále pozitívny výhľad, pretože Európa bude mať vyššie úrovne ako na začiatku letnej sezóny 2022, odhaduje Mauro Chavez Rodriguez, riaditeľ výskumu pre európske trhy s plynom a LNG vo Wood Mackenzie. „Hlavné riziko je v scenári, pri ktorom by Európa tento rok čelila extrémne studenej zime. Ak sa tak stane, odhadujeme, že Európa by mohla ukončiť zimu s 8 % úrovne skladovania. To je pod technickými limitmi a v kombinácii s napätým trhom s elektrinou v dôsledku nižších výkonov jadrovej, uhoľnej a vodnej energie by to mohlo viesť k prídelom plynu a elektriny,“ dodal.

„Európa je na ceste vstúpiť do tejto zimy vo výhodnejšej pozícii, pokiaľ ide o zásoby ako v roku 2021, ale samotné skladovanie nebude stačiť na to, aby prekonalo zimu. Takmer určite bude potrebné obmedziť dopyt v prípade, že Nord Stream zostane mimo prevádzky počas významného časového obdobia,“ povedal analytik Connor McLean z analytickej spoločnosti BTU Analytics. Existuje tiež riziko, že vývoz LNG z USA sa v nadchádzajúcich mesiacoch zníži, pretože v Atlantiku sa začne sezóna hurikánov a zariadenia budú musieť byť odstavené pre bežnú údržbu, dodal.

Podľa Toma McNultyho z texaskej firmy Chiron Financial malo Rusko všetky veci prepočítané už pred vojnou na Ukrajine a má väčšinu, ak nie všetky tromfy v rukách a nemusí ustúpiť ako prvé. India a Čína naďalej financujú určité percento ruského vojnového úsilia nákupom veľkých objemov ruských komodít za zľavnené ceny. „Otázka je, čo sa stane skôr, či dôjde Rusku hotovosť na boj s Ukrajinou, alebo Európa zhasne a prestane kúriť?“ položil otázku.

Josh Young, investičný riaditeľ spoločnosti Bison Interest z Houstonu sa domnieva, že Rusko sa snaží vytlačiť ceny plynu dostatočne vysoko na to, aby sa ropa používala na výrobu elektriny a tepla namiesto plynu. „Je to pre nich maximalizácia výnosov, keď majú vysoké ceny TTF a JKM a vysoké ceny ropy,“ dodal.

Podľa Andrewa Lipowa, prezidenta spoločnosti Lipow Oil Associates z Houstonu, ruské správanie posilní európske snahy o odchod od ruských dodávok a vybudovať potrebnú infraštruktúru. „Rusko môže krátkodobo získať, najmä politicky, ak to povedie k sociálnym nepokojom v Európe, ale vina bude smerovaná na Rusko a z dlhodobého hľadiska by to mohlo mať vážny škodlivý účinok,“ uviedol.