Moskva/Tokio 1. júla 2022 – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok (30. 6.) dekrét o prevzatí kontroly nad plynovým a ropným projektom Sachalin-2 na ruskom Ďalekom východe, čo je krok, ktorý by mohol prinútiť Shell a japonské Mitsui a Mitsubishi, aby sa vzdali svojich investícií. Informovala o tom agentúra Reuters.
Dekrét stanovuje, že všetky práva a povinnosti spoločnosti Sakhalin Energy Investment Co, v ktorej dve japonské obchodné spoločnosti a Shell vlastnia takmer 50 % podiel, prevezme nová firma.
Z dokumentu, ktorý prichádza v čase západných sankcií voči Moskve v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, vyplýva, že je na rozhodnutí Kremľa, či zahraniční akcionári zostanú v konzorciu.
Mitsui má v projekte, ktorý zásobuje asi 4 % súčasného svetového trhu so skvapalneným zemným plynom, 12,5-percentný podiel a Mitsubishi 10 %, zatiaľ čo Shell drží 27,5 %, mínus jeden podiel. Ruský plynárenský gigant Gazprom má 50 % plus jeden podiel.
Podľa dekrétu si Gazprom svoj podiel ponechá, ale ostatní akcionári budú musieť do jedného mesiaca požiadať ruskú vládu o podiel v novej firme. Vláda potom rozhodne, či im dovolí ponechať si tento podiel. Ak im to nebude umožnené, vláda tieto podiely predá a výnosy ponechá na osobitnom účte akcionára.
Výťažok z tohto účtu môže byť zaslaný akcionárovi alebo použitý na splatenie bližšie nešpecifikovaných škôd v rámci dohody o zdieľaní výroby, uvádza sa v dekréte.
Reakcie firiem
Shell dal už pred niekoľkými mesiacmi jasne najavo svoj zámer ukončiť účasť projekt a rokuje s potenciálnymi kupcami. Japonsko však uviedlo, že sa nevzdá svojich záujmov v projekte Sachalin-2, ktorý je dôležitý pre jeho energetickú bezpečnosť, ani keby ho požiadali o odchod.
Generálny riaditeľ spoločnosti Shell Ben van Beurden v stredu (29. 6.) novinárom povedal, že spoločnosť „urobila dobrý pokrok“ vo svojom pláne opustiť spoločný podnik. „Nemôžem vám presne povedať, kde sa nachádzame, pretože ide o komerčný proces, takže musím rešpektovať dôvernosť… ale môžem povedať, že keď som minulý týždeň dostal aktualizáciu, bol som naozaj spokojný s tým, kde sme,“ dodal.
Zdroje v máji informovali agentúru Reuters, že Shell rokuje s konzorciom indických energetických spoločností o predaji svojho podielu v Sachalin-2.
Akcie spoločností Mitsui a Mitsubishi klesli v piatok o 6 % pre obavy zo straty zo zníženia hodnoty. Hovorca Mitsubishi uviedol, že spoločnosť diskutuje so svojimi partnermi v Sachalin Energy a japonskou vládou o tom, ako reagovať na Putinov dekrét. Mitsui neponúkol žiadne okamžité vyjadrenie.
Reakcie japonskej vlády
Na otázku o Putinovom dekréte, japonský zástupca hlavného tajomníka kabinetu Sejdži Kihara povedal, že vláda skúma jeho obsah a analyzuje zámery Moskvy. „Vo všeobecnosti by záujmy našej krajiny v oblasti zdrojov by nemali byť poškodené,“ uviedol Kihara, ktorý odmietol povedať, či je Japonsko v tejto záležitosti v kontakte s Moskvou.
Japonský premiér Fumio Kišida v piatok povedal, že rozhodnutie Ruska prevziať práva na Sachalin-2 okamžite nezastaví dovoz skvapalneného zemného plynu z projektu. Vláda podľa neho musí preskúmať, aké požiadavky obsahuje zmluva o energetickom projekte.
V podobnom duchu sa vyjadril minister priemyslu Koiči Hagiuda. „Nariadenie neznamená, že japonský dovoz LNG bude okamžite nemožný, ale je potrebné prijať všetky možné opatrenia v rámci prípravy na nepredvídané okolnosti,“ povedal.
Japonsko má 2- až 3-týždňové zásoby LNG, ktoré sú v držbe verejných služieb a dodávateľov mestského plynu a Hagiuda požiadal svojich amerických a austrálskych energetických partnerov o alternatívne dodávky.
Japonsko dováža približne 6 miliónov ton ročne alebo 10 % svojej ročnej spotrebyho LNG z Ruska, väčšinou na základe dlhodobej zmluvy so Sachalin-2.
Reakcie analytikov
„Ruský dekrét účinne vyvlastňuje zahraničné podiely v Sachalin Energy Investment Company, čo znamená ďalšiu eskaláciu pokračujúceho napätia,“ povedala Lucy Cullen, hlavná analytička z poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie.
Mnohé západné firmy sa už z Ruska odišli, zatiaľ čo iné sa na podobný krok chystajú. Putinov krok však pre ne podľa Reuters ďalej komplikuje už aj tak zložitý proces odchodu. Moskva pripravuje zákon, ktorý by mal štátu umožniť zabavenie majetku západných firiem, ktoré sa rozhodnú odísť.
Saul Kavonic, vedúci integrovaného výskumu energie a zdrojov v Credit Suisse, uviedol, že ruská produkcia LNG z projektov ako Sachalin-2 pravdepodobne časom utrpí, keďže zahraničné odborné znalosti expertízy, ako aj diely budú nedostupné. „To v aktuálnej dekáde výrazne zvýši napätie na trhu s LNG,“ povedal. Akékoľvek zvýšenie zapojenia ruskej vlády len sťaží na strane dopytu obstarávanie z týchto projektov pre mnohých kupujúcich, povedal. Japonsko naliehavo hľadá alternatívne možnosti dodávok, dodal.
Rusko nevidí dôvod na zastavenie dodávok LNG
Rusko nevidí dôvod na zastavenie dodávok skvapalneného zemného plynu z projektu Sachalin-2 po tom, čo sa Moskva rozhodla vytvoriť novú firmu, ktorá by prevzala všetky práva a povinnosti spojené s týmto projektom, uviedol v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Na otázku, či by sa Sachalin-2 mohol stať príkladom pre ďalšie projekty zahŕňajúce západné spoločnosti pôsobiace v Rusku, odpovedal, že každá jednotlivá situácia sa bude posudzovať prípad od prípadu.