Moskva 24. marca 2022 – Rusko bude žiadať platbu v rubľoch za plyn predaný „nepriateľským“ krajinám, povedal v stredu (23. 3.) prezident Vladimir Putin. Odberatelia ruského plynu, rovnako ako analytici považujú tento krok za porušenie zmluvných podmienok. Európske ceny plynu prudko vzrástli pre obavy, že tento krok ešte zhorší energetickú krízu v regióne. Téme sa venovala agentúra Reuters.

Putinovo posolstvo je podľa nej jasné: Ak chcete náš plyn, kúpte si našu menu. Zostáva však nejasné, či má Rusko právo jednostranne meniť existujúce zmluvy dohodnuté v eurách.

Ruská mena po šokujúcom vyhlásení krátko vyskočila na trojtýždňové maximum voči doláru – nad 1 USD : 95 RUB, neskôr klesla a uzavrela obchodovanie na 97,7 rubľov za dolár, čo je oproti 24. februáru, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajinu, pokles o viac ako 22 %.

Niektoré európske veľkoobchodné ceny plynu na ruský krok zareagovali rastom až o 30 %.

Ruský plyn predstavuje približne 40 % celkovej spotreby Európy. Hodnota ruského dovozu do EÚ tento rok oscilovala medzi 200 až 800 miliónmi eur (880 miliónov USD) denne.

„Rusko bude, samozrejme, naďalej dodávať zemný plyn v súlade s objemami a cenami… stanovenými v predtým uzatvorených zmluvách,“ povedal Putin. „Zmeny ovplyvnia iba platobnú menu, ktorá sa zmení na ruské ruble,“ dodal.

Reakcie európskych politikov a spoločností

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck označil Putinovu požiadavku za porušenie zmluvy. Uviedol, že s európskymi partnermi bude diskutovať o možnej reakcii na oznámenie Moskvy.

Holandský premiér Mark Rutte povedal, že na vyjasnenie ruskej požiadavky je potrebný dlhší čas. „V ich zmluvách je zvyčajne špecifikované, v akej mene sa má platiť, takže to nie je niečo, čo môžete len tak zmeniť,“ dodal. Rutte počas rozpravy v parlamente.

„Zmena by predstavovala porušenie platobných pravidiel zahrnutých v súčasných zmluvách,“ povedal vysokopostavený poľský vládny zdroj a dodal, že Poľsko nemá v úmysle podpísať nové zmluvy s Gazpromom po tom, čo ich existujúca dohoda na konci tohto roka vyprší.

Bulharsku podľa ministra energetiky Alexandra Nikolova nehrozí žiadne riziko, pokiaľ ide o dodávky plynu. „V Bulharsku je finančná protistrana, ktorá môže transakciu realizovať aj v rubľoch,“ povedal. „Očakávame všetky druhy akcií, ktoré sa pohybujú na hrane nezvyčajnosti, ale tento scenár bol prediskutovaný, takže neexistuje žiadne riziko pre platby podľa existujúcej zmluvy,“ dodal.

Veľké banky sa zdráhajú obchodovať s ruskými aktívami, čo ešte viac komplikuje Putinovu požiadavku.

Hovorca holandského dodávateľa plynu Eneco, ktorý nakupuje 15 % svojho plynu od nemeckej dcérskej spoločnosti ruského Gazpromu Wingas uviedol, že spoločnosť má dlhodobý kontrakt denominovaný v eurách. „Neviem si predstaviť, že sa dohodneme na zmene podmienok,“ vyhlásil.

Viaceré firmy vrátane veľkých ropných a plynárenských spoločností Eni, Shell a BP, RWE a Uniper – najväčšieho nemeckého dovozcu ruského plynu – odmietli situáciu komentovať.

Podľa Gazpromu bolo 58 % jeho predaja zemného plynu do Európy a iných krajín k 27. januáru vysporiadaných v eurách. Americké doláre predstavovali približne 39 % hrubého predaja a libra približne 3 %. Komodity, s ktorými sa obchoduje na celom svete, sa z veľkej časti obchodujú v amerických dolároch alebo eurách, ktoré tvoria približne 80 % celosvetových menových rezerv.

Názory analytikov

Podľa analytikov môže byť za deklarovanou zmenou snaha Ruska čiastočne sa vyhnúť sankciám zo strany EÚ, USA a ďalších štátov za jeho inváziu na Ukrajinu. Ak by Moskva dostala zaplatené za plyn v rubľoch, mohla by sa vyhnúť niektorým z finančných sankcií.

„Nie je jasné, aké ľahké by bolo pre európskych klientov zmeniť svoje platby na ruble vzhľadom na rozsah týchto nákupov,“ uviedol Leon Izbicki, spolupracovník poradenskej spoločnosti Energy Aspects. Povedal však, že ruská centrálna banka by mohla poskytnúť devízovým trhom dodatočnú likviditu, ktorá by európskym klientom a bankám umožnila získať potrebné ruble.

Claudio Galimberti, senior viceprezident v Rystad Energy, povedal, že Rusko môže navrhnúť nové kontrakty, ktoré vyžadujú platbu v rubľoch, ale bude to vyžadovať, aby vlády držali ruble vo svojich centrálnych bankách alebo ich kupovali na voľnom trhu.

Opatrenia prijaté Ruskom môžu byť tiež interpretované ako provokatívne a môžu zvýšiť možnosť, že západné štáty sprísnia sankcie voči ruskej energetike,“ povedal Liam Peach, ekonóm spoločnosti Capital Economics.

Podľa právnych expertov je nepravdepodobné, že Rusko má právomoc jednostranne zmeniť podmienky už existujúcich zmlúv. „Zmluvy sa uzatvárajú medzi dvoma stranami a zvyčajne sú v amerických dolároch alebo eurách,“ povedal Tim Harcourt, hlavný ekonóm spoločnosti Inštitút pre verejnú politiku a riadenie na Technologickej univerzite v Sydney. Ak jeden z účastníkov kontraktu jednostranne vyhlási, že druhý bude platiť v inej mene, zmluva prestáva platiť, dodal.

„Nie je jasné, aká vážna je táto požiadavka,“ povedala Susan Sakmar, hosťujúca profesorka práva na univerzite v Houstone a obchodná konzultantka v sektore LNG. Pointou ruského kroku môže byť stredajší nárast kurzu rubľa voči doláru a skok v európskych veľkoobchodných cenách plynu, myslí si. „Trvalo by dlho, kým by sa niečo také stalo. Putin môže medzitým udržať zvýšené ceny, čo vyhovuje jeho záujmom,“ dodala.

Možné budúce vplyvy na Rusko a USA

Rusko, Čína, Irán a ďalší pravidelne útočia na dominanciu amerického dolára vo svetovom obchode a frekvenciu, s akou Washington uvaľuje finančné sankcie.

V prípade Ruska by prechod na platbu za plyn v rubľoch vyvolal tlak na jeho schopnosť obsluhovať zahraničný dlh a zníženie dovozu, čo by ešte viac oslabilo jeho ekonomiku, myslí si Peach.

Naopak, v prípade úspechu tohto prechodu by Spojené štáty čelili zníženiu úlohy dolára v globálnom obchode, keďže rubeľ, jüan alebo iné meny v obchode rastú. To by malo dlhodobé dôsledky na náklady na pôžičky a financovanie v USA.