Moskva 16. septembra 2021 – Rýchle spustenie plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka by mohlo pomôcť upokojiť rekordne vysoké ceny plynu v Európe, povedal v stredu (15. 9.) hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, zatiaľ čo Moskva čaká rozhodnutie nemeckého regulátora o spustení toku plynu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Čo najskoršie spustenie NS2 by nepochybne významne vyvážilo cenové parametre zemného plynu v Európe vrátane spotového trhu, to je zrejmé. Dopyt je vysoký,” povedal Peskov.

Spotové ceny v holandskom plynovom uzle TTF dosiahli v stredu pri nízkych úrovniach podzemného skladovania plynu v Európe rekordných 79 eur za megawatthodinu alebo viac ako 960 dolárov za 1000 kubických metrov.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň uviedol, že európski zákazníci energetického gigantu Gazprom vo vlastníctve Kremľa si „šúchajú ruky od radosti“ nad dlhodobými zmluvami o plyne, ktoré sú viazané na ceny ropy a sú menej volatilné.

Šéf Gazpromu Alexej Miller v stredu uviedol, že plyn nezačne prúdiť cez NS2 už 1. októbra, ako o tom informovala agentúra Bloomberg.

Agentúra Interfax v stredu priniesla správu, že podľa vicepremiéra Alexandra Novaka má ruské ministerstvo energetiky v najbližších dňoch pripraviť správu o možnostiach spoločnosti Rosnefť vyvážať plyn do Európy prostredníctvom plynovodu NS2.

V súčasnosti má Gazprom výhradné práva na vývoz ruského plynu plynovodmi a európske predpisy, takzvaný tretí energetický balík, vyžadujú prístup tretích strán k plynovodom.

Kirill Tačennikov z moskovskej finančnej spoločnosti Sinara uviedol, že stále nie je jasné, či by prípadná účasť Rosnefti na vývoze plynu cez NS2 pomohla Rusku zvýšiť dodávky plynu prostredníctvom tejto trasy. „Pokiaľ ide o tretí energetický balík, nie je jasné, aký je postoj EÚ k prístupu ďalších ruských spoločností k novému plynovodu,“ povedal.

Ministerstvo energetiky na žiadosti o pripomienky bezprostredne nereagovalo. Rosnefť odmietol komentovať.

Rosnefť zameraný na produkciu ropu a jeho akcionár, spoločnosť BP, sa už dlho snažia vyvážať ruský zemný plyn do Európy, pretože vývoz je lukratívnejší ako domáci predaj. Akcie Rosnefti v Moskve v popoludňajšom obchode vyskočili o viac ako 4 %.

Igor Sečin, šéf spoločnosti a dlhoročný spojenec prezidenta Vladimira Putina, opakovane loboval v Kremli, aby obmedzil vývozné práva Gazpromu. Peskov uviedol, že možnosť Rosneftu vyvážať plyn do Európy bola opakovane otváraná, ale zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia.

Gazprom uviedol, že jeho vývoz zemného plynu mimo bývalého Sovietskeho zväzu sa medziročne zvýšil o 17,4% na 138,6 miliardy kubických metrov.