Doha 17. februára 2021 – Katar chce využiť rastúci dopyt pri globálnom prechode od ropy a uhlia k čistejšej energii a byť aj najmenej ďalšie dve desaťročia najväčším svetovým producentom skvapalneného zemného plynu. Téme sa venovala agentúra Bloomberg.

Krajina plánuje investovať miliardy dolárov na rozšírenie svojej LNG kapacity o viac ako 50 %, na 126 miliónov ton ročne. „To je úroveň, ktorú budú mať ostatné krajiny problém dorovnať,“ uviedol minister energetiky Saad Al-Kaabi pre Bloomberg.

Katar je už teraz hlavným svetovým dodávateľom LNG, jeho dominanciu však narušili nové projekty – najmä v Austrálii a USA.

Minister tvrdí, že krajina bude schopná produkovať LNG od prvej fázy expanzie tak lacno, že bude životaschopný, aj keď ceny ropy klesnú pod 20 dolárov za barel. „Toto je jeden z najkonkurencieschopnejších projektov, ak nie vôbec najkonkurencieschopnejší projekt na planéte,“ skonštatoval Al-Kaabi.

Agentúra Bloomberg pripomína, že ceny ropy vlani skolabovali, od začiatku novembra, po spustení očkovania proti koronavírusu, však prudko vzrástli o viac ako 60 %, na zhruba 64 dolárov za barel.

Štátny producent Qatar Petroleum minulý týždeň prijal konečné investičné rozhodnutie o projekte North Field East. Podľa agentúry Bloomberg NEF je pravdepodobné, že bude jediným, ktorému sa to v tomto roku podarí, pričom v roku 2020 bol schválený len jeden projekt.

„Nedostatok nových dodávok z iných krajín bude pre Katar výhodný,“ hovorí Al-Kaabi, ktorý je tiež výkonným riaditeľom QP. „Pri menšom počte projektov, ktoré sú uvádzané do prevádzky, je naša expanzia veľmi aktuálna,“ dodal.

Al-Kaabi bagatelizoval názor niektorých analytikov, že dopyt po LNG je, podobne ako v prípade ropy, takmer na vrchole. Energetické spoločnosti, ktoré chcú vyrábať viac obnoviteľnej energie, budú podľa neho stále potrebovať plyn, aby vyrovnali prerušované dodávky zelenej energie.

„Obnoviteľné zdroje sa určite stanú realitou – sami v tejto oblasti robíme veľa – ale na ich doplnenie potrebujete plyn,“ zdôraznil. „Plyn je v akomsi katolíckom manželstve s obnoviteľnými zdrojmi. Aby bol energetický prechod úspešný, musia zostať spolu veľmi dlho,“ prirovnal minister.

Pre krajinu, ktorá vybudovala svoj blahobyt na zemnom plyne, je trvalý dopyt po LNG zásadný. Katar je podľa Medzinárodného menového fondu jednou z najbohatších krajín sveta s hrubým domácim produktom na obyvateľa na úrovni 53.000 dolárov (2020).

Spoločnosť QP si rezervovala kapacitu v zariadeniach na opätovné splynovanie LNG v Belgicku, Francúzsku a Veľkej Británii. Tiež sa snaží nadviazať na svoj 70-percentný podiel v najväčšom britskom dovoznom termináli LNG investovaním do ďalších zariadení na spätné splyňovanie, priblížil Al-Kaabi.

Hoci je LNG čistejšie palivo ako uhlie a ropa, väčšina dohôd o dodávkach je stále založená na cene ropy. Al-Kaabi pochybuje, že sa to zmení. „Je tu mylná predstava, že s LNG sa obchoduje ako s komoditou a môžete mať takmer nekonečný spotový trh. To nie je pravda,“ skonštatoval.

QP bude naďalej uprednostňovať dlhoročné kontrakty viazané na ropu a prostredníctvom spotového trhu bude predávať iba okolo 10 % nového plynu, vyčíslil minister, ktorý to z dlhodobého hľadiska považuje pre obe obchodné strany za najlepší prístup, poskytujúci istotu.

Spotové sadzby LNG sa za posledný rok prudko zmenili. Okolo apríla 2020 výrazne poklesli pre pandémiu, zatiaľ čo v polovici januára 2021, uprostred chladného obdobia v Ázii, silno rástli. Nestálosť spôsobila „veľké výkyvy, ktoré nie sú dobré pre kupujúceho ani predávajúceho,“ uzavrel katarský minister energetiky Saad Al-Kaabi pre Bloomberg.

Foto: Shutterstock.com