Washington 11. januára 2022 – Viacerí demokratickí senátori USA sa domnievajú, že sankcie na ruský plynovod Nord Stream 2 presadzované republikánskym senátorom Tedom Cruzom by mohli poškodiť vzťahy s Nemeckom. Podľa agentúry Reuters to uviedli po pondelkovom (10. 1.)  stretnutí s predstaviteľmi Bidenovej administratívy.

Námestníčka ministerky zahraničných vecí Victoria Nulandová a poradca prezidenta Joea Bidena pre globálnu energetickú bezpečnosť Amos Hochstein sa v pondelok za zatvorenými dverami stretli s približne 10 demokratickými senátormi, ktorí sa ešte nerozhodli o postupe v prípade Cruzovho návrhu zákona.

Očakáva sa, že sa o ňom bude tento týždeň hlasovať v Senáte po tom, ako republikáni a demokrati mesiac uzavreli dohodu, podľa ktorej Cruz zastaví blokovanie desiatok nominácií na veľvyslancov, ktorých nominoval prezident Biden. Dohoda vyžaduje, aby návrh zákona získal 60 hlasov, čo v Senáte rozdelenom 50/50 predstavuje ťažkú prekážku. Návrh zákona by následne musel prejsť aj snemovňou a podpisom demokratického prezidenta Bidena.

Niektorí senátori povedali, že predstavitelia administratívy boli vo svojej argumentácii presvedčiví. Podľa senátora Chrisa Murphyho uviedli, že Cruzov návrh zákona by mohol poškodiť vzťahy s novou nemeckou vládou práve v čase, keď Washington potrebuje jej podporu pri tlaku na Rusko v súvislosti s možnou inváziou na Ukrajinu.

„Myslím si, že ich názor je oprávnený,“ povedal Murphy. „Cruzov dodatok by zvýšil pravdepodobnosť ruskej invázie,“ dodal s tým, že nemá zmysel sankcionovať novú nemeckú vládu, keď práve zmenila svoju pozíciu a plynovod pozastavila.

Plynovod Nord Stream 2 na prepravu ruského plynu popod Baltské more do Nemecka bol dokončený v septembri, ale schválenie jeho prevádzky sa očakáva až v polovici roka, keďže nemecký sieťový regulátor proces certifikácie prerušil s požiadavkou, aby prevádzkovateľ plynovodu založil spoločnosť v súlade s nemeckým právom.

Senátor Dick Durbin povedal, že legislatíva, na ktorej tvorbe sa podieľa jeho kolega, demokratický senátor Robert Menendez, je vhodnejšia a vysiela „silný odkaz Putinovi“. Durbin však súčasne konštatoval, že nevie, kedy sa bude hlasovať o Menendezovom návrhu zákona.

Tim Kaine, ďalší demokratický senátor, ktorý sa zúčastnil rokovania, povedal, že ak sa objaví alternatíva ku Cruzovmu návrhu zákona, chce obe porovnať. Vyjadril tiež „množstvo obáv“ z opatrení v Cruzovom návrhu zákona, ktoré by umožnili Kongresu hlasovať o obnovení sankcií, ak by od nich prezident upustil.

Senátor Jon Tester nepovedal, či bude hlasovať proti Cruzovmu zákonu, ale uviedol, že predstavitelia Bidenovej administratívy predložili významný argument o potrebe podpory Nemecka proti prípadnej opätovnej invázii Ruska na Ukrajinu. Vláda podľa neho zdôraznila, že zákon by v tejto súvislosti poškodil prebiehajúce rokovania s Nemeckom. „Musíme sa uistiť, že ak ideme uvaliť sankcie, budú zamerané na problém a nie na kolaterál,“ povedal Tester.

Nemecká vládna koalícia je v otázke Nord Stream 2 rozdelená, pričom sociálni demokrati Nord Stream 2 podporujú, keďže krajina potrebuje zemný plyn po odstavení jadrových a uhoľných elektrární. Jeden z koaličných partnerov, Zelení, však proti projektu plynovodu otvorene vystupujú.

Proti plynovodu sa postavila aj Bidenova administratíva s tým, že obchádza Ukrajinu, ktorú tak pripraví o lukratívne tranzitné poplatky a potenciálne podkopáva jej pozíciu voči Rusku. Minulý rok však americká vláda zrušila sankcie voči spoločnosti Nord Stream 2 AG, ktorá je za projektom, s cieľom urovnať vzťahy s Nemeckom a ďalšími európskymi spojencami, zhoršené počas úradovania predchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Americkí a ruskí predstavitelia sa v pondelok stretli v Ženeve, kde rokujú o bezpečnostných zárukách požadovaných Ruskom od Západu a snahe Washingtonu odradiť Moskvu od novej invázie na Ukrajinu po tom, čo na jej hraniciach zhromaždila takmer 100.000 vojakov.