Madrid 21. októbra 2022 – Španielsko, Francúzsko a Portugalsko sa vo štvrtok (20. 10.) dohodli na výstavbe podmorského plynovodu BarMar, ktorý má spojiť španielsku Barcelonu a francúzske Marseille, a nahradiť projekt plynovodu MidCat, ktorý mal viesť cez Pyreneje. Podľa portálu euractiv.com o tom informoval španielsky premiér Pedro Sanchez.

Plynovod BarMar spojí dva prístavy, ktoré majú veľké ropné a plynové terminály, umožní prepravu zemného plynu a zeleného vodíka medzi Španielskom a Francúzskom a združí európske kapacity skvapalneného zemného plynu.

„Dosiahli sme dohodu o nahradení projektu MidCat novým projektom nazvaným Koridor zelenej energie, ktorý spojí Pyrenejský polostrov s Francúzskom, a teda s európskym energetickým trhom,“ povedal Sanchez novinárom v Bruseli, pred summitom EÚ a po stretnutí s jeho portugalským náprotivkom Antoniom Costom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

V spoločnom vyhlásení, ktoré prijali tieto tri krajiny, sa uvádza, že nový plynovod BarMar je „najpriamejšou a najefektívnejšou možnosťou prepojenia Pyrenejského polostrova so strednou Európou“.

Nový „zelený energetický koridor“ má zahŕňať aj elektrické prepojenia a „akceleráciu úsilia“ o dokončenie výstavby nového podmorského kábla spájajúceho Francúzsko a Španielsko cez Biskajský záliv na pobreží Atlantického oceánu.

Sanchez povedal, že je to „veľmi dobrá správa“ pre tri zúčastnené krajiny, EÚ a záväzok k ekologickej transformácii. Dodal, že toto prepojenie buduje solidaritu medzi krajinami EÚ tvárou v tvár „energetickému vydieraniu ruského prezidenta Vladimira Putina“.

Vo vyhlásení sa neuvádzajú žiadne náklady ani časový harmonogram súvisiace s výstavbou plynovodu. Traja lídri sa opäť stretnú 8. a 9. decembra v Alicante na okraji euro-stredomorského summitu, aby „rozhodli o časovom harmonograme“ prác, ako aj o „zdrojoch financovania“ a nákladoch spojených s BarMar.

Plynovod medzi Barcelonou a Marseille má okrem plynovodu MidCat nahradiť aj projektované podmorské prepojenie medzi Barcelonou a talianskym Livornom, uviedla v piatok španielska ministerka energetiky Teresa Riberaová.

Španielsko, Portugalsko aj Nemecko v posledných mesiacoch vyvíjali úsilie o oživenie projektu plynovodu MidCat, ktorým mal zo Španielska do Francúzska a ďalej do Európy prúdiť plyn zo španielskych a portugalských dovozných LNG terminálov, rovnako ako alžírsky plyn, ktorý do Španielska prúdi cez plynovod Medgaz.

Francúzsko však projekt vytrvalo odmietalo, pričom spochybňovalo jeho ekonomickú realizovateľnosť a rozpor s klimatickými plánmi EÚ. Tvrdilo tiež, že by z neho benefitovalo takmer výlučne Španielsko. MidCat by Nemecku umožnil získať prístup k dodávkam plynu zo Španielska a Portugalska, ktoré pochádzajú z veľkej časti z Alžírska.

Napriek tomu, že Španielsko vlastní šesť terminálov na spätné splyňovanie LNG, má len dva nízkokapacitné plynovody vedúce do Francúzska, odkiaľ by plyn mohol prúdiť ďalej do Európy.

Podľa Gonzala Escribana, energetického experta zo španielskeho Kráľovského inštitútu Elcano, plynovod BarMar neposkytne žiadne krátkodobé riešenie energetickej krízy, ktorej EÚ v súčasnosti čelí.

Španielska vláda môže byť podľa neho spokojná vzhľadom na to, že „v skutočnosti nechcela nový plynovod, ale nechcela uraziť ani Nemecko. „Francúzsko si, samozrejme, drží svoju pozíciu a týmto spôsobom sa čiastočne zbaví tlaku, ktorý vyvíja Nemecko,“ dodal analytik.

Termín dokončenia neistý

Výstavba plánovaného podmorského plynovodu spájajúceho Barcelonu a Marseille pravdepodobne nebude dokončená do roku 2030, keďže je stále vo veľmi predbežnom štádiu, uviedla francúzska ministerka energetiky Agnes Pannier-Runacherová.

V rozhovore pre španielske noviny El Pais a ďalšie médiá uviedla, že projekt BarMar bude trvať dlhšie, ako vybudovanie odmietnutého plynovodu MidCat cez Pyreneje, ktorý má nahradiť. „Časová os je skôr do roku 2030,“ povedala Pannier-Runacherová s tým, že cieľom projektu je primárne preprava vodíka, nie rozvoj infraštruktúry zemného plynu, ktorá by sa mohla neskôr upraviť na vodík.

Španielska ministerka energetiky Teresa Riberaová pritom uviedla, že BarMar bude fungovať približne o štyri až päť rokov.

Pannier-Runacherová však reagovala, že hoci dátum dodania do roku 2030 je jedným zo scenárov, o ktorých sa diskutuje, konkrétnejší časový rámec bude k dispozícii, keď pracovná skupina predstaví svoje prvé analýzy na nadchádzajúcom summite krajín južnej Európy EuroMed-9 v decembri.

Dodala, že jedným z dôvodov zavrhnutia projektu MidCat bolo, že odborníci tvrdili, že výstavba plynovodu a jeho neskoršia prestavba na prepravu vodíka nebude fungovať. Ak sa projekt od začiatku koncipuje ako vodíková infraštruktúra, bude drahší, ale preprava vodíka je možná, dodala francúzska ministerka.e