Brusel 12. mája 2022 – Plán Európskej únie o spoločnom nákupe plynu členskými krajinami by mohol maximalizovať dodávky a zabezpečiť lepšie zmluvné podmienky v nadchádzajúcich rokoch, ale je nepravdepodobné, že pomôže v prípade náhleho prerušenia dodávok, uviedli analytici a predstavitelia EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tlak na Európu, aby si zabezpečila alternatívne dodávky plynu, sa vo štvrtok zvýšil po tom, čo Moskva uvalila sankcie na európske dcérske spoločnosti štátneho Gazpromu a Ukrajina zastavila jednu tranzitnú trasu, čo opäť zvýšilo ceny komodity.

Aby sa EÚ stala nezávislejšou od ruského plynu a vybudovala si rezervu proti ponukovým šokom, v apríli spustila platformu na združovanie dopytu a spoločný nákup plynu. Snaha o alternatívne dodávky nadobudla ešte väčšiu naliehavosť po tom, čo Rusko prerušilo dodávky plynu Bulharsku a Poľsku, píše Reuters.

Avšak spoločne alebo samostatne, nákupcovia plynu v EÚ čelia trhu s prudko stúpajúcimi cenami a obmedzenými dodávkami. Európske ceny plynu dosiahli po mesiacoch rastu rekordné maximá po ukrajinskej invázii Ruskom, ktoré pokrýva 40 % spotreby EÚ.

„Je veľmi ťažké vidieť na trhu akýkoľvek nezazmluvnený plyn. Prečo by EÚ mala nájsť dodatočný plyn, ktorý členské štáty pri súčasných cenách nevedia nájsť?“ položil otázku Christian Egenhofer z Centra pre európske politické štúdie.

Lídri EÚ v marci uviedli, že budú pracovať na spoločnom nákupe plynu „s výhľadom na budúcu zimu“. Zdá sa však, že Európska komisia sa zameriava na dlhodobejší horizont.

V návrhu dokumentu Komisie, súčasti balíka REPowerEU na zníženie závislosti od ruskej energie, ktorý má byť zverejnený budúci týždeň, sa uvádza, že platforma pre spoločný nákup bude pracovať „najmä na vytvorení dlhodobých partnerstiev s krajinami dodávajúcimi energie“.

Analytici uviedli, že EÚ by mohla potenciálne využiť svoj vplyv najväčšieho svetového nákupcu plynu na vyjednávanie dlhodobých zmlúv, a to aj v prípade vodíka alebo dovozu nízkouhlíkovej elektriny. „Myslím si, že by to mohlo potenciálne pomôcť pri stanovovaní zmluvných podmienok s veľkými dodávateľmi,“ povedal Jacob Mandel z Aurora Energy Research.

Najprv by sa však Brusel musel zorientovať v zložitosti koordinácie rokovaní a nákupov medzi EÚ, národnými vládami a jednotlivými spoločnosťami – a vyhnúť sa prípadným právnym problémom v súvislosti s pravidlami hospodárskej súťaže EÚ, ktoré sa týkajú združovania sa veľkých spoločností, upzornil Reuters.

Podľa plánu EÚ by Komisia a vládni úradníci EÚ rokovali o dohodách, nie je však jasné, v akom bode by sa na tom spoločnosti podieľali, ani aké slovo by mali v cenových otázkach a zmluvných podmienkach.

Keďže účasť v schéme EÚ je dobrovoľná, vyvstáva aj otázka, či by sa k nej pridalo dosť veľkých kupcov, aby vytvorili silný rokovací blok.

Medzi zainteresovanými krajinami sú Bulharsko, Poľsko, Španielsko a Česká republika, uviedli predstavitelia EÚ. Najväčší odberateľ plynu v EÚ, Nemecko, plán tiež podporuje, ale bude na spoločnostiach, či sa rozhodnú zúčastniť sa, povedal nemecký predstaviteľ agentúre Reuters.

Nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že niektoré veľké energetické firmy sa zdráhajú, keďže už môžu rokovať o vlastných obchodoch s veľkými dodávateľmi. „Veľkí v tom pre nich nevidia obchodný zmysel,“ dodal pod podmienkou anonymity pre Reuters.