Londýn 15. novembra 2022 – Spotové ceny skvapalneného zemného plynu (LNG) aktuálne naďalej klesajú, aj keď sa zdá, že dopyt po tejto komodite stúpa v Ázii a Európe. Podľa Clyda Russella, komentátora agentúry Reuters, tak súčasný vývoj s príchodom zimy podrobuje skúške teóriu „neviditeľnej ruky“ trhu Adama Smitha. Faktormi, ktoré sa pod aktuálnu situáciu podpísali najvýraznejšie, môžu byť miernejšie počasie a úroveň zásob v Európe či Japonsku.

Týždenný odhad spotovej ceny za komoditu s dodávkou do severnej Ázie LNG-AS aj cena LNG kontraktov obchodovaných v New Yorku spojených s benchmarkom JKM S&P Global Commodity Insights vzdorujú obvyklému vzorcu skorého zimného vzostupného trendu, keď si energetické spoločnosti budujú zásoby, konštatuje Russell.

„Existuje niekoľko faktorov, ktoré pravdepodobne spôsobujú slabší trend, vrátane relatívne vysokých zásob zemného plynu v Európe a Japonsku, ktoré tento rok zrejme získa späť od Číny titul najväčšieho svetového dovozcu skvapalneného zemného plynu,“ uviedol komentátor.

Za ďalší faktor považuje očakávania, že mierne počasie z jesene bude pokračovať aj počas zvyšku zimy na severnej pologuli, ktoré môžu tiež obmedzovať konkurenčný zápas o náklady LNG. Navyše obavy, že ruský LNG už nebude pre zavedenie sankcií za vojnu na Ukrajine k dispozícii v Európe ani Ázii, sa zatiaľ ukázali ako neopodstatnené.

Cena ázijského referenčného kontraktu JKM v pondelok uzavrela na 27,23 USD za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu), a oproti uzávierke z predchádzajúceho obchodného dňa sa nezmenila. Je však nižšia o 61 % oproti rekordnému maximu na úrovni 69,96 USD za mmBtu dosiahnutému 25. augusta v dôsledku obáv, že Európa bude mať nedostatočné zimné zásoby v dôsledku obmedzených dodávok z Ruska, pripomenul Russell.

Za zmienku podľa neho tiež stojí, že cena je teraz nižšia ako 31,61 USD za mmBtu v rovnakom období minulého roka. Analogicky sa vyvíjalo aj týždenné ocenenie, ktoré za sedem dní do 11. novembra kleslo na 26 USD za mmBtu a je o 63 % menej v porovnaní s jeho historickým maximom 70,50 USD na konci augusta.

Rast dopytu v Ázii

Existujú však náznaky, že dopyt po LNG sa pred zimou zvyšuje, pričom komoditní analytici spoločnosti Kpler odhadujú, že novembrový dovoz do Ázie aj Európy porastie, poznamenal komentátor agentúry Reuters.

Ázia je na dobrej ceste k dovozu 22,12 milióna ton skvapalneného zemného plynu  v novembri, čo je viac ako októbrových 20,72 milióna a v súlade s 22,55 miliónmi ton zaznamenanými v novembri 2021, konkretizovala spoločnosť Kpler.

Nárast v Ázii do značnej miery poháňa Čína, ktorá podľa predpovedí zaznamená v novembri dovoz 6,18 milióna ton, čo predstavuje nárast zo 4,9 milióna v októbri a najvyšší mesačný úhrn od januára, vyplýva z údajov spoločnosti Kpler.

Čínsky dovoz LNG v roku 2022 zatiaľ klesal, pretože obchodníci sa vyhýbali drahým spotovým nákladom a odoberali len dlhodobejšie zmluvné objemy, ktoré sú buď za nízke pevné ceny, alebo sú fixované na cenu ropy.

Oživenie čínskej prognózy novembrového dovozu podľa Russella pravdepodobne reflektuje kroky krokov zo strany Pekingu, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby krajina mala dostatočné zásoby na zimu, ako aj skutočnosť, že spotové dovozy sa stali ekonomicky sa v súvislosti so súčasným poklesom cien stali ekonomicky zmysluplnejšie.

Čína v polovici októbra okrem iného požiadala svojich štátnych dovozcov plynu, spoločnosti PetroChina, Sinopec a CNOOC, aby zastavili opätovný predaj skvapalneného zemného plynu kupujúcim v Európe a Ázii a držali ho pre domácu spotrebu. Čínske úrady súčasne uviedli, že krajina výrazne zvýši kapacitu domácich dodávok energie a svoju rezervnú kapacitu pre kľúčové komodity vrátane plynu, pričom opäť zdôraznili politiku zabezpečenia dodávok a stabilizácie cien surovín.

Európsky dovoz tiež rastie

Pokiaľ ide o Európu, podľa Russella sa dá očakávať, že dovoz LNG dosiahne v novembri 11,49 milióna ton, čo by bol podľa údajov spoločnosti Kpler druhý najvyšší objemr po januárových 11,55 milióna ton. Už októbrový dovoz 10,13 milióna ton naznačil trend rastu, pričom bol prvý od mája, ktorý prekročil 10 miliónov ton za mesiac.

Najväčším dodávateľom skvapalneného plynu do Európy zostávajú Spojené štáty americké, pričom v novembri sa odtiaľ očakáva dovoz 4,66 milióna ton v porovnaní s 4,17 milióna v októbri.

Dovoz ruského skvapalneného zemného plynu do Európy pokračuje, v novembri zatiaľ dorazilo 1,32 milióna tony, kým v októbri to bolo 1,05 milióna tony.

Očakáva sa, že novembrové dovozy z Ruska do Ázie klesnú na 1,38 milióna ton z októbrových 1,66 milióna ton v októbri. Ešte je však dostatok času na zabezpečenie a odoslanie ďalších nákladov, čo môže spôsobiť revíziu novembrového odhadu smerom nahor.

Na základe uvedeného tak podľa Russella vyvstáva základná otázka pre trh s LNG, či by spotové ceny mali naďalej vzdorovať zvyčajnému sezónnemu trendu a klesať počas zimy na severnej pologuli, keď to vyzerá tak, že dopyt stúpa.