Bratislava 11. februára 2021 – Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a jeho projekt Smart Hydra, rovnako ako spoločnosť Eustream so zámerom H2 Infrastructure patria medzi 15 projektov, ktoré uspeli v národnom výberovom procese výzvy IPCEI ( Important Projects of Common European Interest – Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu) v oblasti vodíkových technológií. Informoval o tom Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) na svojom webe s tým, že úspešné projekty bude teraz posudzovať Európska komisia (EK).

 „Sme nadšení, že záujem o účasť na dôležitých projektoch spoločného európskeho záujmu v oblasti vodíkových technológií prejavili firmy prostredníctvom až 32 prihlásených projektových zámerov. Čo je rekordný počet v porovnaní s výzvami v minulosti,“ uviedol Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ SIEA, ktorá je spolu s Ministerstvom hospodárstva SR zodpovedná za národný výberový proces.

Do výzvy sa zapojilo viac subjektov ako v okolitých krajinách, v Česku sa prihlásilo len 11 projektov, v Poľsku 29, skonštatoval Blaškovitš. „Pre nás je to dôkaz, že Slováci si uvedomujú význam inovácií pre ekonomický rast a zároveň vedia, že vodíkové technológie v nich budú hrať v blízkej budúcnosti dôležitú úlohu či už pri výrobe alebo uchovávaní energie,“ dodal.

Z 32 predložených projektových zámerov komisia odporučila nominovať 15 na ďalšie posúdenie EK. Nechýba medzi nimi ani projekt Smart Hydra spoločnosti SPP a uspela aj spoločnosť Eustream s projektom H2 Infrastructure, v ktorom sú partnermi aj spoločnosti SPP – distribúcia, NAFTA a SPPI.

„Ide o úspešný krok v napĺňaní dlhodobej ambície pripraviť slovenskú infraštruktúru aj na prepravu obnoviteľných plynov,“ uviedol v tejto súvislosti Pavol Kubík, špecialista externej komunikácie a PR spoločnosti Eustream.

Odborníci sa podľa Blaškovitša zhodli, že tematicky boli projekty zaujímavé a podnetné. „Mnohé riešili urgentné potreby EÚ aj Slovenska spojené so znižovaním uhlíkovej stopy v priemysle, doprave, ale aj v tepelnom hospodárstve a prinášali aj nové pohľady na riešenie týchto problémov,“ ozrejmil. Projekty sa zamerali napríklad na výrobu vodíka, jeho skladovanie, prepravu a rôznorodé využitie v cestnej, železničnej, leteckej doprave či v priemysle. „Posudzovali sa s ohľadom na pravidlá a kritériá oprávnenosti pre projekty IPCEI. V prípade udelenia odporúčacieho stanoviska hodnotiaca komisia nominovala projektový zámer do pred-notifikácie Európskej komisii,“ ozrejmila SIEA.

Avšak aj v prípade, že projektový zámer nebol odporučený do pred-notifikácie EK, nie je vylúčené, že sa môže stať súčasťou ekosystému IPCEI projektov prostredníctvom statusu partnera v inom projekte, ktorý bol odporúčaný do pred-notifikácie EK na Slovensku alebo v inom členskom štáte, dodal agentúra.

Výzvu IPCEI vyhlásilo Slovensko 23. novembra 2020 a firmy sa do nej mohli zapojiť so svojimi projektovými zámermi do 21. januára 2021. Posudzovala ich odborná komisia pod vedením Petra Blaškovitša, ktorej členmi boli odborníci so skúsenosťami v oblasti priemyselných technológií, vedy, výskumu a inovácií na úrovni akademického či aplikovaného výskumu.

EK začína proces analýzy a hodnotenia projektov už v priebehu februára a marca, keď bude prebiehať pre nominované projekty aj tzv. matchmaking. Jeho cieľom je oboznámiť sa navzájom s predloženými projektami a vytvoriť priestor pre budúce možné kooperácie v rámci projektov IPCEI, informovala SIEA.

„Finálne rozhodnutie o notifikácii jednotlivých projektov sa očakáva koncom roku 2021. Verím, že slovenské projektové zámery sa v európskej konkurencii nestratia a stanú sa súčasťou ambicióznych inovácií prospešných pre celú EÚ,“ uzavrel Blaškovitš.

Zoznam všetkých projektov je k dispozícii na webe agentúry.