Berlín 18. novembra 2021 – Tri nemecké politické strany, ktoré sa pripravujú na vytvorenie novej vládnej koalície sa nezhodujú v názore, či by Európska únia mala zaradiť plynové elektrárne do taxonómie udržateľných financií. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z dokumentov z ich rokovaní.

V čase, keď Nemecko postupne vyraďuje jadrové a uhoľné elektrárne, sa budúci kancelár Olaf Scholz a jeho stredoľaví sociálni demokrati snažia presvedčiť stranu Zelených, že zemný plyn je potrebný ako premosťujúca technológia na zaručenie energetickej bezpečnosti počas prechodu na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku.

Zelení však zatiaľ odmietajú navrhované znenie koaličnej dohody, ktorá vyzýva Európsku úniu, aby zahrnula zemný plyn do svojej taxonómie trvalo udržateľných financií, uvádza sa v návrhu verzie koaličnej dohody, ktorú videla agentúra Reuters.

Zelení namiesto toho chcú, aby tri strany zahrnuli do svojej koaličnej dohody nasledujúcu vetu: „Federálna vláda bude aktívne bojovať proti označovaniu jadrovej energie a zemného plynu ako udržateľnej technológie.“

Vo svojom pracovnom dokumente sa tri strany zatiaľ zhodli len na formulácii, že taxonómia udržateľných financií EÚ by mala byť „ambiciózna aj praktická“, uvádza sa v návrhu.

Scholz začiatkom mesiaca vyhlásil, že nemecká energetická transformácia sa zameria na obnoviteľné zdroje, ale „aj využívanie plynu bude dlhodobo jej súčasťou“, čo znamená, že Nemecko bude musieť postaviť nové plynové elektrárne. Plynové elektrárne „sú predpokladom, aby sme dokázali zvládnuť toto obdobie zmien,“ povedal Scholz.

V podobnom duchu sa v polovici októbra vyjadril poslanec nemeckých sociálnych demokratov Bernd Westphal. Plyn hrá dôležitú úlohu pri prechode na čistú energiu, čo „by sa malo samozrejme odraziť v taxonómii“, uviedol na podujatí think-tanku Agora Energiewende. Klimatický plán Európskej komisie do roku 2030 sa podľa neho správne zameriava na energetickú účinnosť a obnoviteľné zdroje.

Úloha zemného plynu ako posledného fosílneho paliva a „mosta do éry obnoviteľných zdrojov“ si však vyžaduje uznanie podľa pravidiel ekologického financovania EÚ, dodal.

Šéfka zelených Annalena Baerbocková začiatkom mesiaca pritom signalizovala možnosť kompromisu a možnú dohodu strán o úlohe plynu. „Naša jasná správa je: Na premostenie je potrebný plyn, ale všetky technológie, ktoré sú teraz vo výstavbe, musia byť pripravené na vodík,“ povedala.

EÚ pravdepodobne predstaví svoj návrh taxonómie v januári. Najviac diskutovanou otázkou je práve zahrnutie plynu a jadra medzi udržateľné technológie. Francúzsko chce, aby EÚ zahrnula jadrovú energiu do nového rámca – požiadavku ostro odmietlo Nemecko. Viaceré krajiny strednej a východnej Európy vrátane Slovenska zase presadzujú začlenenie plynu aj jadra do súboru pravidiel.

Kompromis na európskej úrovni by podľa agentúry Reuters mohla predstavovať dohoda Francúzska a Nemecka na tom, že jadro aj zemný plyn by mali byť na prechodné obdobie do taxonómie zahrnuté.