Brusel 22. októbra 2021 – Európska komisia má skúmať obchodné správanie na trhu s uhlíkom v EÚ a zakročiť proti potenciálnemu zneužívaniu pozície na energetických trhoch. Vyplýva to zo záverov štvrtkového summitu EÚ v Bruseli. Informovali o tom agentúra TASR a portál euractiv.com, podľa ktorého väčšina štátov podporuje jadrovú energiu aj zemný plyn ako potenciálne zdroje energie pri energetickom prechode.

Lídri stredo a východoeurópskych krajín kritizovali cieľ EÚ dosiahnuť nulové čisté emisie v súvislosti s rastúcimi cenami energií. „Maďarský postoj je veľmi jasný… Tento plán zvyšuje ceny energií,“ povedal Orbán o cieli EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Tieto ceny sú už „sotva znesiteľné, a ak budú naďalej rásť, zabije to európsku strednú triedu,“ povedal Orbán pri príchode na summit v Bruseli.

Poľsko pred summitom vyzvalo na „revíziu alebo odloženie“ klimatického plánu bloku do roku 2030 s osobitným dôrazom na systém obchodovania s uhlíkom v EÚ, v systéme obchodovania s emisiami (ETS).

Diplomati uviedli, že český premiér Andrej Babiš podporovaný Orbánom blokoval podpis záverov summitu, pretože chcel dosiahnuť iné znenie týkajúce sa ETS, ktorý je podľa neho manipulovaný.

Iní, napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová, však uviedli, že nárast cien energií je potrebné „jasne odlíšiť“ od klimatického plánu EÚ. „Myslím si, že by sme mali reagovať obozretne,“ povedala.

Skúmanie ETS a trhov s plynom a elektrinou

Do záverov summitu sa ako reakcia na tlak Česka dostala výzva Európskej komisii, „aby preskúmala fungovanie trhu s plynom a elektrickou energiou, ako aj trhu EU ETS, s pomocou Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy. Komisia by potom mala posúdiť, „či si určité obchodné správanie vyžaduje ďalšie regulačné opatrenia,“ uvádza sa v záveroch.

Poľsko, Česká republika a Španielsko požiadali EÚ, aby obmedzila účasť finančných špekulantov na trhu s uhlíkom, ktorá podľa nich prispela k vytlačeniu cien CO2 na rekordné maximá. Poľsko tiež chce, aby Brusel skúmal, či správanie ruského Gazpromu podporuje rast cien plynu v Európe.

Komisia už súhlasila so skúmaním oboch otázok, ale nezaviazala sa podniknúť okamžité kroky.

Spor o reakciu EÚ na krízu cien energií sa bude riešiť na mimoriadnom zasadnutí ministrov energetiky EÚ 26. októbra. Vedúci predstavitelia EÚ sa k tejto záležitosti vrátia aj na budúcom summite v decembri.

Vysoké ceny plynu podnietili niektoré členské štáty k vyzve na spoločnú reakciu EÚ.  Španielsko, Taliansko a Grécko navrhli nový systém spoločného nákupu plynu krajinami EÚ s cieľom vytvoriť strategické rezervy.

Krajiny ako Nemecko a Holandsko sa obávajú prepracovania predpisov EÚ v reakcii na krátkodobú krízu. Očakáva sa, že ceny plynu sa do apríla stabilizujú na nižšej úrovni, tvrdí Európska komisia.

Diplomati pre euractiv.com tiež uviedli, že väčšina členských štátov podporuje jadrovú energiu aj zemný plyn ako potenciálne zdroje energie pri prechode na dekarbonizovanú Európu.

V skorších návrhoch záverov, ktoré videl EURACTIV sa tiež spomínala jadrová energia v súvislosti s taxonómiou zelených financií EÚ. Táto zmienka bola pre kontroverziu okolo témy odstránená.

Toolbox

Exekutíva EÚ minulý týždeň zverejnila „súbor nástrojov“, v ktorých načrtáva vnútroštátne opatrenia, ktoré môžu vlády prijať, a uviedla, že Brusel preskúma dlhodobejšie možnosti riešenia cenových šokov.

Závery summitu vyzvali krajiny EÚ, aby urýchlene využili súbor nástrojov „na poskytnutie krátkodobej pomoci najzraniteľnejším spotrebiteľom a na podporu európskych spoločností“.

Rovnako by eurokomisia a členské štáty mali rýchlo zvážiť zavedenie strednodobých a dlhodobých opatrení, ktoré zaistia energie za cenu dostupnú pre domácnosti a podniky, zvýšia odolnosť energetického systému EÚ a vnútorného trhu s energiou.

Tieto kroky by mali zaistiť bezpečnosť dodávok energie a podporiť prechod ku klimatickej neutralite s prihliadnutím na špecifiká a potreby členských krajín.

Spoločne dohodnutý text obsahuje aj výzvu pre Európsku investičnú banku (EIB) na preskúmanie spôsobov, ako môže urýchliť investície v rámci prechodu na ekologické hospodárstvo.