Bratislava 16.augusta 2019- Súčasné ceny skvapalneného zemného plynu (LNG) sú na hranici trojročného minima. Na ich rast to v dohľadnej dobe nevyzerá, lodné spoločnosti a dodávatelia preto využívajú tankery ako plávajúce zásobníky. Vyzerá to tak, že niektoré lode neplávajú priamo do cieľa cesty, iné zakotvili a čakajú, píše český denník E15 odvolávajúc sa na agentúru Bloomberg. „Dôvodov, prečo k tomu lodiari pristúpili, je viac. Rozhodne ich však netlačí čas,“ povedal pre agentúru šéf švajčiarskej obchodnej spoločnosti SCB Brokers Jean-Christian Heintz.

Podľa lodiarskych spoločností GasLog a Flex LNG rastie dopyt po používaní tankerov týmto spôsobom. Denník E 15 si všíma, že taktika lodiarov nie je nová, no je prekvapujúce, že po nej siahli v čase, keď je vykurovacia sezóna ešte ďaleko. Na severnej pologuli sa začne o dva až tri mesiace a spája sa s očakávaním rastu cien zemného plynu.

Takzvané contango, teda predpoklad rastu ceny, dostatočného na pokrytie nákladov na dočasné uskladnenie komodity, sa spája skôr s obchodovaním s ropou. Podporuje ho aj pokles cien za prepravu tovarov po oceáne, ktoré zrazila nadol obchodná vojna medzi Čínou a USA. E 15 však dodáva, že vlani sa podobná taktika obchodníkom s plynom nevyplatila, pretože vykurovacia sezóna nebola natoľko silná, aby vyššie ceny pokryli náklady na skladovanie.