Brusel 13. septembra 2022 – Európska komisia ustupuje od zavedenia cenového stropu na ruský plyn, ale presadzuje dane z neočakávaných ziskov energetických spoločností. Podľa britského denníka Guardian to vyplýva z uniknutého dokumentu exekutívy EÚ, ktorý mal k dispozícii.
Návrh nariadenia o „núdzovom nástroji pre elektriku“ neobsahuje cenový strop pre ruský, ani pre dovážaný plyn. Naopak, očakáva sa, že EÚ uvalí dane na vysoké zisky spoločností produkujúce zemný plyn a ropu a osobitne zastropuje príjmy výrobcov elektriny z nízkoemisných zdrojov, uviedol Guardian.
Konečný text nariadenia sa ešte môže zmeniť, ale návrh odhaľuje pochybnosti Komisie o získaní dostatočnej podpory od členských štátov EÚ pre preferovanú možnosť zavedenia stropu pre ruský plyn.
Členské štáty EÚ dovážajúce veľké objemy ruského plynu, vrátane Maďarska, Slovenska a Rakúska, sa vyslovili proti stropu na jeho cenu, pretože sa obávajú, že Kremeľ by kompletne zastavil dodávky, čo by ich uvrhlo do recesie.
Asi tucet krajín vrátane Francúzska a Poľska by chcelo zaviesť cenový strop na všetok dovážaný plyn, čo považujú za lepší spôsob, ako obmedziť prudko rastúce ceny. Komisia nie je touto myšlienkou nadšená, pretože sa obáva, že EÚ zhorší svoju pozíciu v prospech krajín, ktoré sú ochotné zaplatiť viac na vysoko konkurenčnom globálnom trhu so skvapalneným zemným plynom.
Holandsko a Dánsko sa obávajú akéhokoľvek cenového stropu, zatiaľ čo Nemecko ho považuje za rozdeľujúcu otázku, konštatuje Guardian.
Keďže členské štáty sú rozdelené, Komisia zodpovedná za vypracovanie právnych návrhov EÚ presadzuje opatrenia, ktoré 27-člennú Úniu zjednotia. Vlády EÚ vo veľkej miere podporujú obmedzenie ceny elektriny z nízkouhlíkových zdrojov, ako sú obnoviteľné zdroje alebo jadro, a vrátenie týchto prostriedkov zraniteľným domácnostiam a podnikom.
Mimoriadna daň
Ropné a plynárenské spoločnosti budú v tejto súvislosti čeliť samostatnej dani z neočakávaných ziskov, označovanej za „príspevok solidarity“. V uniknutom dokumente EK odhaduje, že v roku 2022 dôjde k päťnásobnému zvýšeniu ziskov ropných, plynárenských a uhoľných spoločností.
Tieto „nadmerné“ a „neočakávané“ zisky nevyplývajú z ekonomických alebo investičných rozhodnutí, vysvetľuje Komisia, ale z „nepredvídateľného vývoja na energetických trhoch po nezákonnej vojne na Ukrajine“. V texte sa nenavrhuje žiadna sadzba tejto mimoriadnej dane.
Dokument tiež vyzýva členské štáty na dohodu o záväznom cieli zníženia spotreby elektrickej energie počas špičiek, bez stanovenia konkrétneho čísla.
Očakáva sa, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zverejní plán Európy na riešenie rastúcich cien elektriny, keď v stredu 14. septembra prednesie svoj výročný prejav o stave Únie, dodal Guardian.