Rím/Berlín/Bratislava 17. júna 2022 – Toky ruského plynu do Európy sa naďalej znižujú. Podľa agentúry Reuters hlásia pokles Taliansko aj Slovensko. V dôsledku znížených ruských dodávok prestal prúdiť plyn z Nemecka do Francúzska.

Talianska spoločnosť Eni uviedla, že v piatok dostane len polovicu objemov dodávok plynu, o ktoré požiadala ruský Gazprom. „Napriek dennému dopytu spoločnosti Eni po plyne vo výške približne 63 miliónov metrov kubických Gazprom oznámil, že dodá len 50 % požadovaného množstva, pričom skutočné množstvá sa od včera takmer nezmenili,“ uviedla Eni, ktorá zaznamenala výpadky aj v predchádzajúcich dvoch dňoch.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok (16. 6.) uviedol, že zníženie dodávok nebolo vopred zamýšľané a súvisí s problémami s údržbou, ale taliansky premiér Mario Draghi jeho vysvetlenie odmietol. „Obaja, Nemecko, aj my a iní, sme presvedčení, že sú to lži. V skutočnosti politicky využívajú plyn, ako keď používajú obilie na politické účely,“ povedal Draghi na tlačovej konferencii počas návštevy Kyjeva so svojimi nemeckými a francúzskymi kolegami.

Cieľom Talianska je naplniť svoje zásobníky plynu aspoň na 90 % kapacity včas pred budúcou zimou, ku štvrtku boli na úrovni 54 % kapacity.

Podobne ako v prípade Eni, aj slovenská spoločnosť SPP dostala od Gazpromu informáciu o znížení piatkových dodávok zemného plynu na polovicu, povedal šéf výkonný riaditeľ spoločnosti Richard Prokypčák. Spoločnosť zaznamenala zníženie dodávok ruského plynu už v predchádzajúcich dňoch, nebolo však také výrazné.

Toky plynu z Nemecka do Francúzska sú od 15. júna zastavené, uviedol v piatok francúzsky prevádzkovateľ plynovodu GRTgaz. „Od 15. júna zaznamenal GRTgaz zastavenie fyzického toku medzi Francúzskom a Nemeckom. Tento tok bol začiatkom roka 2022 okolo 60 GWh/d (gigawatthodín za deň), čo je len 10 % kapacity prepojovacieho bodu,“ uviedol prevádzkovateľ siete, divízia francúzskeho dodávateľa plynu Engie. „GRTgaz zostáva na nadchádzajúcu zimu ostražitý a vyzýva prepravcov, aby naďalej čo najviac napĺňali svoje zásobníky,“ dodala spoločnosť, ktorá zopakovala, že toto leto nevidí žiadne riziká v oblasti dodávok plynu pre Francúzsko, keďže nižšie prichádzajúce toky z Nemecka sú kompenzované vyšším dovozom zo Španielska a zvýšenými kapacitami na termináloch.

Francúzske strategické zásoby plynu sú v súčasnosti plné na 56 %, dodal prevádzkovateľ siete s tým, že je to viac ako 50 % obvyklých v tomto ročnom období.

Ruský výrobca plynu Gazprom uviedol, že jeho dodávky plynu do Európy cez Ukrajinu cez vstupný bod Sudža klesli na 41,9 milióna kubických metrov (mil. m3) zo 42,5 milióna kubických metrov vo štvrtok. Žiadosť o dodávku plynu cez ďalší veľký vstupný bod, Sokhranovka, Ukrajina zamietla, uviedol Gazprom.