Londýn 7. decembra 2022 – Toky ruského plynu do Európy v novembri ďalej klesali a už druhý mesiac po sebe zostali pod 2 miliardami metrov kubických (bcm). Vyplýva to z analýzy údajov S&P Global Commodity Insights.

Celkový novembrový vývoz zemného plynu cez ruské plynovody do Európy prostredníctvom zostávajúcich funkčných dodávateľských trás – plynovod TurkStream a ukrajinská trasa – dosiahol len 1,86 bcm, čo predstavuje zníženie o 5 % v porovnaní s celkovým októbrovým objemom.

Rusko počas aktuálneho roku postupne škrtilo svoje dodávky plynu do Európy, ukončilo prepravu cez Bielorusko a Poľsko, čiže plynovod Jamal-Európa, ako aj cez Nord Stream 1, a výrazne znížilo export cez Ukrajinu.

Celkový novembrový objem 1,86 bcm v porovnaní s dodávkami na úrovni 10,09 bcm v novembri minulého roka odhaľuje rozsah obmedzenia dodávok zo strany Ruska.

Práve znižujúce sa ruské dodávky do Európy vyhnali kontinentálne ceny plynu v roku 2022 na rekordné úrovne. Platts, súčasť S&P Global Commodity Insights, ohodnotila koncom augusta holandskú cenu TTF na mesiac dopredu na historické maximum 319,98 eur/MWh.

Ceny odvtedy oslabili v dôsledku silného napĺňania zásobníkov a obmedzovania dopytu, aj keď stále zostávajú na vysokých hodnotách. Platts odhadol 5. decembra cenu TTF na mesiac dopredu na 135,48 eur/MWh.

TurkStream naďalej funguje

Po zastavení tokov ruského plynu cez Nord Stream 1 a cez plynovod Jamal-Európa sa ruský plyn dostáva do krajín mimo Spoločenstva nezávislých štátov len cez plynovod TurkStream a ukrajinskú trasu.

Dodávky cez TurkStream do juhovýchodnej Európy klesli v októbri pod 1 bcm a v novembri sa ďalej znížili na iba 0,84 bcm, čo predstavuje v priemere 28 miliónov m3 denne.

Ešte v lete pritom dodávky cez TurkStream dosahovali občas v priemere viac ako 40 miliónov m3/deň, hoci Bulharsku prestalo v apríli dostávať ruský plyn po tom, ako odmietlo splniť podmienky nového platobného mechanizmu Gazpromu založeného na rubľoch.

V prvom decembrovom týždni sa však dodávky cez TurkStream zvýšili a toky dosiahli až 44 miliónov m3 denne, ukazujú údaje S&P Global.

Dvoma hlavnými príjemcami ruského plynu cez TurkStream sú Srbsko a Maďarsko, ktoré majú s Moskvou stále relatívne úzke väzby. Plyn cez túto trasu je dodávaný aj do Rumunska, Grécka, Severného Macedónska a Bosny a Hercegoviny.

Dvojlíniový plynovod TurkStream bol uvedený do prevádzky v januári 2020, pričom jedna vetva s kapacitou 15,75 bcm ročne prepravuje ruský plyn do Turecka a druhá línia ho posiela cez Bulharsko do Európy.

Po výbuchoch z 26. septembra, ktoré poškodili tri zo štyroch línií plynovodov Nord Stream 1 a 2, navrhol ruský prezident Vladimir Putin v októbri Turecku vybudovanie nového plynového uzla pre dodávky ruského plynu na jeho území, ktorý by mohol priniesť rozšírenie kapacity systému TurkStreamu na 31,5 bcm ročne.

Ukrajinský tranzit

Napriek eskalácii ruských útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru v posledných týždňoch pokračuje aj preprava ruského plynu do Európy cez ukrajinskú trasu. V novembri zostal tento tranzit nad 1 bcm, aj keď časť plynu zostala na Ukrajine, ktorá importovala isté objemy zo Slovenska cez Veľké Kapušany.

Minulý mesiac sa zvýšili obavy o zastavenie časti spomínaného zostávajúceho tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu v jedinom prevádzkovom vstupnom bode Sudža pre spor medzi Gazpromom a Moldavskom.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť, monopolný vývozca potrubného plynu, uviedla, že časť plynu určeného na dodávku do Moldavska je zadržiavaná na Ukrajine a pohrozila, že primerane zníži dodávky. Nakoniec k deklarovanej hrozbe nepristúpila, keďže Moldovagaz v novembri zaplatil za všetok ruský plyn.

Riziko pre ukrajinský tranzit pretrváva

Ďalšiu hrozbu pre ukrajinský tranzit podľa spglobal.com predstavuje ďalší spor Gazpromu a ukrajinského Naftogazu. Gazprom koncom septembra uviedol, že Moskva by mohla uvaliť sankcie na ukrajinskú spoločnosť  v odvete za arbitrážny proces, ktorý iniciovala. Sankcie by znamenali zákaz všetkých finančných transakcií s ukrajinskou spoločnosťou.

Naftogaz 9. septembra uviedol, že podal žiadosť o začatie nového arbitrážneho procesu v snahe prinútiť Gazprom, aby v plnej výške zaplatil za tranzitné služby, ale ruská spoločnosť všetky nároky ukrajinskej strany poprela.

Obe spoločnosti podpísali v decembri 2019 dohodu o tranzite plynu s klauzulou ship or pay, čo znamená, že Gazprom je povinný platiť za tranzit bez ohľadu na to, či ho využíva alebo nie.

Naftogaz však tvrdí, že Gazprom od mája posiela menej plynu, ako je dohodnuté v zmluve, a platí menej, ako kontrakt stanovuje, uzavrel spglobal.com.