Moskva/Varšava 19. mája 2020 – Dohoda o tranzite plynu medzi Ruskom a Poľskom, ktorá vypršala 17. mája, sa nepredĺži. Uviedla to spoločnosť Gazprom pre agentúru Reuters, ktorá pripomenula, že Varšava zosúlaďuje svoje energetické predpisy s pravidlami Európskej únie a snaží sa obmedziť svoju dlhoročnú závislosť od ruských dodávok.

„Súčasná dohoda o plyne sa skončila,“ uviedol pre agentúru Reuters hovorca spoločnosti Gazprom Sergej Kuprjanov. Povedal, že plyn bude Poľskom naďalej prúdiť, neposkytol však detaily o možnom zvýšení tranzitných poplatkov. Poľsko už dlhšie tvrdí, že poplatky sú príliš nízke.

Podľa Reuters je napätie medzi Moskvou a Varšavou v súvislosti s tranzitom plynu súčasťou širšieho politického napätia medzi Ruskom a Západom od ruskej anexie Krymu v roku 2014.

Varšava opakovane vyhlásila, že po roku 2022, keď sa skončí dlhodobá dohoda o dodávkach, nebude ďalej kupovať žiadny ruský plyn. Nahradiť ho plánuje dovozom nórskeho plynu cez plynovod, ako aj importom skvapalneného zemného plynu z USA a iných zdrojov.

Tranzitná dohoda z 90. rokov umožňovala prepravu ruského plynu cez Poľsko do Nemecka prostredníctvom plynovodu Jamal s ročnou kapacitou 33 miliárd m3. Po uplynutí jej platnosti si Gazprom môže rezervovať krátkodobú prepravnú kapacitu od poľského prevádzkovateľa Gaz System.

Prvá aukcia na štvrťročnú kapacitu (1. 7. – 30. 9. ) sa konala 4. mája. „Užívatelia systému si na štvrťrok začínajúci sa 1. júla rezervovali významnú (približne 80-percentnú) kapacitu plynovodu Jamal,“ uviedol Gaz System bez konkretizovania užívateľov. Gazprom aukciu odmietol komentovať.

Počas pondelkových (18. 5.) aukcií Gaz System predal väčšinu júnovej výstupnej kapacity ponúknutej do Nemecka v Mallnowe a vstupnej kapacity z Bieloruska na bode Kondratki, vstupnom bode plynovodu Jamal-Europe do EÚ.

Podľa portálu argusmedia.com z ponúkaných 931 GWh/d výstupnej kapacity Mallnow bolo predaných okolo 867 GWh/d. Rovnaké množstvo nemeckej vstupnej kapacity bolo v tomto bode už predtým rezervované. Na bode Kondratki sa predalo 867 GWh/d z ponúkaných 920 GWh/d. Približne 107 GWh/d bolo už pred aukciami alokovaných na budúci mesiac a neskoršie letné obdobie.

Silné využívanie kapacity by mohlo naznačovať, že Gazprom očakáva pokračovanie extenzívneho využívanie trasy aj budúci mesiac. Na tretí štvrťrok 2020 už bolo pridelených asi 745 GWh/d vstupnej a výstupnej kapacity na bodoch Mallnow a Kondratki. Gazprom minulý týždeň uviedol, že na aukcii v treťom štvrťroku kúpil „potrebnú“ kapacitu, neplánuje meniť toky cez líniu a dodal, že kúpa tejto kapacity mu poskytuje väčšiu „flexibilitu“.

Rusko môže získať prístup k nadbytočnej tranzitnej kapacite po dokončení plynovodu Nord Stream 2, ktoré sa očakáva začiatkom budúceho roka, napriek pozastaveniu výstavby pre sankcie zo strany USA. V nemeckom prístave Mukran minulý týždeň zakotvilo plavidlo na kladenie potrubí Akademik Čerskij, ktoré by sa mohlo o dokončenie projektu pokúsiť.

V piatok 17. mája nemecký sieťový regulátor odmietol udeliť projektu výnimku z európskej regulácie.