Kodaň/Štokholm/Berlín/Moskva/Brusel 27. septembra 2022 – Z ruských plynovodov Nord Stream 2 a Nord Stream 1 uniká zemný plyn do Baltského mora. Švédske a dánske úrady hlásia únik plynu z plynovodu Nord Stream 2 neďaleko dánskeho ostrova Bornholm a dva úniky z Nord Streamu 1, jeden vo švédskej ekonomickej zóne a jeden v dánskej ekonomickej zóne. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tlak v plynovode Nord Stream 2, ktorý vedie po dne Baltského mora, v noci na pondelok (26. 9.) klesol na 7 barov z 300 barov. „Dispečer cez noc zaregistroval rýchly pokles tlaku plynu na linke A plynovodu Nord Stream 2,“ uviedol vo vyhlásení prevádzkovateľ potrubia.

O poklese tlaku na oboch líniách plynovodu informoval v pondelok večer aj prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream 1, ktorý od polovice júna fungoval so zníženou kapacitou a od konca augusta plyn vôbec neprepravuje. „Príčiny sa vyšetrujú,“ uviedla spoločnosť Nord Stream AG.

V utorok spoločnosť uviedla, že tri línie systému plynovodov Nord Stream na mori utrpeli za jeden deň „bezprecedentné“ škody a nie je možné odhadnúť, kedy sa obnoví prevádzková kapacita plynárenskej siete.

Nord Stream 2 mal pôvodne zdvojnásobiť dodávky plynu z Ruska do Nemecka. Po jeho dokončení sa doň napumpovalo 300 miliónov kubických metrov (m3) plynu. Berlín tesne pred ruským útokom na Ukrajinu zastavil proces schvaľovania plynovodu.

Reakcie Dánska, Švédska a Nemecka

Dánska energetická agentúra v pondelok potvrdila, že v jej exkluzívnej ekonomickej zóne došlo k úniku plynu z plynovodu Nord Stream 2. Zodpovedné orgány zriadili okolo miesta, kde bol pozorovaný, bezpečnostnú zónu. Dánsky námorný úrad v pondelok popoludní vydal príslušné varovanie. Únik plynu predstavuje nebezpečenstvo pre lodnú dopravu, ktorá je v oblasti piatich námorných míľ okolo zaznačeného miesta zakázaná.

Plavidlá môžu stratiť vztlak, ak vstúpia do oblasti, a môže hroziť riziko vznietenia nad vodou a vo vzduchu, uviedla dánska energetická agentúra a dodala, že mimo uzavretej zóny nie sú žiadne bezpečnostné riziká spojené s únikom. Ten ovplyvňuje životné prostredie iba lokálne, čo znamená, že zasiahnutá bude iba oblasť, kde sa nachádza oblak plynu vo vodnom stĺpci.

Švédsky námorný úrad (SMA) v utorok oznámil, že vydal varovanie pred dvoma únikmi na plynovode Nord Stream 1 vo švédskych a dánskych vodách. „Na Nord Streame 1 sú dva úniky – jeden vo švédskej ekonomickej zóne a jeden v dánskej ekonomickej zóne. Sú veľmi blízko seba,“ povedal agentúre Reuters hovorca SMA s tým, že úniky sa nachádzali severovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm, pričom zatiaľ nie je jasná ich príčina. „Dávame si mimoriadny pozor, aby sme sa uistili, že žiadna loď sa nedostane príliš blízko k miestu úniku,“ dodal druhý hovorca SMA.

Dánske úrady v utorok požiadali v súvislosti s incidentmi o zvýšenie úrovne pripravenosti krajiny pre energetický a plynárenský sektor, uviedol v utorok minister energetiky Dan Jorgensen.

„K porušeniam plynovodov dochádza veľmi zriedkavo… Chceme zabezpečiť dôkladné monitorovanie kritickej infraštruktúry Dánska, aby sme v budúcnosti posilnili bezpečnosť dodávok,“ povedal šéf dánskej energetickej agentúry Kristoffer Bottzauw.

Zvýšená úroveň pripravenosti znamená, že spoločnosti v energetickom a plynárenskom sektore musia zaviesť opatrenia na zvýšenie bezpečnosti napríklad v závodoch, budovách a zariadeniach.

Unikajúci metán unikajúci do ovzdušia by mohol mať negatívny vplyv na klímu, uvádza sa v písomnom komentári.

Plyn bude z poškodeného plynovodu Nord Stream 2 unikať niekoľko dní, možno aj týždeň, povedal v utorok agentúre Reuters šéf dánskeho energetického úradu.

Nemecká vláda v pondelok uviedla, že je v kontakte s dánskymi úradmi a spolupracuje s miestnymi orgánmi činnými v trestnom konaní, aby zistila, čo spôsobilo náhly pokles tlaku v plynovode Nord Stream 2.

Šéf nemeckého sieťového regulátora Klaus Müller na Twitteri uviedol, že pokles tlaku v oboch potrubiach „podčiarkuje hodnotenie nemeckého sieťového regulátora, že situácia je napätá“. Úrad uviedol, že v súčasnosti nie je známe, čo spôsobilo pokles tlaku. Dodal, že udalosť nemala žiadny vplyv na bezpečnosť dodávok v Nemecku a že zásoby plynu v krajine boli na úrovni okolo 91 %.

Nemecké ministerstvo hospodárstva uviedlo, že je v kontakte s dotknutými orgánmi, aby situáciu objasnilo. „Stále nemáme jasné príčiny a presné fakty,“ uvádza sa vo vyhlásení.

K únikom plynu došlo deň pred slávnostným spustením plynovodu Baltic Pipe prepravujúceho plyn z Nórska do Poľska. Projekt je ústredným bodom varšavského úsilia o diverzifikáciu od ruského plynu. Dánska premiérka Mette Frederiksenová by mala v utorok pri tejto príležitosti odcestovať do Poľska.

Nord Stream 2 bol medzi dánskymi zákonodarcami veľmi nepopulárny a krajina v roku 2017 schválila zákon, ktorý jej umožnil z bezpečnostných dôvodov zakázať prechod projektu cez jej teritoriálne vody. Trasa plynovodu bola neskôr zmenená tak, aby viedla cez exkluzívnu ekonomickú zónu Dánska, kde sa toto veto nedalo uplatniť.

Sabotáž ako možnosť?

Európska komisia v utorok uviedla, že je predčasné špekulovať o príčine únikov z plynovodov Nord Stream 1 a 2. „V tejto fáze je veľmi predčasné špekulovať o príčinách… Členské štáty sa touto otázkou zaoberajú, zostaneme s nimi v úzkom kontakte, ale naozaj nie je čas špekulovať,“ povedal hovorca Komisie.

Tá pozorne sleduje vývoj v súvislosti s únikmi a zatiaľ nevidí žiadny vplyv na bezpečnosť dodávok v Európe, uviedol hovorca.

„Dnes sme čelili sabotáži, nepoznáme všetky podrobnosti o tom, čo sa stalo, ale jasne vidíme, že ide o sabotáž, ktorá súvisí s ďalšou eskaláciou situácie na Ukrajine,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Dánska premiérka Mette Frederiksenová v utorok uviedla, že je ťažké si predstaviť, že úniky plynu z plynovodov sú dielom náhody. Zatiaľ čo sabotáž nie je možné vylúčiť, na vyvodzovanie záverov je podľa nej príliš skoro.

Podobne sa pre Reuters vyjadril európsky bezpečnostný zdroj. „Existujú určité náznaky, že ide o úmyselné poškodenie. Musíte si klásť otázku: Kto z toho profituje?“

Podľa Ruska sú úniky dôvodom na obavy a sabotáž by mohla byť jednou z možných príčin. „Momentálne nemožno vylúčiť žiadnu možnosť,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Jakub Godzimirski, profesor výskumu na Nórskom inštitúte zahraničných vecí, ktorý sa špecializuje na ruskú energetickú politiku, uviedol, že úniky mohli byť technickými poruchami, ale že je možná sabotáž.

Nórsky úrad pre bezpečnosť ropy v pondelok vyzval ropné a plynárenské spoločnosti, aby boli ostražité v súvislosti s neidentifikovanými dronmi, ktoré videli lietať v blízkosti nórskych pobrežných ropných a plynových plošín, a varoval pred možnými útokmi.

Ceny reagovali rastom

Poradenská spoločnosť Eurasia Group, ktorá sa zaoberá politickými rizikami, uviedla, že neplánované úniky podmorských potrubí sú zriedkavé. „Mnohonásobné podmorské úniky znamenajú, že ani jeden plynovod pravdepodobne nebude počas nadchádzajúcej zimy dodávať žiadny plyn do EÚ, bez ohľadu na politický vývoj vo vojne na Ukrajine,“ konštatuje spoločnosť. „V závislosti od rozsahu škôd môžu úniky znamenať aj trvalé uzavretie oboch trás,“ dodala.

Európske ceny plynu po správach o únikoch vzrástli, pričom referenčná holandská TTF na október takmer o 10 %. Ceny sú síce stále pod tohtoročnými „stratosférickými“ vrcholmi, no zostávajú o viac ako 200 % vyššie ako na začiatku septembra 2021.

„Znepokojivý je bezpečnostný aspekt pre potrubia v celej EÚ, pretože sa zdá, že ide o sabotáž… čo ďalej zvýši obavy o dodávky na nadchádzajúcu zimu,“ povedal analytik Refinitiv Timothy Crump.