Brusel 19.septembra 2019- Trojstranné rokovania medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou komisiou (EK) o tranzite zemného plynu vo štvrtok 19.septembra v Bruseli boli konštruktívne a išli správnym smerom. Na tlačovej konferencií to potvrdil viceprezident EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.  „Najkonkrétnejším výsledkom je to, že budú pokračovať rokovania medzi ruskou a ukrajinskou stranou aj na komerčnej úrovni. My za európsku stranu sme sľúbili, že urobíme maximum pre to, aby Ukrajina presne aplikovala všetky európske normy, aby unbundling prebehol v súlade s európskymi pravidlami a aby nová firma LLC bola plne certifikovaným operátorom už v decembri tohto roku a bola schopná podpísať novú dohodu s Gazpromom tak, aby platila od 1. januára 2020,“ vysvetlil podpredseda EK. Súčasná zmluva medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom vyprší 31. decembra.

Na rokovaní sa zúčastnili ruský a ukrajinský minister energetiky Alexander Novak a Olexij Oržeľ. Na podujatí boli aj najvyšší predstavitelia spoločností Gazprom a Naftogaz, pričom ukrajinská strana prišla už aj so šéfom spoločnosti LLC, ktorá vznikne ako výsledok „unbundlingu“ , a ktorá bude mať na starosti tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do Európy.
      „Všetci si uvedomujeme, že sme pod veľkým tlakom, a preto aj to rozhodnutie, ktoré prijala v stredu ukrajinská vláda o unbundlingu a vzniku novej firmy, bolo kľúčové. Rovnako ako aj schválenie všetkých európskych zákonov na prepravu plynu,“ zdôraznil Šefčovič.

Podľa agentúry TASS Rusko je pripravené prepravovať zemný plyn v súlade s európskou legislatívou a rezervovať určitú kapacitu tranzitu aj cez Ukrajinu. Novak upozornil, že Rusko navrhlo krátkodobé predĺženie tranzitnej dohody pre prípad, že by Ukrajina nesplnila európske požiadavky. Novak ďalej uviedol, že na rokovaní sa diskutovali právne aspekty tranzitu a nie jeho objemy. Rokovania opísal ako „najkonštruktívnejšie za mnoho rokov.“   

EK v januári tohto roku predložila návrh v súlade s pravidlami európskej energetickej politiky, podľa ktorého by nová dohoda na prepravu plynu mala platiť najmenej desať rokov, pričom Brusel chcel prepravné kapacity vo výške 60 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne s dodatočnou flexibilitou 30 miliárd m3.
      Šefčovič priznal, že tento jeho návrh je stále „na stole“ a ukrajinská strana ho veľmi podporuje, hoci Kyjev by si želal čo najdlhšie zazmluvnené obdobie. Spresnil, že ruská strana zas hovorí, že každý z uvedených parametrov bude závisieť od ďalších rokovaní o objemoch a prepravných tarifách.
      Šefčovič zároveň upozornil, že všetky zásobníky v EÚ, sú naplnené na 96 %. Aj ukrajinská strana koná tohto roku zodpovedne a má vo svojich zásobníkoch takmer 20 miliárd m3 plynu, čo je o štyri miliardy viac ako pred rokom. „Verím, že sa podarí vyriešiť všetky zostávajúce záležitosti tak, že začneme nový rok s novou dohodou a bez nejakých dramatických situácií na európskom trhu,“ dodal Šefčovič.