Ankara 7. augusta 2020 – Turecko nahrádza zemný plyn z ruských plynovodov lacnejším LNG. Kým v roku 2018 bolo druhým najväčším zákazníkom ruského Gazpromu za Nemeckom, v prvom polroku tohto roka dovoz ruského plynu klesol o 41% na 4,7 mld. m3, zatiaľ čo dovoz LNG stúpol o 43 % na 10,2 mld. m3. Podľa expertov, ktorých oslovil portál montelnews.com, je za touto zmenou okrem rekordne nízkych cien aj zmena trhového prostredia v krajine a dominancia štátnej spoločnosti Botas.

Lacný spotový LNG, spolu s nedávnym rozšírením importných zariadení, jej umožnil cenovo „podliezť“ neskúsených súkromných konkurentov, tvrdí Jonathan Stern z Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie. „V podstate sa stalo to, že vývozy Gazpromu, nie cez spoločnosť Botas, ale cez súkromných dodávateľov plynu v Turecku – sa zrútili, pretože sú naviazané na ceny ropy, čo znamená, že sú ďaleko nad úrovňou, za ktorú môže Botas dovážať vďaka lacnému spotovému LNG,“ uviedol Stern.

Ruský ropovodný plyn indexovaný ropou bol začiatkom tohto roka približne dvojnásobne drahší ako spotový LNG, konštatovala Aura Sabadus z energetickej poradenskej firmy Icis. „Turecko kúpilo v prvej polovici roka 2020 viac amerického LNG ako za celý minulý rok,“ vyčíslila.

Montelnews.com pripomenul, že rastúca produkcia v USA tlačila na prepad globálnych cien už pred koronavírusovou pandémiou. Tá dopyt ešte oslabila a ázijské spotové ceny sa tak dostali pod 2 USD/MMbtu (5,80 EUR / MWh).

Podiel Gazpromu na tureckom trhu s plynom klesol na približne 20 % v porovnaní s približne 50 % v roku 2017, keď do krajiny vyvážal rekordných 29 mld. m3.

„Je zrejmé, že v Turecku je v súčasnosti veľmi odlišné trhové prostredie, než bolo pred pár rokmi, keďže krajina úspešne diverzifikovala svoje dovozné zdroje, pokiaľ ide o dodávky LNG, ako aj dodávky cez plynovody,“ ozrejmil analytik Medzinárodnej energetickej agentúry Gergely Molnar.

Dôležitým aspektom je aj dominancia štátnej spoločnosti Botas na domácom trhu, ktorá sa dá vyčísliť jej 80-percentným podielom na dovoze plynu do Turecka, či už plynovodmi z Ruska, Azerbajdžanu alebo Iránu, rovnako ako cez LNG terminály.

Krajina je tiež jednou z posledných v Európe, kde Gazprom pri cenách plynu využíva úplnú indexáciu ropy. Tureckí zákazníci by však radi videli nový cenový vzorec, viac odkazujúci na európske referenčné TTF ceny zemného plynu.

Gazprom tak podľa montelnews.com môže byť prinútený preukázať určitú flexibilitu. Kolaps cien LNG prišiel pre spoločnosť v náročnom období, pretože práve tento rok spustila ropovod Turkstream do Turecka a budúci rok ju čaká rokovanie o predĺžení uzatvorených dlhodobých zmlúv o dodávkach plynu.