Foto: Danish Defence

Kodaň 28. septembra 2022 – Unikajúce emisie z poškodeného Nord Streamu budú zrejme pripísané Dánsku. Informoval o tom denník Postoj s odvolaním sa na nemecký Spolkový úrad pre životné prostredie Umweltbundesamt.

Keďže na potrubiach nie sú žiadne zadržiavacie mechanizmy, celý obsah potrubí pravdepodobne unikne. Z poškodených potrubí Nord Stream 1 a 2 po výbuchoch unikol ekvivalent až 7,5 miliónov ton CO2, čo zodpovedá približne jednému percentu celkových ročných emisií Nemecka.

Keďže sa podľa predbežných informácií jeden z otvorov v potrubí nachádza na dánskom území, budú emisie zrejme pripočítané na účet Dánska, tvrdí Umweltbundesamt.

Ak sa však úniky nachádzajú v medzinárodných vodách, emisie nie sú zaznamenané v žiadnych správach o emisiách, ale zostávajú rovnako škodlivé pre klímu, uviedol postoj.sk.

Výbuchy zatiaľ neznámeho pôvodu v noci na pondelok (26. 9.) poškodili tri zo štyroch línií plynovodov Nord Stream 1 a 2 a spôsobili úniky plynu do Baltského mora na štyroch miestach. Dva zo štyroch únikov sú vo výhradnej ekonomickej zóne Švédska, ďalšie dve poškodenia sú v dánskej výhradnej ekonomickej zóne.

Európska únia sa snaží objasniť príčinu výbuchov a uviedla, že má podozrenie zo sabotáže. Švédski a dánski seizmológovia potvrdili, že úniky sú dôsledkom výbuchov, nie zemetrasenia alebo zosuvu.

Napriek obavám spojencov, že poškodenia plynovodov Nord Stream boli úmyselné, Spojené štáty sa domnievajú, že je príliš skoro na potvrdenie verzie o sabotáži, uviedol v stredu (28. 9.) vysoký predstaviteľ americkej armády, ktorý si želal zostať v anonymite. Informovala o tom agentúra Reuters.

Posudzovanie incidentov podľa predstaviteľa armády stále pokračuje. „Myslím si, že mnohí z našich partnerov sa rozhodli alebo veria, že ide o sabotáž. Ja zatiaľ nie som v bode, keď by som sa mohol prikloniť k jednej alebo druhej možnosti,“ povedal, ktorý kategoricky poprel akúkoľvek účasť USA na výbuchoch.

Incidenty na dvoch veľkých podmorských plynovodoch z Ruska do Nemecka vyzerajú ako štátom podporovaný terorizmus, povedal vo štvrtok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Vyzerá to ako teroristický čin, možno na štátnej úrovni,“ vyhlásil Peskov. „Je veľmi ťažké si predstaviť, že by k takémuto teroristickému činu mohlo dôjsť bez účasti nejakého štátu,“ dodal s tým, že ide o veľmi nebezpečnú situáciu, ktorá si vyžaduje naliehavé vyšetrenie.

Americká spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na tri zdroje uviedla, že európski bezpečnostní predstavitelia spozorovali podporné lode a ponorky ruského námorníctva neďaleko od miest únikov z plynovodov Nord Stream.

Peskov reagoval, že v oblasti bola oveľa väčšia prítomnosť NATO.