Brusel 28. apríla 2022 – Nemecká energetická spoločnosť Uniper začne poukazovať platby za ruský plyn do ruskej banky namiesto banky so sídlom v Európe, uviedol jej hovorca pre noviny Rheinische Post. Informovala o tom agentúra Reuters. Maďarsko medzitým vyhlásilo, že pristúpilo na ruské podmienky týkajúce platieb za dodávky zemného plynu, uviedla CNN.

„Plánujeme uskutočniť naše platby v eurách a na účet v Rusku,“ citoval denník hovorcu Uniperu, najväčšieho nemeckého dovozcu ruského plynu. Uniper v stredu uviedol, že považuje toky ruského plynu do Nemecka nateraz za zabezpečené napriek zastaveniu dodávok do Poľska a Bulharska, keďže tranzit smerujúci inam by to nemalo ovplyvniť uviedol v stredu hlavný nemecký dovozca ruského plynu.

Aj keď Rusko požadovalo platby v rubľoch za svoj plyn, platobný systém, ktorý navrhlo, predpokladá používanie účtov v Gazprombank, ktoré by konvertovali platby v eurách alebo dolároch na ruble. To podľa agentúry Reuters ponúka manévrovací priestor, ktoré by sa niektoré krajiny mohli pokúsiť využiť na nákup ruského plynu za západné meny.

Európska komisia minulý týždeň uviedla, že ak nákupcovia ruského plynu získajú potvrdenie, že ich zmluvné záväzky sú splnené po vložení eur do Gazprombank, a nie až vtedy, keď Rusko prevedie platbu na ruble, nedôjde k porušeniu sankcií.

Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje blízke Gazpromu uviedla, že účet v rubľoch si už otvorilo desať európskych odberateľov ruského plynu a štyria z nich zaň zaplatili spôsobom, ktorý stanovilo Rusko.

Rakúsko síce označilo správy o platbe za ruský plyn v rubľoch za falošné, kancelár Karl Nehammer však pripustil, že Rakúsko využíva platobnú schému cez Gazprombank, ako navrhla Moskva. Dodal, že systém si osvojilo aj Nemecko a ďalšie štáty.

Maďarsko pristúpilo na novú platobnú schému

Maďarsko vyhlásilo, že pristúpilo na ruské platobné podmienky. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó uviedol, že krajina nemá alternatívne možnosti, ako si zaistiť energetické zdroje alebo trasy, ktoré by jej odstrihnúť sa od ruských dodávok v najbližších rokoch.

„Z Ruska pochádza 85 % našich dodávok plynu a 65 % dodávok ropy. Prečo? Pretože to určuje infraštruktúra. Toto nie je rozmar, túto situáciu sme si nevybrali,“ povedal pre CNN Szijjártó s tým, že neexistujú žiadne alternatívne zdroje alebo trasy, ktoré by krajine umožnili odstrihnúť sa od ruských dodávok v najbližších rokoch.

Maďarsko a Rusko podpísali koncom septembra 2021 novú, 15-ročnú dohodu o dovoze ruského plynu, ktorá umožňuje úpravu nakúpeného objemu plynu po 10 rokoch. Rusko podľa zmluvy dodá Maďarsku 4,5 miliardy kubických metrov zemného plynu ročne dvoma trasami: 3,5 bcm cez Srbsko prostredníctvom plynovodu Turkish Stream a 1 bcm cez Rakúsko.

V otázke embarga na dovoz ruských energií do Európy alebo iných sankcií súvisiacich s týmto dovozom Maďarsko otvorene vystupuje proti a opakovane vyhlásilo, že podobné opatrenia nepodporí.

Foto: Gazprom