Brusel 25. marca 2022 – Spojené štáty by mali v roku 2022 dodať do Európskej únie dodatočné objemy skvapalneného zemného plynu (LNG) na úrovni minimálne 15 miliárd metrov kubických (bcm), pričom v ďalšom období by sa tento objem mohol zvýšiť. Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia Európskej komisie (EK) a Spojených štátov amerických o európskej energetickej bezpečnosti, ktoré zverejnil web EK.

„Zemný plyn zostáva dôležitou súčasťou energetického systému EÚ v rámci zeleného prechodu, a to aj zabezpečením znižovania jeho uhlíkovej náročnosti v priebehu času,“ konštatuje dokument.

Spojené štáty sa podľa neho budú v roku 2022 snažiť zabezpečiť – vrátane spolupráce s medzinárodnými partnermi – dodatočné objemy LNG pre trh EÚ vo výške aspoň 15 miliárd m3 s očakávaným nárastom v budúcnosti.

USA sa tiež zaväzujú udržiavať priaznivé regulačné prostredie s postupmi na preskúmanie urýchlené konanie na základe žiadostí o povolenie akýchkoľvek dodatočných vývozných kapacít LNG, ktoré by boli potrebné na splnenie tohto cieľa núdzovej energetickej bezpečnosti a na podporu cieľov plánu RePowerEU, „čím potvrdzujú spoločné odhodlanie ukončiť závislosť EÚ od ruských fosílnych palív do roku 2027“, pokračuje dokument.

„EK spolupracovať s vládami členských štátov EÚ na urýchlení ich regulačných postupov na preskúmanie a rozhodovanie o povoleniach pre infraštruktúru na dovoz LNG, na zahrnutí pobrežných zariadení a súvisiacich plynovodov na podporu dovozu cez plávajúce jednotky na skladovanie a opätovné splyňovanie a pevné dovozné LNG terminály,“ zaväzuje sa Komisia, ktorá zároveň deklaruje spoluprácu s členskými štátmi EÚ a subjektmi na trhu s cieľom spojiť dopyt prostredníctvom novovytvorenej energetickej platformy EÚ pre dodatočné objemy v období medzi aprílom a októbrom 2022.

Bude tiež podporovať dlhodobé zmluvné mechanizmy a spolupracovať s USA s cieľom podporiť príslušné uzatváranie zmlúv na podporu konečných investičných rozhodnutí o vývoznej aj dovoznej infraštruktúre LNG.

EK sa rovnako zaviazala spolupracovať s členskými štátmi EÚ na zabezpečení stabilného dopytu po dodatočnom LNG v USA minimálne do roku 2030 vo výške približne 50 bcm ročne. Cenový vzorec dodávok LNG do EÚ by mal odrážať dlhodobé trhové fundamenty a stabilitu spolupráce na strane dopytu a ponuky, Cenový vzorec by mal zahŕňať najmä zváženie spotovej ceny zemného plynu Henry Hub a ďalších stabilizačných faktorov.

EÚ podľa vyhlásenia pripravuje aktualizovaný regulačný rámec pre energetickú bezpečnosť dodávok a skladovania. „Zvýši sa tým istota a predvídateľnosť, pokiaľ ide o bezpečnosť dodávok a potreby skladovania, a zabezpečí sa užšia spolupráca v rámci EÚ a jej susedných partnerských krajín,“ uvádza dokument, ktorý pripomína, že EK navrhla nariadenie o skladovaní energie s cieľom zabezpečiť, aby sa existujúca skladovacia infraštruktúra naplnila na 90 % svojej kapacity do 1. novembra každého roka, s osobitnými ustanoveniami o postupnom zavádzaní do roku 2022. Komisia sa bude koordinovať s členskými štátmi a zabezpečiť transparentnosť, pokiaľ ide o dostupnú kapacitu LNG v termináloch EÚ.

Spoločné vyhlásenie deklaruje aj úsilie oboch partnerov o zníženie intenzity skleníkových plynov v celej novej infraštruktúre LNG a súvisiacich potrubiach, a to aj prostredníctvom využívania čistej energie, znižovania metánových únikov a rozvoja infraštruktúry čistého a obnoviteľného vodíka.

USA a EÚ chcú tiež plniť klimatické ciele vrátane uhlíkovej neutrality do roku 2050, postupného prechodu na zelenú energiu a rozvoja OZE.

Reakcie politikov

Záväzok USA zvýšiť dodávky LNG do Európy podľa prezidenta Joea Bidena pomôže znížiť závislosť EÚ od dodávok plynu z Ruska. „Dnes sme sa dohodli na spoločnom hernom pláne smerom k tomuto cieľu a zároveň urýchlili náš pokrok smerom k bezpečnej budúcnosti čistej energie,“ uviedol Biden.

„Cieľom EÚ je znížiť závislosť od ruských palív a zbaviť sa jej, vyhlásila šéfka EK Ursula von der Leyenová. „To sa dá dosiahnuť iba prostredníctvom… dodatočných dodávok plynu, vrátane dodávok LNG,“ povedala s tým, že Európania chcú diverzifikáciu smerom k dodávateľom, ktorým dôverujú, ktorí sú priateľmi a sú spoľahliví. „Preto je záväzok USA poskytnúť v tomto roku EÚ ďalších najmenej 15 bcm LNG veľkým krokom týmto smerom, pretože nahradí dodávky LNG, ktoré v súčasnosti dostávame z Ruska,“ uzavrela šéfka EK.