Washington 15. januára 2022 – Americká vláda rokovala s niekoľkými medzinárodnými energetickými spoločnosťami o núdzových plánoch dodávok zemného plynu do Európy, ak konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou preruší ruské dodávky. Pre agentúru Reuters to uviedli predstavitelia americkej administratívy a priemyselné zdroje.

Predstavitelia ministerstva zahraničných vecí oslovili spoločnosti, aby zistili, odkiaľ by mohli pochádzať ďalšie dodávky, ak by boli potrebné, povedali agentúre Reuters dva zdroje z priemyslu oboznámené s diskusiami pod podmienkou anonymity vzhľadom na citlivosť záležitosti.

Spoločnosti predstaviteľom vlády USA oznámili, že globálne dodávky plynu sú obmedzené a že je k dispozícii málo plynu, ktorý by nahradil veľké objemy z Ruska, uviedli zdroje z odvetvia.

Diskusie ministerstva zahraničných vecí s energetickými spoločnosťami viedol hlavný poradca pre energetickú bezpečnosť Amos Hochstein, povedal vysoký predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí USA, ktorý tiež hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. Ministerstvo zahraničia nepožiadalo spoločnosti o zvýšenie produkcie, dodal. „Diskutovali sme o množstve nepredvídaných udalostí a hovorili sme o všetkom, čo robíme s našimi partnermi a spojencami,“ uviedol zdroj.

„Diskutovali sme s Európskou komisiou, ale aj s energetickými spoločnosťami. Hovorili sme s nimi o našich obavách a o množstve nepredvídaných udalostí, ale neboli tam žiadne otázky, pokiaľ ide o produkciu,“ dodal.

Okrem toho, že sa americkí predstavitelia pýtali spoločností, akú kapacitu majú na zvýšenie dodávok, otázky smerovali aj k tomu, či majú kapacitu na zvýšenie exportu a odloženie údržby v teréne, ak by to bolo potrebné, uviedli zdroje.

Podľa ďalšieho priemyselného zdroja Spojené štáty sľúbili, že Európe pomôžu, ak dôjde k nedostatku energie v dôsledku konfliktu alebo sankcií. „Amos ide do veľkých spoločností vyrábajúcich LNG a krajín ako Katar, aby zistil, či môžu pomôcť Spojeným štátom,“ dodal s odkazom na Hochsteina.

Podľa Reuters nie je jasné, ktoré spoločnosti americkí predstavitelia kontaktovali. Royal Dutch Shell, ConocoPhillips a Exxon odmietli komentár. Chevron, Total, Equinor a Qatar Energy okamžite nereagovali.

Hovorca Rady národnej bezpečnosti USA nebude komentovať diskusie USA s energetickými spoločnosťami, potvrdil však, že pohotovostné plánovanie prebieha. „Akékoľvek podrobnosti v tomto smere, ktoré sa dostanú na verejnosť, len dokazujú rozsiahlu podrobnosť a vážnosť, s ktorou diskutujeme a sme pripravení zaviesť významné opatrenia s našimi spojencami a partnermi,“ dodal.

Spojené štáty sú znepokojené možnosťou nového ruského vojenského útoku na Ukrajinu, po tom, ako Moskva za posledné dva mesiace zhromaždila jednotky v blízkosti Ukrajiny. Prezident Joe Biden pred časom povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že útok na Ukrajinu povedie k sankciám a zvýšenej prítomnosti USA v Európe. Rusko možnosť invázie popiera s tvrdením, že na svojom území môže presúvať armádu podľa vlastného uváženia.

Európska únia dováža z Ruska približne tretinu dodávok plynu a sankcie USA v súvislosti s akýmkoľvek konfliktom by ich mohli narušiť. Akékoľvek prerušenie dodávok ruského plynu do Európy by zhoršilo energetickú krízu spôsobenú nedostatkom paliva. Rekordné ceny elektriny zvýšili spotrebiteľské účty za energiu, ako aj obchodné náklady a vyvolali protesty v niektorých krajinách.

Ak sa dodávky plynovodu z Ruska do Európy znížia, európski kupci ich budú musieť kompenzovať dovozom LNG. Jeho vývoz z USA tento rok prudko vzrastie a krajina sa zrejme stane najväčším svetovým exportérom paliva. Európa súťaží o dodávky LNG s najväčšími dovozcami, Čínou a Japonskom, ktorí tiež čelia energetickej kríze.