Martin 29. novembra 2021 – Mesto Martin bude mať ako jediné na Slovensku od 1. januára 2022 vozový park mestskej hromadnej dopravy (MHD) zložený iba z ekologických autobusov. Na pondelňajšej tlačovej konferencii v Martine to oznámil primátor Ján Danko. Zdôraznil, že nepozná inú mestskú samosprávu na Slovensku, ktorá by mala všetky autobusy len na CNG plyn.

„Mení sa systém dopravy, ktorú bude prevádzkovať mesto, prevádzka bude s modernými a ekologickými autobusmi na CNG plyn. Vysúťažili sme ich za naozaj vynikajúcu cenu,“ povedal Danko. Poznamenal, že cena jedného autobusu bola 210.000 eur, pričom jeho hodnota a technické vybavenie sa približuje k sume 300.000 eur.

Pôžičku na autobusy aj celý systém MHD podľa primátorových slov zabezpečuje Dopravný podnik (DP) mesta Martin. Ubezpečil, že doprava pre obyvateľov bude od januára v rovnakom rozsahu ako doteraz. „To znamená Martin – Vrútky, železničná stanica, pre obyvateľov Vrútok v celom rozsahu, rovnako tak pre obyvateľov Bystričky, Lipovca a Turčianskych Kľačian,“ vymenoval.

Konateľ DP Ján Slamka uviedol, že od budúceho týždňa spúšťajú školenia šoférov v súvislosti s využívaním novej technológie, aj čo sa týka liniek.

DP mesta Martin pripravuje riadne spustenie novej MHD od 1. januára budúceho roka. Zverejnil cenník a prepravný poriadok, prvé dopravné karty sa začali na predajných miestach vydávať v polovici októbra.

Martinský dopravný podnik získal CNG autobusy na základe výsledkov verejnej súťaže z júna 2021, v ktorom uspela košická spoločnosť Tempus – Trans, s.r.o., ktorá dodala 35 autobusov značky Iveco Urbanway 12M CNG.

Stlačený zemný plyn ako palivo pre tieto autobusy dodá v rokoch 2022 až 2025 dodá spoločnosť SPP CNG, s. r. o., ktorá tiež uspela vo verejnom obstarávaní.

Jeho predmetom bolo zabezpečenie nepretržitej dodávky stlačeného zemného plynu CNG v súlade technickými normami ako paliva na pohon autobusov MHD v predpokladanom množstve 2.964.000 kg v období 48 mesiacov (1. 1. 2022 – 31. 12. 2025) s možnosťou opcie na ďalších 24 mesiacov v predpokladanom množstve 1.482.000 kg. Podmienkou v súťaži bolo aj vybudovanie čerpacej stanice na predmetné palivo v aglomerácii mesta Martin.


FOTO TASR – Erika Ďurčová