Peking 15. októbra 2021 – Veľké čínske energetické spoločnosti sú v pokročilom štádiu rozhovorov s americkými vývozcami o zabezpečení dlhodobých dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG), pretože rastúce ceny plynu a nedostatok domácej energie zvyšujú obavy o palivovú bezpečnosť krajiny, uviedli pre agentúru Reuters viaceré zdroje.

Najmenej päť čínskych firiem, vrátane veľkých štátnych spoločností Sinopec a China National Offshore Oil Company (CNOOC) a miestnych, vládou podporovaných distribútorov energie, ako je Zhejiang Energy, diskutuje s americkými vývozcami, najmä spoločnosťami Cheniere Energy a Venture Global, tvrdia zdroje.

Rozhovory by mohli viesť k dohodám v hodnote desiatok miliárd dolárov, ktoré by znamenali nárast dovozu LNG z USA do Číny. Rokovania sa začali začiatkom tohto roka, ale v posledných mesiacoch akcelerovali v dôsledku jednej z najväčších kríz v sektore produkcie vykurovacieho paliva za posledné desaťročia. Ceny zemného plynu v Ázii tento rok vyskočili viac ako päťnásobne, čo vyvolalo obavy z nedostatku elektriny v zime.

„Spoločnosti čelili výpadku dodávok a stúpajúcim cenám. Rozhovory sa zintenzívnili od augusta, keď spotové ceny atakovali 15 USD/mmbtu,“ uviedol zdroj z Pekingu. Iný zdroj tvrdí, že po nedávnej obrovskej volatilite trhu niektorí kupujúci ľutovali, že nepodpísali dostatok dlhodobých dodávok.

Nové dohody by mali byť oznámené v priebehu nasledujúcich mesiacov. V pondelok (11. 10) súkromná čínska spoločnosť ENN Natural Gas na čele s bývalým šéfom pre LNG u najväčšieho čínskeho nákupcu CNOOC oznámila uzavretie 13-ročnej zmluvy so spoločnosťou Cheniere.

Zmena názoru na dlhodobé kontrakty

Avizované kontrakty upevnia pozíciu Číny ako najväčšieho svetového nákupcu LNG, na ktorej tento rok vystrieda Japonsko, píše Reuters.

„Ako štátne podniky sú všetky spoločnosti vystavené tlaku, aby si udržali bezpečnosť dodávok. Nedávny cenový trend výrazne zmenil názor vedenia na dlhodobé dodávky,“ uviedol obchodník so sídlom v Pekingu. „Ľudia mohli v minulosti považovať spotový trh za kľúčový, ale teraz si uvedomujú, že základom sú dlhodobé dodávky,“ dodal.

Spoločnosti Sinopec a Venture Global odmietol vývoj komentovať, CNOOC, Zhejiang a Cheniere zatiaľ nereagovali na žiadosť o komentár.

„Očakávame, že do konca roka bude podpísaných viac dohôd. Je to predovšetkým dôsledok globálnej energetickej krízy a cien, ktoré teraz vidíme … Americké dodávky sa aktuálne ukazujú ako atraktívne,“ uviedol tretí pekinský zdroj.

Americké náklady bývali v porovnaní so zásielkami z Kataru a Austrálie, fixovanými na ropu, drahé, teraz sú však lacnejšie.

Jason Feer, globálny vedúci obchodného spravodajstva v poradenskej spoločnosti Poten & Partners uviedol, že čínske spoločnosti sú vo veľkej miere vystavené cenám LNG naviazaným na Brent a nákupy v USA poskytujú cenám určitú diverzitu.

Ázijské spotové ceny plynu sú v súčasnosti blízko rekordných viac ako 30 dolárov za mmBtu. Dlhodobé obchody s LNG súvisiace s cenami ropy sa pohybujú okolo 10 až 11 dolárov za mmBtu, aj keď oba výpočty sa líšia podľa nákladov na skvapalnenie, prémií a odhadov forwardových cien ropy a plynu.

Čínski kupujúci sa snažia získať krátkodobé zásielky na pokrytie dopytu počas tejto zimy, ako aj dlhodobé dovozy, pretože dopyt po plyne, ktorý Peking považuje za kľúčové prechodné palivo pred dosiahnutím svojho uhlíkovo neutrálneho cieľa do roku 2060, by mal stabilne rásť do roku 2035.

Objemy dodávok

Je ťažké odhadnúť celkový objem prerokúvaných obchodov, uviedli zdroje, ale samotný Sinopec by mohol dosiahnuť 4 milióny ton ročne, keďže spoločnosť je najviac vystavená spotovému trhu v porovnaní s domácimi konkurentmi PetroChina a CNOOC, uviedol ďalší zdroj.

Sinopec podľa obchodníkov rokuje s 3 až 4 spoločnosťami o nákupe 1 milióna ton ročne po dobu 10 rokov, počnúc rokom 2023, a v rámci tejto požiadavky hľadá objemy z USA.

Americké zdroje zatraktívnili aj meškania exportných projektov LNG v Kanade, v ktorej vlastní podiel PetroChina, a v Mozambiku, kde investovali PetroChina aj CNOOC, dodávajú zdroje.

Severoamerickí vývozcovia LNG zvyšujú kapacitu práve pre dopyt vo veľkých ázijských ekonomikách. Cheniere, najväčší americký exportér, koncom septembra uviedol, že očakáva oznámenie „niekoľkých ďalších transakcií“, ktoré v budúcom roku podporia pokračovanie expanzie tretej fázy projektu Corpus.

Spoločnosť Venture Global buduje alebo rozvíja viac ako 50 miliónov ton ročne (MTPA) výrobnej kapacity LNG v Louisiane vrátane 10 MTPA v Calcasieu, čo by ju malo vyjsť na približne 4,5 miliardy dolárov. Začiatok výroby LNG v testovacom režime sa predpokladá koncom tohto roka.

Niektorí kupujúci však podľa Reuters zostali opatrní. „Na trhu je príliš veľa vzruchu a nikto nevie s istotou povedať, ako dlho by táto kríza dodávok mala trvať. V prípade spoločností, ktoré na budúci rok alebo dva nemajú čerstvý dopyt, je lepšie počkať,“ uviedol nezávislý čínsky dovozca.

Foto: Texas LNG