Paríž/Rím/Berlín 17. mája 2022 – Veľké západoeurópske spoločnosti, ktoré nakupujú ruský zemný plyn, si zakladajú účty v Gazprombank v súlade s schémou, stanovenou dekrétom ruského prezidenta Vladimira Putina z 31. marca, ktorá predpokladá platbu za dodávky plynu v rubľoch. Takéto rozhodnutie oznámili napríklad nemecká RWE a talianska Eni. Francúzska Engie zase vyhlásila, že s ruským Gazpromom uzavrela dohodu. Európska komisia naďalej trvá na tom, že platby sú možné. Informovala o tom agentúra Reuters.

Generálna riaditeľka Engie Catherine MacGregorová povedala, že Engie a Gazprom sa dohodli na riešení v súlade s očakávaniami oboch spoločností, pokiaľ ide o použité meny a európske sankcie. Spoločnosť odmietla komentovať, či to znamená, že si otvorila alebo plánuje otvoriť účet v Gazprombank.

MacGregorová dodala, že ďalšie platby za plyn sú urgentné.

Energetická skupina vo vyhlásení uviedla, že prijala viaceré opatrenia na zlepšenie bezpečnosti dodávok, vrátane zvýšenia objemov s existujúcimi dodávateľmi a zmlúv s novými dodávateľmi, ako aj prispôsobenia svojich zaisťovacích opatrení. Dodala, že znížila svoju priamu expozíciu voči Gazpromu z maximálne 15 terawatthodín (TWh) na takmer 5 TWh na konci marca.

RWE si otvára účet v Rusku

Nemecká spoločnosť RWE si v Rusku otvorila účet, aby mohla platiť za plyn v eurách, uviedol hovorca najväčšieho nemeckého výrobcu elektriny.

„Sme pripravení na platbu v eurách a máme otvorený zodpovedajúci účet. Konáme v súlade s európskymi a nemeckými predpismi,“ uviedol hovorca RWE, jedného z nemeckých dovozcov ruského plynu. Podobne ako ďalšia nemecká firma nakupujúca ruský plyn, Uniper, musí za dodávky zaplatiť do konca mája.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck povedal, že nová metóda, ktorá viedla k zmätku medzi európskymi nákupcami plynu a vyvolala obavy z možného prerušenia dodávok, nespôsobí žiadne problémy. „Nateraz, pokiaľ ide o komunikačné kanály s ruskými firmami, s Gazpromom, zdá sa, že je to vyjasnené,“ dodal.

Nové usmernenie dalo Eni „zelenú“

Nové usmernenia Európskej komisie o platbe za dodávky ruského zemného plynu umožnia talianskej energetickej skupine Eni otvoriť si tento týždeň bankové účty na zaplatenie dodávok od Gazpromu. Podľa agentúry Reuters to v pondelok uviedli dva zdroje oboznámené so situáciou.

„Objasnené usmernenia dali Eni zelenú,“ uviedol jeden zo zdrojov. Minulý týždeň Reuters uviedol, že Eni začne tento týždeň s procesom otvorenia účtu v rubľoch, aby mohla platiť za ruský plyn, pokiaľ to neporuší prijaté sankcie. Aktualizované usmernenia v podstate poskytli spoločnosti Eni záruky, že nič nestojí v ceste takémuto postupu, uviedol druhý zdroj.

„Eni stále vykonáva svoje hodnotenia a momentálne nezačala žiadny postup na otvorenie dvoch účtov,“ povedal hovorca skupiny, ktorá je jedným z najväčších európskych dovozcov ruského plynu a okolo 20. mája má Gazpromu uhradiť ďalšiu platbu.

Podľa nového ruského platobného systému, ktorý bol zavedený v reakcii na rozsiahle západné sankcie uvalené na Rusko po jeho invázii na Ukrajinu, sú kupujúci povinní vložiť eurá alebo doláre na účet v súkromnej ruskej banke Gazprombank. Tá potom zamení hotovosť na ruble, umiestni výťažok na druhý účet zahraničného kupujúceho, ktorý by mal byť v rubľoch, a prevedie platbu v ruskej mene na Gazprom.

Aktualizované usmernenia EK

Po ruskom oznámení, že bude požadovať platbu za dodávky plynu v rubľoch, teda v rozpore s platnými zmluvami, prostredníctvom schémy, do ktorej mala byť zaangažovaná aj sankcionovaná ruská centrálna banka, vydala Európska komisia usmernenie pre členské štáty EÚ aj súkromné spoločnosti, ako vo veci postupovať. Podľa viacerých reakcií však bolo usmernenie zmätočné a členské krajiny preto žiadali jeho objasnenie.

V aktualizovaných usmerneniach z 13. mája Európska komisia potvrdila svoje predchádzajúce odporúčanie, že sankcie EÚ nebránia spoločnostiam v tom, aby dodržiavali ruské platobné postupy, ktoré zahŕňajú otvorenie účtu v určenej ruskej banke.

Uviedla, že spoločnosti môžu platiť za ruský plyn – pokiaľ tak robia v mene dohodnutej v ich existujúcich zmluvách a vyhlásia transakciu za dokončenú, keď bude uhradená v tejto mene, a nie až po prevedení sumy na ruble, ako to pôvodne požadovala ruská strana.

Ďalším kľúčovým bodom usmernenia je, že keď európske spoločnosti uskutočnia platbu v eurách alebo dolároch a vyhlásia za splnený svoj záväzok, nemali by sa od nich v súvislosti s platbou vyžadovať žiadne ďalšie kroky z ruskej strany. „Takéto platby v tejto mene s konečnou platnosťou zbavujú hospodársky subjekt platobných povinností podľa týchto zmlúv bez akýchkoľvek ďalších krokov z ich strany, pokiaľ ide o platbu,“ uvádza sa v aktualizovanom usmernení, ktoré videla agentúra Reuters.

Ukončením svojich záväzkov po zložení eur alebo dolárov by sa spoločnosť mohla vyhnúť zaangažovaniu sa do obchodného vzťahu s ruskou centrálnou bankou, na ktorú sa vzťahujú sankcie a ktorá sa mohla podieľať na premene eur či dolárov na ruble, dodala podľa Reuters EK.

Európska komisia v utorok uviedla, že otvorenie rubľových účtov v ruskej banke na zaplatenie plynu by porušilo sankcie bloku voči Moskve. Podľa hovorcu EK by rubľové účty išli za hranicu odporúčaní Komisie.

Agentúra Bloomberg minulý týždeň informovala, že ďalších desať európskych kupcov ruského plynu si otvorilo účty v Gazprombank, čím sa zdvojnásobil celkový počet klientov, ktorí sa pripravujú na platby za plyn v rubľoch.

Účty v ruskej banke si k minulému týždňu otvorilo celkovo dvadsať európskych spoločností, pričom ďalších 14 klientov žiada o dokumenty potrebné na ich zriadenie, uviedol pre Bloomberg anonymný zdroj, ktorý odmietol identifikovať spoločnosti.

Osoba blízka Gazpromu pre Bloomberg uviedla, že podľa aktuálnych podmienok je transakcia skutočne dokončená, keď kupujúci zaplatí za plyn na účet v Gazprombank v eurách alebo dolároch, keďže následná konverzia na ruble je automatická a nezahŕňa ruskú centrálnu banku, na ktorú sa vzťahujú sankcie EÚ.

Ceny reagujú poklesom

Ceny zemného plynu v Európe padli na 4-týždňové minimum, keď sa oslabili tretí deň po sebe. Európska únia (EÚ) totiž zmiernila svoj postoj v otázke platieb za ruský plyn a vyjasnila, ako môžu importéri uhrádzať platby bez porušenia sankcií proti Moskve.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci v utorok na burze v Amsterdame klesol až o 5,7 % na 87,60 eura za megawatthodinu (MWh). To bolo najmenej od 19. apríla. Kontrakt neskôr zmazal časť strát a o 9.38 h SELČ sa predával s mínusom 4,2 %.