Berlín 3. februára 2021 – Plynovod Nord Stream 2 dodá do Nemecka ruský zemný plyn, ktorý je ekologickejší než americký skvapalnený plyn. Ten sa musí ťažiť vo vzdialených USA frakovaním, považovaným za veľmi nešetrné k životnému prostrediu. Navyše sa musí tisíce kilometrov prevážať tankermi. Tvrdí to Manuela Schwesigová, premiérka spolkovej krajiny Meklenbursko-Predné Pomoransko, v ktorej sa plynovod dostane na pevninu. Politička obhajuje aj založenie nadácie, ktorá má ochrániť NS2 pred americkými sankciami. Téme sa venovali lidovky.cz.

Nemecko projekt plynovodu naďalej podporuje a tvrdí, že nejde o politickú záležitosť, ale čisto ekonomický projekt. Krajina bude pri odklone od uhlia aj jadra potrebovať viac plynu ako alternatívu k obnoviteľným zdrojom. Paroplynové elektrárne sú ideálnym preklenovacím zdrojom, ktorý sa môže relatívne rýchlo postaviť.

Schwesigová takisto tvrdí, že je potrebné projekt dokončiť. „Pre bezpečné dodávky energie v Nemecku potrebujeme plynovod v Baltskom mori,“ zdôraznila. Keďže z 1200 kilometrov chýba položiť na morské dno posledných pár desiatok kilometrov, nemala by podľa nej celá investícia vyjsť nazmar.

Aj preto premiérka obhajuje založenie Nadácie pre ochranu klímy a životného prostredia, ktorá má financovať projekty chrániace klímu a prírodu. Jedným z nich je aj podpora pre ruský zemný plyn, a teda plynovod NS2. Hlavnou úlohou nadácie však je ochrana proti americkým sankciám, ktoré by postihli firmy spolupracujúce s ruským Gazpromom. V miestnom parlamente jej založenie podľa portálu lidovky.cz podporili SPD, CDU a Ľavica, ktoré normálne spoločne nehlasujú.

Samotná spoločnosť Nord Stream 2 AG (dcérska firma Gazpromu) do nadácie vložila 20 miliónov eur, zatiaľ čo spolková krajina prispeje stonásobne menšou sumou – 200.000 eur.

Úvaha miestnych politikov je založená na predpoklade, že ak americké sankcie dopadnú na firmy, ktoré vlastnia materiál, lode a stroje na dokončenie projektu, nadácia bude mať dosť prostriedkov, aby stavba pokračovala. Bude teda slúžiť ako sprostredkovateľ.

Schwesingová podľa webu lidovky.cz dúfa, že USA neuvalia sankcie aj na nadáciu. Navyše sa počíta aj s tým, že jej predseda Erwin Sellering z SPD by osobne čelil prípadným sankciám v podobe zákazu vstupu do Ameriky.

Premiérka odmietla, že ide o podvod a poukázala na založenie podobnej nadácie pri výstavbe plynovodu Nord Stream 1. Kabinet podľa jej slov berie ochranu klímy vážne, a preto podporuje zdvojnásobenie dodávok zemného plynu. Je to lepšia možnosť ako spaľovanie uhlia alebo používanie jadrových elektrární, odkázala Schwesingová kritikom.

Vo východnej spolkovej krajine sa tento rok koncom septembra konajú voľby a väčšina ľudí tu zastáva proruské postoje, upozornili lidovky.cz. Premiérka sa v tejto súvislosti spolieha, že jej podpora Gazpromu vynesie politické body.

Kritikmi NS2 sú najmä neziskové organizácie a Zelení. Podľa nich povedie k „zabetónovaniu“ závislosti najväčšej ekonomiky v Európe na ruských fosílnych zdrojoch. Zelená poslankyňa nemeckého parlamentu Claudia Müllerová hovorí o „drzom podvode“, keď sa zvýšenie dodávok zemného plynu zaštiťuje ochranou klímy.

Biológ a ochranca prírody Michael Succow zase varoval pred tým, že účelovo založená nadácia zničí dôveryhodnosť všetkých nadácií v Nemecku, ktorých základným zmyslom má byť spoločenský prospech.

Vláda v Berlíne sa podľa portálu lidovky.cz drží stranou. Šéf diplomacie Heiko Mass vyhlásil, že založenie nadácie je vecou východného regiónu. Spolu s kancelárkou Angelou Merkelovou a ďalšími politikmi naďalej vyjadrujú plynovodu podporu, a to aj po zatknutí ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.

Maas dúfa, že Joe Biden a jeho administratíva postupne upustia od svojho odmietavého postoja a projekt, na ktorom treba dokončiť ešte cca 150 kilometrov dlhý úsek prevažne v dánskych vodách, bude skompletizovaný. Doterajší objem plynu, ktorý prúdi z Ruska do Nemecka pod Baltským morom, 55 miliárd m3, by sa po spustení NS2 zdvojnásobil, uzavreli lidovky.cz.

Foto: nord-stream2.com