Oslo 11. januára 2023 – Vývoz plynu cez nórske plynovody do kontinentálnej Európy a Spojeného kráľovstva vzrástol v decembri na 11-mesačné maximum, pričom silnejšie boli len dodávky v januári 2022. Vyplýva to z analýzy údajov S&P Global Commodity Insights z 10. januára.

Dodávky nórskeho plynu dosiahli v decembri celkovú hodnotu 9,99 miliárd metrov kubických, čo je medzimesačný nárast o 8 %. Medziročne išlo o pokles o 4 %, keď v decembri 2021 export dosiahol viacročné maximum na úrovni 10,35 bcm, o ktoré sa pričinil prudký nárast európskych cien plynu.

Nórsko sa opakovane zaviazalo urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby zvýšilo dodávky plynu do Európy, s cieľom pomôcť jej čeliť rekordne vysokým cenám vyvolaným vojnou na Ukrajine a oveľa nižšími ruskými dodávkami ako reakciou Moskvy na západné sankcie.

Analýza údajov S&P Global Commodity Insights tiež ukázala, že za rok 2022 ako celok nórsky export cez plynovody dosiahol 113 bcm, čo predstavuje medziročný nárast takmer o 4,5 miliardy m3, pričom Nórsko je teraz najväčším samostatným zdrojom dodávok plynu v Európe.

Nórske riaditeľstvo pre ropu (NPD) 9. januára uviedlo, že produkcia plynu v minulom roku zahŕňajúca aj plyn z poľa Snohvit, ktorý sa dodáva do skvapalňovacieho závodu Hammerfest LNG, ako aj plyn používaný na domácom trhu, dosiahla 122 bcm.

NPD súčasne očakáva, že produkcia v roku 2023 by mala zostať stabilná na podobnej úrovni ako v roku 2022 a v roku 2025 dosiahnuť nový vrchol 122,5 miliardy m3.

Nórski producenti plynu boli motivovaní maximalizovať export v minulom roku na základe rekordných európskych cien plynu. Platts, súčasť S&P Global Commodity Insights, ohodnotila 26. augusta referenčnú holandskú cenu TTF na mesiac vopred na historické maximum 319,98 €/MWh.

Ceny sa odvtedy znížili v dôsledku silných úrovní skladovania a obmedzovania dopytu, ale zostávajú relatívne vysoké, pričom 9. januára Platts odhadol cenu TTF na najbližší mesiac na 74,75 €/MWh.

Nórske riaditeľstvo pre ropu ďalej uviedlo, že Nórsko si naďalej užíva „vysoký stupeň“ prevádzkovej stability a v decembri došlo k obmedzenej neplánovanej údržbe nórskych plynárenských aktív, okrem krátkodobých výpadkov na poliach Aasta Hansteen a Oseberg.

Baltic Pipe je funkčný

Nórsky potrubný tok plynu tradične smeruje do terminálov v Spojenom kráľovstve, Belgicku, Francúzsku, Holandsku a Nemecku. Od začiatku novembra však vstupuje aj do dánskej siete v Nybro v rámci projektu plynovodu Baltic Pipe (10 bcm/rok) do Poľska, ktorý svoju plnú kapacitu dosiahol 30. novembra 2022.

Podľa údajov S&P Global v decembri do prijímacieho terminálu v Nybro natieklo celkovo 0,46 bcm, čo je v priemere 15 miliónov m3 plynu denne.

Baltic Pipe začal komerčnú prevádzku 1. októbra, ale plyn do Poľska spočiatku prúdil len z Európy cez Dánsko, kým práce na uvádzaní terminálu Nybro pokračovali.

Poľský PGNiG, po fúzii finalizovanej začiatkom novembra 2022 už súčasť skupiny PKN Orlen, si rezervoval viac ako 80 % kapacity plynovodu Baltic Pipe a zazmluvnil dovoz 6,5 miliardy m3 plynu v roku 2023 a až 7,7 bcm v roku 2024.

Toky v Baltic Pipe pochádzajú z nórskeho vývozu do iných pozemných terminálov, pričom v decembri boli obzvlášť výrazné odklony z Francúzska.

Francúzsky energetický regulátor (CRE) 14. decembra vyzval na zmeny v mechanizmoch manažmentu prekročenia kapacity v krajine po tom, ako nižší dovoz z Nórska viedol k deficitu plynu v severnom Francúzsku.

CRE uviedol, že je potrebné upraviť tieto mechanizmy riadenia preťaženia v dvoch fázach – jednu na okamžitú implementáciu a druhú na dlhodobejšie obdobie.

Toky plynu z Nórska do Francúzska cez Franpipe do Dunkerque začiatkom decembra prudko klesli, pravdepodobne v dôsledku toho, že nórski operátori presmerovali plyn na iné európske trhy s vyššou cenou. „Táto situácia spustila deficit plynu v severnom Francúzsku a prebytok na juhu, ktoré je dobre zásobované LNG a potrubným plynom zo Španielska,“ oznámil CRE.

Podľa údajov S&P Global sa nórsky vývoz plynu do Francúzska cez Franpipe po väčšinu novembra pohyboval v priemere na úrovni takmer 50 miliónov m3/deň. Prietoky však minulý mesiac prudko klesli až na 14 miliónov m3/deň, a v priemere od 29. novembra do 13. decembra dosiahli len 24 miliónov m3/deň.

Regulačný úrad uviedol, že náhly pokles tokov do Francúzska „pravdepodobne vysvetlilo“ zvýšenie vývozu nórskeho plynu do Spojeného kráľovstva a Dánska.

Podľa spglobal.com sa v ďalšom priebehu decembra situácia sa z veľkej časti vyriešila, pričom dovoz z Nórska sa od 18. decembra do 8. januára 2023 vrátil v priemere na 42 miliónov kubických metrov m3/deň.

Nemecké a britské maximá

Na historických maximách zostávajú nórske dodávky do Nemecka, ktoré sa snaží nahradiť  stratený ruský plyn. V decembri do krajiny smerovalo 3,83 miliardy m3 nórskeho plynu, čo je tretí najvyšší objem v roku 2022 po dodávkach v októbri a novembri.

Práve nórsky plyn pomohol Nemecku – ktoré má najväčšiu kapacitu na skladovanie plynu v EÚ – v novembri naplniť svoje zásobníky na 100 % kapacity.

Dodávky do Spojeného kráľovstva zostali v decembri silné, na úrovni 2,73 bcm, dovoz do Holandska zostal nízky, iba 0,64 bcm, keďže krajina začala od septembra dovážať viac LNG do nového terminálu v Eemshavene.