Berlín 19. januára 2022 – Nemecko a Rusko sú na sebe navzájom závislé, jedna z krajín potrebuje dodávky plynu, druhá devízy z jeho predaja. Práve vzájomná závislosť v minulosti viedla k dialógu oboch krajín. Na energetickom summite Handelsblattu v Berlíne to povedal šéf spoločnosti RWE Markus Krebber, ktorý si myslí, že na zaradenie zemného plynu a jadra do taxonómie udržateľných investícií za súčasť pragmatického riešenia problému emisií CO2.

Pretrvávajúcou napätou situáciou na energetických trhoch je Krebber znepokojený. „Obávam sa, že vysoké priemyselné ceny budú znamenať, že sa postupne deindustrializujeme a sotva si to niekto všimne, poznamenal na margo možného nedostatku plynu alebo elektriny v Nemecku.

Dôvodom, ktorý momentálne zhoršuje aj tak napätú situáciu na energetických trhoch, je konflikt medzi Západom a Ruskom o Ukrajinu. Podľa Krebbera nie sú dodávky plynu v Nemecku vzhľadom na ukrajinský konflikt akútne ohrozené. „Neobávam sa, že by dodávka plynu plošne skolabovala,“ uviedol a dodal, že obava z náhleho „vychladnutia“ radiátorov nie je opodstatnená.

Víkend priniesol správu, že americká vláda pripravuje pohotovostné plány na dodávky plynu do Európy v prípade, že ruský prezident Vladimir Putin preruší ruské dodávky. Americké ministerstvo zahraničia podľa tlačovej agentúry Reuters začalo rokovania s viacerými energetickými spoločnosťami.

Pre Európsku úniu by bolo zmrazenie dodávok ruského plynu bezprecedentnou výzvou, uviedol Handelsbaltt, keďže v súčasnosti pokrýva približne tretinu svojej spotreby plynu práve ruskými dodávkami. Tie tvoria v Nemecku dokonca viac ako polovicu spotreby plynu.

„S Ruskom sme na sebe navzájom závislí. Plyn z Ruska nie je možné nahradiť v krátkodobom horizonte a Rusko potrebuje devízy z predaja surovín,“ konštatoval Krebber, podľa ktorého táto vzájomná závislosť v minulosti opäť otvárala dialóg. Manažér RWE nechcel komentovať, či v súčasnosti prebiehajú rozhovory medzi americkým ministerstvom zahraničia a jeho spoločnosťou.

Na otázku, či by mal plyn do Nemecka v budúcnosti prichádzať cez Nord Stream 2 alebo radšej cez vlastný LNG terminál vo forme skvapalneného zemného plynu z USA, Krebber odpovedal: „Myslím si, že infraštruktúra je dostatočná pokiaľ ide o samotný objem plynu. Ide skôr o diverzifikáciu.“

Ukrajinská kríza je len najnovšou eskaláciou už aj tak mimoriadne napätej situácie na energetických trhoch. Ceny elektriny a plynu dosiahli v posledných mesiacoch rekordné úrovne, ktoré trápia spotrebiteľov aj priemysel. Napríklad jedna megawatthodina (MWh) elektriny stála v januári 2019 na termínovanom trhu v priemere 48 eur. Koncom decembra cena elektriny na burze vyskočila na historické maximum 325 eur za MWh, pripomenul Handelsblatt.

Aj keď ceny nedávno opäť klesli, šéf RWE neverí v bezprostredné a trvalé zlepšenie situácie. „Musíme počítať s tým, že normalizácia cien bude trvať dlhšie. Som presvedčený, že geopolitická situácia prispieva k udržiavaniu vyššej miery neistoty na trhoch,“ povedal Krebber s tým, že problém by sa nemal riešiť nemal riešiť len v rámci energetickej ekonomiky. Politický stimul vysokých cien tradičných palív podľa neho zabezpečuje investície do nových technológií. Manažér RWE si myslí, že treba zostať pri vysokých cenách CO2 a tým aj energií a potrebné bude zrejme aj sociálno-politické zmiernenie dosahov.

Krebber zároveň vyzval na podporu priemyselnej politiky. Pre prechod je potrebné výrazne znížiť priemyselné ceny elektriny. „Pokiaľ máme výpadky a ekologické výrobky z Nemecka majú konkurovať medzinárodným výrobkom, potrebujeme podporu pre priemysel,“ zdôraznil manažér s tým, že takáto podpora musí byť časovo obmedzená. RWE sa chce zohrávať ústrednú úlohu pri nemeckom prechode Nemecka na obnoviteľné energie a v najbližších rokoch preinvestovať 50 miliárd eur. V prechodnej fáze je však dôležitý aj istý pragmatizmus. „Nestaneme sa CO2-neutrálnymi z večera do rána, budú existovať medzikroky,“ povedal Krebber, ktorý sa vyjadril aj k diskusii o možnom zaradení zemného plynu a jadra ako trvalo udržateľných technológií do tzv. zelenej taxonómie. „Na tému môžete mať dva pohľady. Môžete viesť diskusiu ideologicky, alebo povedať, že musíme pragmaticky vyriešiť problém zníženia emisií CO2. Všetko, čo by k tomu mohlo prispieť, je pozitívne,“ uzavrel šéf spoločnosti RWE Markus Krebber.