Brusel 20. mája 2022 – Vyjednávači Európskej únie sa vo štvrtok (19. mája) dohodli na povinných záväzkoch členských krajín v oblasti skladovania plynu. Zásobníky v EÚ majú byť podľa dohody do 1. novembra 2022 zaplnené aspoň na 85 %. V prípade krajín s vyššou skladovacou kapacitou vrátane Slovenska sa povinnosť obmedzí na 35 % ročnej spotreby plynu v krajine za posledných päť rokov. Informoval o tom portál euractiv.com.

Dohoda, ktorej cieľom je zdieľanie skladovania medzi krajinami EÚ „v duchu solidarity“, nasleduje po zime obáv z nízkych zásob plynu v EÚ, vysokých cien energií a prerušenia dodávok ruského plynu.

„Tento návrh je kľúčový na zabezpečenie pripravenosti na budúcu zimu. EÚ dokáže rýchlo konať a je jednotná,“ napísala na Twitteri komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová.

Nariadenie bolo predložené 23. marca a urýchlené v porovnaní so zvyčajne zdĺhavým legislatívnym postupom Európskeho parlamentu a Rady ministrov EÚ. Zatiaľ čo v pondelok (16. 5.) sa vyjednávačom po 16-hodinovom stretnutí nepodarilo dospieť k dohode, vo štvrtok (19. 5.) po niečo vyše hodinovom rokovaní napokon dosiahli dohodu.

Vysoké zásoby plynu pred budúcou zimou sa považujú za kľúčové v prípade prerušenia dodávok plynu z Ruska, ktoré by mohlo spôsobiť cenový šok na európskych trhoch s plynom a následným škodám na európskych domácnostiach a podnikoch.

„V stávke je zabezpečenie dodávok plynu na budúcu zimu pre všetkých Európanov – občanov, chránených zákazníkov, malé a stredné podniky a energeticky náročné odvetvia,“ povedal Jerzy Buzek, hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu o legislatíve.

„Je to ďalší bezprecedentný úspech vzhľadom na napätý harmonogram v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine,“ dodal. „Zavádzame mechanizmus, ktorý zabezpečí, že zásobníky plynu v EÚ už nebudú kontrolované tými, ktorí podporujú špekulatívne zvyšovanie cien a krízy dodávok,“ dodal.

Cieľ 85 %

Vzhľadom na to, že úroveň skladovania plynu v jednotlivých krajinách EÚ sa značne líši, hlavným problémom počas rokovaní bolo zabezpečenie spravodlivého prístupu.

Nakoniec sa dohodlo, že krajiny EÚ by mali pred budúcou zimou naplniť podzemné zásobníky na svojom území aspoň na 80 % svojej kapacity a v nasledujúcich rokoch na 90 %.

Cyprus, Írsko a Maltu však dostali niekoľko výnimiek, čo znamená, že skutočná kapacita EÚ by dosiahla len 75 %, uviedol pre EURACTIV zdroj z parlamentu. To je výrazne pod 90-percentnou úrovňou, ktorá sa považuje za nevyhnutnú v prípade dodávkového šoku počas ďalšej zimy.

Z tohto dôvodu bol do legislatívy pridaný nový odsek, ktorý umožňuje krajinám EÚ prijať vyššie ciele plnenia, aby EÚ mohla v roku 2022 dosiahnuť úroveň kolektívneho skladovania 85 %.

Zabezpečenie spravodlivého prístupu

Na odľahčenie záťaže pre krajiny s vyššou skladovacou kapacitou – konkrétne Rakúsko, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko – sa povinnosť plnenia obmedzí na 35 % ročnej spotreby plynu v krajine za posledných päť rokov.

Vyjednávači sa tiež zhodli, že krajiny EÚ bez zásobníkov budú mať prístup k skladovaniu v iných členských štátoch. Aby sa krajiny EÚ bez zásobníkov podelili o náklady, budú využívať zariadenia v iných krajinách na 15 % ich ročnej spotreby plynu za posledných päť rokov. Krajiny si prípadne môžu zorganizovať alternatívny mechanizmus rozdelenia záťaže.

Členské štáty s obmedzenou skladovacou kapacitou však tento cieľ nebudú musieť splniť, uviedol pre EURACTIV parlamentný zdroj. Napríklad Belgicko bude musieť jednoducho splniť povinnosť 80 % skladovania, čo zodpovedá 3 % jeho ročnej spotreby plynu.

V nasledujúcich rokoch by sa cieľ 90 % mohol splniť aj s použitím skvapalneného zemného plynu (LNG) alebo iných alternatívnych palív.

Popri tom sa vyjednávači dohodli na pridaní dobrovoľného spoločného nákupu plynu do zoznamu opatrení, ktoré môžu krajiny prijať, aby splnili svoju povinnosť skladovania. Ďalšími spôsobmi sú finančné stimuly, požiadavka na dodávateľov skladovať minimálne objemy plynu a povinnosť vlastníkov uvoľniť nevyužitú skladovaciu kapacitu.

Všetky povinnosti spojené s napĺňaním zásob sa skončia 31. decembra 2025.

Certifikácia prevádzkovateľov

V marci Európska komisia oznámila, že ruskú štátnu plynárenskú spoločnosť Gazprom vyšetruje za udržiavanie svojich zásobníkov plynu na nezvyčajne nízkej úrovni.

„Spoločnosť vykazuje nezvyčajné obchodné správanie a priemerná úroveň naplnenia skladov prevádzkovaných Gazpromom v EÚ je okolo 16 %, zatiaľ čo skladovanie mimo Gazpromu je na úrovni 44 %,“ napísal exekutíva EÚ.

Očakáva sa, že nový zákon zabráni takýmto anomáliám, hoci teraz existujú obavy, či Rusko úplne zastaví dodávky plynu do Európy.

Európsky parlament sa pokúsil pridať do zákona formuláciu o zákaze ruských fosílnych palív, čo bolo nakoniec zamietnuté, uviedol pre EURACTIV parlamentný zdroj.

Namiesto toho znenie, ktoré ešte nebolo zverejnené, obsahuje odkaz na diverzifikáciu dodávateľov a zníženie energetickej závislosti Európy od zahraničia.

Vyjednávači sa dohodli aj na povinnej certifikácii pre všetkých prevádzkovateľov zásobníkov, aby sa predišlo vonkajším vplyvom, ktoré by mohli ohroziť energetickú bezpečnosť EÚ. Vlastníci, ktorí v stanovenej lehote nebudú certifikovaní, sa budú musieť vzdať vlastníctva alebo postúpiť kontrolu nad zásobníkmi.