Brusel 5. marca 2021 – Ak by sa dal Gazprom presvedčiť, aby zvýšil príjmy z tranzitu plynu pre Ukrajinu, poskytlo by to Bidenovej administratíve dôvod, aby neukladala sankcie blokujúce dokončenie projektu Nord Stream 2 a muníciu na odrazenie kritiku tých, ktorí nechcú, aby sa plynovod dostaval. Takéto riešenie súčasnej situácie okolo plynovodu NS2 navrhuje bývalý veľvyslanec USA na Ukrajine Steven Pifer na portáli euractiv.com.

V čase, keď Rusko a Gazprom tlačia na dokončenie posledných kilometrov NS2, čelí Bidenova administratíva dileme. Názory Kongresu a Washingtonu sú naladené zásadne proti projektu, prezident Biden si však neželá veľkú konfrontáciu s kancelárkou Angelou Merkelovou, tvrdí exveľvyslanec. Sankcie proti ruskému plavidlu na kladenie potrubí Fortuna a jej vlastníkovi podľa neho zavážia len nepatrne a odporcov plynovodu neuspokoja.

„Američania a mnohí Európania mimo Nemecka považujú NS2 za geopolitický projekt. Čisto komerčný projekt by modernizoval existujúce plynovody, ktoré prechádzajú Ukrajinou, Bieloruskom a Poľskom, a to za zlomok ceny nového podmorského potrubia,“ píše Pifer s tým, že NS2 navyše neprinesie nový plyn, ale ho len presmeruje zo súčasných potrubí. „Moskva išla do tohto nákladného podniku s cieľom obísť Ukrajinu a obrať ju o príjmy z tranzitu plynu. Je to súčasť mnohovektorového ruského úsilia o oslabenie svojho západného suseda,“ skonštatoval bývalý veľvyslanec.

Vzhľadom na správanie Kremľa v Donbase, vraždy a pokusy o vraždu odporcov režimu či kybernetické a dezinformačné kampane, predstavuje podľa neho NS2 veľký cieľ pre americké sankcie. Preto aj Kongres „s radosťou“ autorizoval sankcie voči subjektom, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu, zabezpečujú preň služby alebo ho certifikujú.

V liste zo 17. februára skupina zástupcov Kongresu z oboch strán vyjadrila svoju pripravenosť spolupracovať s exekutívou „v boji proti škodlivému vplyvu Ruska, a to aj zabezpečením toho, že NS2 nebude nikdy dokončený“, pripomenul Pifer s tým, že kongresmani nebudú považovať nové sankcie Bidenovej administratívy za dostatočné a budú sa usilovať o ďalšie.

Berlín – v snahe dokončiť plynovod – sa snaží presvedčiť Washington, že zabezpečí zavedenie regulačného mechanizmu, ktorý obmedzí akékoľvek ruské pokusy o manipuláciu trhu. Chce tiež podporiť budovanie terminálov, ktoré by mohli prijímať americký skvapalnený zemný plyn. Nemecká vláda súhlasí aj s tým, že určité ruské kroky by mohli znamenať zastavenie dovozu plynu cez NS2.

Tieto návrhy však podľa Pifera odporcom plynovodu nepostačujú. „Regulačný mechanizmus má zmysel, ale kto teraz vie, ako bude fungovať v praxi? Terminály LNG nedokážu prekonať cenovú výhodu, ktorú má plyn dodávaný potrubím. A Američania a Nemci by mohli mať dosť odlišné názory na to, aké ruské správanie by malo odôvodňovať zastavenie toku plynu,“ myslí si bývalý diplomat.

Iné názory z Berlína navrhujú moratórium, ktoré by poskytlo čas na vyriešenie problému zaangažovaním nielen Rusov, ale možno aj Američanov, Poliakov, Ukrajincov a Európskej únie. Táto myšlienka má dva varianty. Podľa prvého by sa moratórium zaviedlo už teraz. Druhý predpokladá dokončenie plynovodu a následné pozastavenie jeho spustenia do prevádzky, ozrejmil Pifer.

„S druhý variantom by skeptici vo Washingtone nesúhlasili. Čo ak bude plynovod dokončený, ale diskusie medzi stranami sa dostanú do slepej uličky? Berlín a Moskva by jednoducho pokračovali a nechali by tiecť plyn?,“ pýta sa exveľvyslanec.

Vyriešiť problém a zabrániť sankciám by podľa neho mohlo iné opatrenie. „Ruský Gazprom by sa zaviazal, že do konca roku 2024 bude ukrajinskými plynovodmi posielať ročne 40 miliárd m3 plynu. Ak by sa podarilo Gazprom presvedčiť, aby zvýšil množstvo plynu, ktoré posiela cez ukrajinské plynovody, a predĺžil by dobu platnosti zmluvy, bol by to pre Kyjev hmatateľný prínos,“ vysvetlil Pifer.

Zabezpečenie ďalších významných výnosov z tranzitu plynu pre Ukrajinu by dalo Bidenovej administratíve dôvod neuložiť sankcie blokujúce dokončenie NS2 a „muníciu“ na odrazenie kritiky jeho odporcov.

„Takáto dohoda ponúka výhody pre všetkých. Kyjevu by zabezpečila potrebné zvýšenie príjmov do svojho štátneho rozpočtu, zatiaľ čo Washington a Berlín by odstránili prekážku zo svojej bilaterálnej agendy. Tento problém si žiada riešenie. Americkí a nemeckí predstavitelia by naň mali mať dostatok tvorivosti,“ uzavrel bývalý veľvyslanec USA na Ukrajine Steven Pifer.