Paríž 21. novembra 2022 – Klesajúca produkcia jadrovej energie prinútila Francúzsko v roku 2022 zvýšiť dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) viac ako ktoréhokoľvek iného významného nákupcu, čo ešte zvýraznilo vplyv rusko-ukrajinskej vojny na trh s plynom a prispelo k rekordným úrovniam globálnych cien plynu. Naopak, pomalé zotavovanie produkcie francúzskeho jadrového sektora, hoci stále hlboko pod svojou kapacitou, by mohlo potenciálne znížiť dopyt Francúzska po plyne v roku 2023 a počas zimného obdobia pomôcť zmierniť napätie na európskych energetických trhoch zasiahnutých znižovaním ruských dodávok. Niektorí odborníci však o zotavení francúzskej jadrovej produkcie pochybujú. Téme sa venovala agentúra Reuters a portál idnes.cz.

Ako pripomenula, Francúzsko sa bežne spolieha na jadrovú energiu pri výrobe 70 % svojej elektriny. Odstávky reaktorov v dôsledku údržbárskych prác, pracovno-právnych sporov a zníženej dostupnosti vody na chladenie počas letných horúčav prinútili tretiu najväčšiu európsku ekonomiku zvýšiť dovoz LNG.

Ten za 10 mesiacov do októbra vzrástol o neuveriteľných 85 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, vyplýva z údajov spoločnosti Kpler. Nákupy Francúzska v objeme 45,6 milióna kubických metrov počas prvých 10 mesiacov roku 2022 boli takmer dvojnásobkom priemerného nákupu krajiny od roku 2018 za uvedené obdobie a posunuli Francúzsko na štvrté miesto z tradičnej siedmej pozície v celosvetovom rebríčku dovozu LNG.

Štatistiky amerického ministerstva energetiky zase ukázali, že Francúzsko bolo päť mesiacov v rade, od marca do júla 2022, najväčším dovozcom LNG z USA. V auguste tento primát získalo Holandsko, no v septembri sa opäť vrátil Francúzsku, uviedol portál lngprime.com.

Takmer 11-percentný októbrový skok produkcie jadrovej energie v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom však teraz pomáha Francúzsku vyrábať viac elektriny z iných ako plynových zdrojov, tvrdí na základe najnovších dát energetický think-tank Ember. A skutočne, celkový objem elektriny vyrobenej vo Francúzsku zo všetkých zdrojov v októbri dosiahol najvyššiu úroveň od apríla, keď európske energetické spoločnosti a odberatelia v najvyššej miere zareagovali na ruskú inváziu na Ukrajinu obmedzením nákupov energetických komodít z Ruska.

Ďalšie pokračovanie obnovovania francúzskej výroby elektriny z jadra by podľa Reuters mohlo zvýšiť celkovú dodávku elektriny späť na úroveň zo začiatku roka 2022 a predznamenať začiatok spomalenia francúzskych nákupov LNG, ktoré sa historicky vždy klesali v obdobiach trvalo vysokého výkonu francúzskeho jadrového sektora.

Hoci jeho produkcia sa zotavila z augustového prepadu, keď bola na najnižšej úrovni za posledných 30 rokov, cesta k plnej obnove výroby zostáva nejasná po dlhých štrajkoch pracovníkov niekoľkých reaktorov, ktoré ešte viac oddialili údržbárske práce oproti plánu.

Francúzska energetická spoločnosť EDF tento mesiac znížila svoj cieľ jadrového výkonu na rok 2022 na 275 až 285 terawatthodín (TWh) z pôvodných 280 na 300 TWh práve v dôsledku vplyvu pretrvávajúcich štrajkov. Skupina zároveň ponechala svoje prognózy výkonu pre roky 2023 a 2024 nezmenené na úrovni 300 až 330 TWh a 315 až 345 TWh, čím naznačila dôveru v ďalší rast jadrovej produkcie, uviedla agentúra Reuters.

Pokiaľ ide o trh so skvapalneným zemným plynom, prípadný pokles dovozu z Francúzska bude kompenzovaný nákupmi z iných krajín, a preto by v krátkodobom horizonte nemal spôsobiť výraznú cenovú reakciu.

Vzhľadom na naplnenosť francúzskych podzemných zásobníkov na úrovni takmer 100 % kapacity, čo je najvyššia úroveň v tomto ročnom období za najmenej päť rokov, sa dá očakávať, že energetické spoločnosti budú radšej ťažiť zo zásobníkov, ako realizovať väčšie dovozy LNG, ktoré zostávajú – aj po istom poklese globálnych cien – pre spoločnosti drahé.

Ak energetické spoločnosti v Nemecku, Holandsku a v iných krajinách s podobne vysokými úrovňami skladovania plynu budú postupovať podobne, kolektívny dopyt Európy po LNG by mohlo byť utlmený práve v období, keď dopyt na severnej pologuli počas roka historicky vrcholí pre potrebu plynu na vykurovanie.

Okrem toho, keďže európsky ťažký priemysel už pracuje výrazne pod úrovňou svojich možností, aby sa vyrovnal s vysokými účtami za elektrinu, kombinácia väčšieho množstva jadrovej energie a nižšieho dovozu LNG vo Francúzsku by mohla byť predzvesťou novej fázy zotavovania sa Európy z ruského šoku na trhu s energiou spôsobeného výraznejšou obmedzenosťou. globálny dovoz plynu.

Okrem toho, keďže európsky ťažký priemysel už funguje na výrazne nižšej úrovni, ako je kapacita, aby sa znížili obrovské účty za elektrinu Kombinácia väčšieho množstva jadrovej energie a nižšieho dovozu LNG vo Francúzsku by mohla začať novú fázu zotavovania Európy zo šoku na energetickom trhu vyvolanom Ruskom, ktorý sa vyznačuje najmä obmedzeným globálnym dovozom plynu, uzavrel Reuters.

Skeptické názory

K francúzskym možnostiam zásadného obnovenia výroby elektriny z jadra sú však skeptickí viacerí odborníci v Európe, ako aj v samotnom Francúzsku. Agentúra Bloomberg uviedla, že ak tamojší prevádzkovateľ EDF rýchlo nepríde s plánom na reštart štvrtiny svojich odstavených reaktorov, hrozí Európe prehĺbenie súčasnej energetickej krízy.

„Avizovali sme, že v januári bude výkon jadrových blokov nižší o približne 3 až 4 GW oproti plánovaným 45 GW. Ak by situácia eskalovala a pridali by sa problémy s prítokom zemného plynu alebo by nastalo obdobie nízkych teplôt, napríklad aj v kombinácii s relatívnym bezvetrím v Nemecku, mohlo by to viesť aj k problémom technickým, nie len cenovým,“ poznamenal na margo situácie vo Francúzsku riaditeľ stratégie EGÚ Brno Michal Macenauer pre idnes.cz.

Štátom kontrolovaná energetická spoločnosť sa teraz spolieha na tímy technikov z USA a Kanady, ktorí sa snažia vrátiť jadrové reaktory späť do hry. Harmonogram opráv ale značne zaostáva za pôvodným plánom a odborníci varujú, že to nemusí stihnúť.

„Návrat francúzskych jadrových reaktorov späť do siete počas nasledujúcich štyroch týždňov sa javí ako nemožný,“ potvrdil pre Bloomberg Emeric de Vigan, ktorý je viceprezidentom poradenskej spoločnosti Kpler. Zároveň dodal, že momentálne vo Francúzsku nefunguje 25 reaktorov z 56.

Počas mája vedenie spoločnosti EDF dospelo k záveru, že potrubia v 16 z 56 reaktoroch sú náchylné na praskliny. Potom sa ich počet ešte rozšíril. Príčinou je kombinácia nedostatočnej údržby pre pandémiu covid-19, možné vady vo zvaroch a novodiagnostikovaná korózia pod napätím na niektorých potrubiach, ako uviedla predsedníčka českého Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť Dana Drábová.

Rokovania s Nemeckom

Francúzsko pre obavy o vývoj situácie zvýšilo limity pre výrobu energie z vodných a veterných zdrojov a rokuje aj s nemeckými partnermi o možných zvýšených exportných dodávkach. Vláda sa zároveň snaží firmy primäť k tomu, aby viac používali záložné zdroje vrátane dieselových generátorov.

„Musíme byť pripravení na akúkoľvek situáciu, aj na možné výpadky elektriny,“ povedala nedávno francúzska premiérka Élisabeth Borneová.

Vzhľadom na súčasné problémy Francúzsko pristúpilo k rozsiahlym plánom na zníženie spotreby plynu a elektriny o 10 % v nasledujúcich dvoch rokoch. Súčasťou úsporného balíčka je aj zníženie teploty a osvetlenia vo vnútri vládnych budov alebo múzeí. Šetriť energiami majú aj továrne alebo supermarkety.

„Rizikom je zvýšená závislosť produkcie elektrickej energie na nedostatkovom plyne, najmä pri dlhodobo znížených teplotách v zimnom období. Zatiaľ je plynu dosť, ale zima ešte len prichádza. Skutočným signálom, že sa situácia naozaj zhoršila, by bolo vyhlasovanie regulačných stupňov odberu energií začiatkom budúceho roka,“ povedal pre idnes.cz expert z ČVUT Lubomír Lízal.

Spotreba plynu vo Francúzsku sa v posledných štyroch týždňoch znížila o 6,6 % oproti rovnakému obdobiu roku 2019. Dôvodom je hlavne nižšia spotreba zo strany veľkých francúzskych podnikov, pretože niektoré už obmedzili svoju výrobu. Počas chladných zimných dní ale môže elektrické vykurovanie domácností a kancelárií spotrebovať skoro polovicu dodávok.

Problém to môže byť aj z hľadiska zásob plynu. Riaditeľ Pražskej plynárenskej Martin Pacovský, ktorý označil plán údržby francúzskych jadrových elektrární za menej spoľahlivý ako predpoveď počasia, upozornil, že pre nedostatok energetických zdrojov môžu vo Francúzsku začať viac spaľovať drahý zemný plyn.

Blízko k tomu má napríklad Nemecko a plyn by v takom prípade mohol chýbať. Vo Francúzsku bude nedostatok elektriny, ktorú budú musieť dodávať nemecké plynové elektrárne, čo znamená vyššiu spotrebu plynu a vyššie ceny energií, uviedol Pacovský.