Bratislava 16. januára 2023 – Už týždeň pred Vianocami otočili ceny plynu k prudšiemu poklesu. Skončila sa krátka epizóda chladnejšieho počasia, ktoré ohlasovalo začiatok zimy a nastúpilo teplejšie počasie, ktoré trvá až doteraz. Abnormálne teplá zima tak stlačila ceny plynu v Európe už takmer na predvojnovú úroveň.
S prichádzajúcimi sviatkami klesala aj aktivita obchodníkov. V prostredí prevládajúcich klesajúcich faktorov to ešte viac tlačilo ceny nadol. Zvlášť v situácii, keď európske zásobníky plynu boli stále nadpriemerne plné a prichádzajúce teplé počasie a pokles spotreby počas sviatkov dávali nádej, že sa ani tak veľmi nevyprázdnia.
Sezónne aj strednodobé predpovede počasia navyše indikovali (a stále indikujú) pre celú Európu nadpriemerne teplé počasie až do konca zimy.
Teplé počasie dokonca spôsobilo neobvyklú situáciu, keď od 24. do 31. decembra Európa ako celok do zásobníkov plyn vtláčala namiesto obvyklého čerpania. Ťažba v tomto roku je stále zanedbateľná a väčšinou sa pohybuje hlboko pod 1 percentom za deň. Niektorí odborníci odhadujú, že nám môže na jar zostať v zásobníkoch možno aj viac ako 50% nespotrebovaného plynu. To by bola vynikajúca východzia pozícia do letnej sezóny. Ceny plynu by sa tak mohli až do leta udržať pod úrovňou 100 EUR/MWh, pri najhoršom v jej blízkosti.
Dodávky LNG neklesali a to napriek prepadu európskej referenčnej ceny plynu TTF pod úroveň ázijského indexu JKM. Stabilne vysoké boli aj dodávky nórskeho plynu do Európy. Dodávky ruského plynu mierne klesali, nezastavili sa však úplne, čo tiež prispievalo ku krehkej rovnováhe.
Pokles cien plynu v posledných týždňoch však viedol k tomu, že európska cena klesla pod ázijskú a hlavne pre amerických exportérov, ktorí dominujú spotovým trhom s LNG a vďaka ktorým Európa dokázala z veľkej časti nahradiť výpadok v ruských dodávkach, začína byť výhodnejšie smerovať svoj náklad do Ázie. Zatiaľ sa tak nedeje, pretože dobiehajú spotové dodávky predané pred Vianocami. Pri európskych brehoch stále čakajú desiatky LNG tankerov na vyloženie. No čoskoro môže ich množstvo začať klesať. A to zvlášť v situácii, keď Ázia, na rozdiel od Európy, očakáva v najbližších týždňoch príchod chladnejšieho počasia. Európa však LNG životne potrebuje. Jediná cesta ako si ho udržať, bude preplatiť Áziu a to môže znamenať rast európskych cien plynu.
Pokles európskej spotreby by mal však tento rast cien tlmiť. Toto je však dvojsečná zbraň.
Okrem teplej zimy a úspor, je tento pokles spôsobený aj zatváraním priemyselných prevádzok. Mnohé z nich sú však zatvorené, resp. spotrebu obmedzili iba dočasne. Na jednej strane môže slabší dopyt po plyne spôsobiť, že trh nedokáže pružne reagovať na rýchlo sa meniace faktory, na druhej strane však nízke ceny môžu spôsobiť znovuotvorenie niektorých prevádzok, vďaka čomu spotreba vzrastie a to môže spôsobiť skokový nárast cien. Tieto faktory vedú k vyššej volatilite cien, čo sa môže prejaviť rastom rizikových prirážok v nich.
Hoci ceny klesli, riziko je stále veľké. Zdá sa, že ceny plynu už atakujú svoje dno. Pri aktuálnej cenovej úrovni a stave zásobníkov Európa dokáže túto zimu prežiť bez väčších problémov. Dôležitú rolu však začína hrať riziko letných horúčav, kedy nemusí byť dostatok vody na výrobu elektriny, ani na chladenie jadrových blokov, spotreba klimatizácií môže prudko rásť a ak nebude ani fúkať, dopyt paroplynových zdrojov elektriny môže ceny plynu tlačiť opäť prudko nahor. Zvlášť, ak sa do toho zamieša politika. Napríklad v podobe sankcií na import ruského LNG, ktorého Európa v minulom roku doviezla 17,5 miliárd m3 a v tomto roku by ho mala doviezť možno aj viac ako 20 miliárd m3.
Ak sa cez leto nepodarí natlačiť do zásobníkov toľko plynu, ako minulé leto, situácia nebude ružová. V prevádzke sú však ďalšie LNG terminály v Holandsku a už aj v Nemecku, ktoré už tlačia do potrubnej sústavy prvé kubíky plynu. To dáva nádej, že to nebude také zlé. Uvidíme.
Túto zimu by teda Európa už mala prežiť bez väčších problémov a to aj v prípade ak príde pár extrémne mrazivých dní. Riziká pre leto a budúcu zimu však stále nie sú zanedbateľné.
Ján Pišta je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o., ktorá v pravidelných týždenných intervaloch poskytuje svojim klientom správy o vývoji trhov s plynom a elektrinou. Tieto správy analyzujú aktuálne faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj cien plynu a elektriny v strednej Európe a poskytujú aj indikácie budúceho vývoja cien plynu, elektriny, emisných kvót, uhlia, LNG a ropy. Ak chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto správy prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na mail jan.pista@jpx.sk.