Berlín 13. júla 2021 – Pokiaľ ide o dodávky zemného plynu do Európskej únie, ruská štátna spoločnosť Gazprom v poslednom období „šliape na brzdu“. Nemecká televízna stanica Deutsche Welle si v tejto súvislosti kladie otázku, či Rusko týmto spôsobom vytvára politický tlak na presadenie prevádzky plynovodu Nord Stream 2.

Európsky trh s plynom aktuálne zaznamenáva problémy. V dôsledku dlhej chladnej zimy sú zásoby komodity v podzemných zásobníkoch neobvykle nízke a mali by byť veľmi rýchlo doplnené. Práve Gazprom by mohol zvýšiť dodávky.

Trhový líder to však neurobil, a to aj napriek tomu, že ceny nedávno dosiahli 13-ročné maximum, pripomína dw.com s tým, že v celej Európe narastajú obavy z nedostatočných dodávok plynu počas nadchádzajúcej zimy.

Gazprom si v júli nezarezervoval žiadny ďalší tranzit plynu cez Ukrajinu, hoci dodávky ruského zemného plynu do EÚ tento mesiac poklesnú o viac ako 2 miliardy m3.

Z dôvodu plánovanej údržby budú dve zostávajúce prepravné trasy do Nemecka dočasne prerušené. Tento týždeň bol odstavený plynovod Jamal cez Bielorusko a Poľsko a oveľa väčší plynovod Nord Stream cez Baltské more pristúpi k odstávke od 13. do 23. júla.

„Zdá sa, že Gazprom nielen optimalizuje cenu a množstvo, ale že by chcel aj vyvinúť tlak na zabezpečenie dokončenia plynovodu Nord Stream 2,“ poznamenal vo svojej Správe o trhu s plynom pre 2. štvrťrok Joachim Endress, šéf berlínskej konzultačnej spoločnosti Ganexo.

Gazprom trvá na tom, že si plní všetky svoje povinnosti. „Dlhodobé zmluvy sú základom nášho podnikania v Európe. Striktne plníme objednávky našich zákazníkov a podľa toho rezervujeme prepravné kapacity, nie naopak,“ uviedlo tlačové oddelenie spoločnosti pre dw.com.

Plnenie zmluvných záväzkov spoločnosťou Gazprom nebolo spochybnené. Otázkou zostáva, prečo spoločnosť – napriek vysokému dopytu a cenám – nezvýšila svoje dodávky do Európy a čo presne robí, aby svoje záväzky splnila, povedal pre DW Heiko Lohmann, nezávislý expert na trh s plynom.

„Čo je pozoruhodné, a to je skutočne novinka, je, že Gazprom zjavne plní svoje zmluvy tým, že čerpá z európskych zásobníkov podstatne viac plynu, ako je obvyklé, a možno dokonca aj nakupuje obchodované objemy na európskom trhu. Aspoň tak to počúvam od dílerov,“ hovorí Lohmann.

Výsledkom tohto prístupu bolo, že dva najdôležitejšie zásobníky Gazpromu v Európe – prvý, najväčší v EÚ, v severozápadnom nemeckom meste Rehden, druhý v západorakúskom meste Haidach – boli na začiatku leta takmer úplne vyčerpané leta a doplňovanie sa začalo iba teraz. „To je pre Gazprom úplne neobvyklé a vyžaduje si politický výklad,“ uviedol expert.

Takúto interpretáciu možno podľa dw.com pomerne ľahko nájsť v oficiálnych ruských médiách. Štátna tlačová agentúra Novosti ponúkla nasledujúce vysvetlenie stratégie a taktiky štátnej ruskej plynárenskej spoločnosti: „Pri hodnotení každého kroku spoločnosti na európskom trhu by sa malo vždy pamätať na jednu zásadnú skutočnosť: Gazprom musí dokončiť stavbu plynovodu Nord Stream 2.“

Článok agentúry priamo uznáva, že „Rusko zadržiava svoje dodávky“, a to nielen s cieľom doplniť korporačné a verejné pokladnice. „Druhým – a nemenej dôležitým – cieľom je, aby si naši západní partneri osvojili očividnú myšlienku: zaručenie ich vlastnej bezpečnosti dodávok je možné iba v úzkom partnerstve s Ruskom.“

V súčasnosti sa ukazuje, že Európa bude cez Ukrajinu dostávať iba toľko plynu, koľko je stanovené v rusko-ukrajinskej päťročnej tranzitnej zmluve uzavretej na konci roka 2019. Pre Gazprom nemá zmysel poskytovať menej, pretože objednané množstvo musí byť zaplatené tak či tak. Spoločnosť si však na druhej strane nechce rezervovať ďalšie kapacity za oveľa vyšší poplatok.

Zmluva však stanovuje, že počas prvého roku 2020 by malo byť prepravených 65 miliárd m3. Následne, v rokoch 2021 až 2024, sa má tento objem znížiť na 40 mld. m3 ročne, keďže Gazprom v čase podpisu predpokladal, že Nord Stream 2 bude dokončený – čo prekazili americké sankcie.

To podľa dw.com viedlo k súčasnej situácii. Európa prijíma cez Ukrajinu podstatne menej plynu, ako bude pravdepodobne potrebovať. Gazprom zároveň plní svoje zmluvné záväzky tým, že necháva „vyschnúť“ svoje európske zásobníky a môže si dovoliť predĺženú údržbu oboch svojich plynovodov do EÚ.

Nakoniec by to všetko mohlo viesť k tomu, že niekedy na jeseň ruská štátna spoločnosť povie Európanom, aby si vybrali medzi dvoma alternatívami: Buď rýchlo udeliť prevádzkovú licenciu pre Nord Stream 2 – výstavba ktorej bude pravdepodobne dovtedy dokončená – s kapacitou 55 mld. m3 alebo čeliť veľkým problémom s dodávkami plynu počas zimy, pretože zásobníky sú stále poloprázdne a ruský energetický gigant sa môže rozhodnúť nezvýšiť dodávky plynu cez Ukrajinu, tvrdí dw.com.

Tento scenár podľa stanice podporuje skutočnosť, že počas aukcie z 5. júla si Gazprom nechcel rezervovať ďalšie tranzitné kapacity na Ukrajine alebo v Poľsku na jeden rok vopred, argumentujúc, že tak môže robiť mesačne alebo štvrťročne. Toto sa javí ako ďalší jasný signál, že od jesene 2021 plánuje ruská štátna spoločnosť uspokojiť zvýšený dopyt po plyne v Európe výlučne prostredníctvom svojho nového plynovodu v Baltskom mori.

Lohmann, ktorý svojho času povedal, že pre Európu by bolo oveľa komfortnejšie mať NS2, neverí, že by bol taký zjavný pokus o vydieranie Európy možný. „Doteraz Gazprom nikdy skutočne nevyvíjal tlak na svojich západoeurópskych odberateľov – prinajmenšom to nikdy nebolo známe,“ uviedol. „Ak by teraz došlo k precedensu, malo by to v politických diskusiách pre Gazprom ničivé následky,“ dodal.

Keby totiž Gazprom na jeseň skutočne začal „vyvíjať zjavný tlak“, enormne by to podnietilo už aj tak búrlivú debatu v Európe o krátkodobej, strednodobej a dlhodobej úlohe plynu v rámci dekarbonizácie a posilnilo by postavenie všetkých tých, ktorí sa zasadzujú za oveľa rýchlejšie ukončenie používania zemného plynu, povedal Lohmann.

Avšak najprv mala Európa vážny problém s dodávkami, uzavrel dw.com.