Bratislava 9.januára 2022- Zúčtovacia cena nemeckého ročného produktu na rok 2022 THE Cal-22 na burze EEX skončila 29. decembra na úrovni 90,59 EUR/MWh. Týždeň predtým, 22. decembra, však vzrástla až na 140,667 EUR/MWh. Januárový produkt (THE M01-22) skončil 31. decembra na hodnote 95,00 EUR/MWh, no 21. decembra dosiahol historický rekord na hodnote 180,20 EUR/MWh. Prvý kvartál 2022 (THE Q01-22) končil na 96,30 EUR/MWh a 21. decembra vystúpal až na 175,69 EUR/MWh.

Letná sezóna (THE Sum-22) bola 31. decembra na hodnote 65,941 EUR/MWh, ale 22. decembra sa dostala až na 130,687 EUR/MWh. Ročný produkt pre rok 2023 (THE Cal-23) sa až do konca novembra minulého roku pohyboval pod 35 eurami. Svoje maximum však dosiahol tiež 22. decembra, keď jeho zúčtovacia cena skončila na 60,491 EUR/MWh. Začiatkom tohto roku klesol na 45,738 EUR/MWh, no aktuálne sa pohybuje nad 50 eurami.

Cena najbližších produktov THE v EUR/MWh zdroj: EEX

Bezprostredným dôvodom prudkého rastu cien plynu pár dní pred vianočnými sviatkami bol pokles toku plynu cez plynovod Jamal, ktorým prúdi ruský plyn cez Poľsko do Nemecka. Ešte do konca júla sa tok cez Mallnow, čo je hraničný bod medzi Poľskom a Nemeckom, pohyboval okolo 80 miliónov m3 za deň (mcm/d). Od augusta však tento tok začal klesať. Od 13. novembra do 18. decembra sa ustálil medzi 21 až 28 mcm/d, no 19. decembra však klesol na 2,9 mcm/d a 21. decembra klesol na nulu. Plyn začal navyše tiecť opačným smerom, teda z Nemecka do Poľska. Počas decembra bol tento reverzný tok približne 2 až 3 mcm/d, no od 1.januára vzrástol nad 10 mcm/d a 4. januára dosiahol dokonca 21 mcm/d.

Tok ruského plynu do Európy cez Poľsko, Ukrajinu, Nord Stream v mcm/ d zdroj: ENTSOG

Medzi sviatkami ceny plynu klesli. Agentúra Bloomberg informovala o tom, že do Európy mieri 20 tankerov LNG a ďalších 14 je tiež pripravených plaviť sa do Európy hneď, ako budú mať potvrdené objednávky. Tento nárast počtu LNG tankerov mieriacich do Európy spôsobil dočasný nárast európskej referenčnej ceny plynu TTF nad ázijský benchmark JKM. Aktuálne je však JKM opäť drahší a tak tento faktor pomaly vyprcháva, čo sa prejaví poklesom počtu LNG tankerov v Európe.

Referenčné ceny TTF a JKM v USD/MMbtu zdroj: EEX, CME Group

Oveľa dôležitejšie sa však ukázalo oteplenie v západnej Európe. Mierne počasie znižovalo dopyt po plyne na vykurovanie a upokojilo paniku na európskom trhu s plynom. Londýn, Berlín aj Paríž si užili takmer jarné počasie, keď na Silvestra priemerná teplota v severozápadnej Európe stúpla nad 10 °C, čo je asi 9 °C nad 30-ročným priemerom.

Značne sa spomalilo aj tempo vyprázdňovania zásobníkov. Od 30. decembra do 2 januára stav plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu dokonca mierne rástol. Okrem oteplenia to bolo spôsobené aj vyššími dodávkami skvapalneného LNG plynu.

Tohtoročný, minuloročný a 10-ročný minimálny, maximálny a priemerný stav zásobníkov v EÚ a vybraných krajinách v percentách zdroj: AGSI+

Javier Blas vo svojom článku pre agentúru Bloomberg odhaduje, že pri priemernej zime by v zásobníkoch malo koncom marca zostať ešte asi 20 miliárd m3 zemného plynu. Po veľmi chladnej zime v nich však nemusí zostať ani 10 miliárd m3. Ak by zásoby klesli na takúto nízku úroveň, mohlo by to podľa viacerých odborníkov ohroziť stabilitu plynárenskej siete. K 6. januáru bolo pritom v zásobníkoch necelých 60 miliárd m3 zemného plynu.

Obavy zo silnej zimy zďaleka nie sú zažehnané. Začiatkom toho roka však situáciu zneisťuje pokračujúci reverz v Mallnowe a pokles toku ruského plynu cez Veľké Kapušany a dokonca aj cez Nord Stream.

Ruský prezident Vladimir Putin 23. decembra, dva dni po tom, ako klesol tok plynu cez plynovod Jamal na nulu, podľa portálu montelnews.com vyhlásil, že Gazprom prerušil tranzit plynu týmto plynovodom, pretože európske spoločnosti nič nenakúpili. „Čo máme prepravovať? Veď nemáme žiadne objednávky,“ vyhlásil Putin.

Ruský Gazprom pritom nakúpil na január tranzitnú kapacitu cez Poľsko v objeme 18,3 mcm/d a cez Ukrajinu prikúpil k existujúcemu dlhodobému kontraktu ešte 13,2 mcm/d. Tok cez Jamal však zostal nulový aj po novom roku a tok cez Veľké Kapušany klesol na tretinu. Týmto jeho nákupom tranzitných kapacít tak chýba logika.

Je možné, že neskôr v januári Gazprom navýši tranzit plynu a využije nakúpené kapacity. Zatiaľ tomu však nič nenasvedčuje. Ak totiž vezmeme do úvahy Putinovo vyhlásenie, Gazprom by mal dodávať presne toľko, koľko dlhodobých kontraktov musí naplniť. Aktuálne mu na ich naplnenie stačí necelých 180 mcm/d. To je menej ako polovica z toho, čo v takomto období roka dopravoval do Európy.

Ak je toto stav dlhodobých kontraktov, tak ten sa môže zmeniť iba o flexibilitu, ktorú v nich odberatelia Gazpromu majú zakomponovanú. V súčasnosti je kvôli otepleniu spotreba nízka. Ak sa ochladí a odberatelia využijú svoju flexibilitu na navýšenie svojich odberov, tok ruského plynu do Európy môže vzrásť. Zároveň však vzrastie dopyt, takže ceny plynu skôr stúpnu, ako klesnú.

Denné toky ruského plynu spoločnosti Gazprom (Nord Stream+Veľké Kapušany+ Mallnow podľa ENTSOG) a nórskeho plynu (podľa GASSCO) do Európy v mcm/d

Dodatočný plyn na spotový trh je podľa Putinových slov Rusko ochotné dodať iba cez technicky úplne dokončený podmorský plynovod Nord Stream 2. Výskumná spoločnosť Rystad Energy odhaduje, že ak by Rusko zvýšilo vývoz plynu o 20 percent, znížilo by to jeho ceny na západoeurópskych trhoch o 50 percent. Nemecko je však odhodlané nepodľahnúť cenovému tlaku a dodržať svoju a aj európsku legislatívu.

Všetky tieto udalosti opäť potvrdzujú, že plyn sa stal ruskou zbraňou, ktorú Moskva používa na dosiahnutie svojich geopolitických cieľov. Nie je náhoda, že Moskva zverejnila svoje bezpečnostné požiadavky v čase, kedy Európa čelí bezprecedentnej energetickej kríze. Systematickým znižovaním dodávok plynu do Európy, ktoré Moskva zdôvodňuje nízkym objemom dlhodobých kontraktov a požiadavkou na spustenie Nord Stream 2, k vyvolaniu tejto krízy sama prispela.

Nord Stream 2 sa však stal zároveň európskou zbraňou. Hoci Nemecko Nord Stream 2 potrebuje, zatiaľ podporuje USA v tom, že tento plynovod nedostane povolenie, ak Rusko zaútočí na Ukrajinu.

Invázia ruských vojsk na Ukrajinu je pritom podľa niektorých analytikov celkom možná. Odborník na energetiku Karel Hirman si však myslí, že pre útok na Ukrajinu nebude mať Rusko počas tejto zimy optimálne podmienky. Aby bol tento útok úspešný, potrebuje odlákať pozornosť USA. To by mohla urobiť Čína vystupňovaním tlaku na Taiwan, no tá to počas zimnej olympiády neurobí. S príchodom jari však bude strácať na sile ruská energetická hrozba.

V priebehu budúceho týždňa prebehnú rokovania medzi Ruskom a USA a ďalšie rokovania za prítomnosti zástupcov európskych krajín a NATO. Ich výsledky majú značný potenciál priniesť na európske trhy upokojenie. Ak však bude Putin trvať na svojich požiadavkách, ktoré sú pre USA a pre Európe prakticky nesplniteľné, dohoda dosiahnutá nebude. Otázne je, ako sa Putin potom zachová. Myslím si, že toto geopolitické napätie tak rýchlo nevyprchá.

Situácia na prelome rokov však ukázala, že teplá zima má oveľa väčší potenciál trhy upokojiť.

Podľa dlhodobých predpovedí európskeho centra ECMWF a aj amerického CFSv2 by mali február a marec byť výrazne teplejšie, ako dlhodobý normál. Rovnaké oteplenie sa pritom očakáva  aj v Ázii. Druhá polovica januára však bude mierne chladnejšia.

Ak sa tieto predpovede naplnia, ceny by už nemali výraznejšie rásť.

Až do konca zimy ich však bude držať na aktuálnych vysokých úrovniach geopolitické napätie.

Na výraznejší pokles cien plynu si preto počkáme ešte veľmi dlhú dobu.

Ján Pišta je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o., ktorá v pravidelných týždenných intervaloch poskytuje svojim klientom správy o vývoji trhov s plynom a elektrinou. Tieto správy analyzujú aktuálne faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj cien plynu a elektriny v strednej Európe a poskytujú aj indikácie budúceho vývoja cien plynu, elektriny, emisných kvót, uhlia, LNG a ropy. Ak chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto správy prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na mail jan.pista@jpx.sk.