Washington 12. apríla 2021 – Napriek sankciám zo strany USA výstavba plynovodu Nord Stream 2 pokračuje. V súčasnosti je dokončený na 95 % a čas na jeho zastavenie sa kráti. Ďalšie sankcie to nedokážu, tvrdí na webe foreignpolicy.com analytik Edward Fishman, bývalý člen štábu pre plánovanie politiky na ministerstve zahraničia USA. Projekt môže podľa neho zastaviť len diplomacia v podobe tichých rokovaní USA s Nemeckom.

NS2 je na americkej politickej scéne raritou, pretože je tŕňom v oku obom hlavným politickým stranám, demokratom aj republikánom, hovorí Fishman. Pripomenul, že šéf americkej diplomacie Antony Blinken ho opakovane označil za zlý obchod pre Európu a varoval, že „akýkoľvek subjekt zapojený do výstavby NS2 riskuje americké sankcie a mal by okamžite prestať s prácami na plynovode.“

Dvaja poprední republikánski zákonodarcovia napísali článok pre foreignpolicy.com, v ktorom vyzvali prezidenta Joe Bidena, aby prestal naťahovať čas  a uvalil sankcie na „všetky plavidlá a spoločnosti, ktoré v súčasnosti pracujú na dokončení plynovodu Nord Stream 2.“

Sankcie však projekt dokončený na 95 % nezastavia, myslí si Fishman, podľa ktorého to dokážu iba dvaja hráči: ruská a nemecká vláda. Sankcie Washingtonu prinútili viacero medzinárodných spoločností odstúpiť z projektu. „Keby však bol NS2 iba „komerčným projektom“, ako tvrdí Berlín, riziko amerických sankcií by ho už teraz takmer definitívne zastavilo. Ruská a nemecká vláda však zasiahli, aby ho udržali nad vodou,“ píše analytik.

Rusko presunulo loď na kladenie potrubí Akademik Čerskij z Tichého oceánu do Baltského mora, aby pracovalo na dokončení plynovodu a nahradilo švajčiarske plavidlo spoločnosti AllSeas. A v Nemecku, v spolkovej krajine Meklenbursko-Predné Pomoransko, kde plynovod vychádza na pevninu, založili nadáciu, ktorá má chrániť nemeckých dodávateľov pred sankciami.

Rusko postoj nezmení, treba zmenu nemeckého

Na dosiahnutie svojich cieľov bude Washington potrebovať zmenu názoru v Kremli alebo v nemeckom kancelárstve, myslí si Fishman s tým, že je nepravdepodobné, že by spolupracovala Moskva, ktorá finišuje s dokončením projektu napriek sankciám voči jednému z jej plavidiel.

Ruskému prezidentovi Putinovi by NS2 poskytol pretrvávajúcu „páku“ na Európu, keďže EÚ dováža z Ruska takmer 40 % dodávok plynu. Zároveň by oslabil Ukrajinu, ktorá v súčasnosti zarába miliardy dolárov na tranzitných poplatkoch. „Zmena nemeckého postoja tak ostáva jedinou nádejou Washingtonu na zmarenie projektu,“ píše analytik, podľa ktorého otázkou zostáva, ako to dosiahnuť.

Uloženie sankcií nemeckým spoločnostiam zapojeným do projektu by bezpochyby spôsobilo škody, ale ťažko by zabezpečilo posun v politike Berlína. Americké sankcie sú silné, pretože obmedzujú prístup k finančnému systému USA – a tento prístup je nevyhnutný pre spoločnosti, ktoré chcú fungovať globálne. „Sankcie však zďaleka nie sú všemocné, nemôžu napríklad zabrániť lodiam klásť potrubia alebo zabrániť prúdeniu plynu. Najlepšie fungujú ako hrozba. Ak pracujete na plynovode, čelíte ekonomickým dôsledkom,“ konštatuje Fishman.

Ak by USA uvalili sankcie na participujúce nemecké spoločnosti, bol by to pre ne len malý stimul na ukončenie svojej účasti. Riziko amerických sankcií je dobre známe, v súčasnosti si však už ktorákoľvek spoločnosť pracujúca na plynovode osvojila postoj, že pokračovať v práci stojí aj za prípadné sankcie. Navyše, vzhľadom na to, že tieto firmy pomáhajú pri dokončení NS2 so súhlasom Berlína, je veľmi pravdepodobné, že by ich nemecká vláda v prípade uvalenia sankcií podporila.

Riziko obratu verejnej mienky v Nemecku

Takéto sankcie by podľa Fishmana spôsobili ďalšiu vážnu trhlinu v americko-nemeckých vzťahoch, obrátili by verejnú mienku v Nemecku proti Bidenovej administratíve a potenciálne v prospech dokončenia ropovodu.

Nikto nevidí rád zastrašovanie svojej vlády. Sankcie proti nemeckým firmám by mohli Nemcov zjednotiť a spôsobiť, že si začnú spájať odpor k NS2 s podvolením sa americkému tlaku, čo by tento odpor spravilo politicky toxický. Uplatňovaním sankcií proti Nemecku by USA mohli plynovodu poskytnúť domácu podporu, ktorú potrebuje na dokončenie, tvrdí analytik. Mohlo by to tiež motivovať Berlín, aby sa svojou autoritou pridal k úsiliu o vytvorenie alternatívy k finančného systému založenému na dolári, čo by oslabilo všetky americké sankčné programy.

Zastavenie NS2 po nemeckých voľbách

Sankcie proti Nemecku preto môžu pokojne zlyhať. „Našťastie existuje lepší spôsob, ako zastaviť NS2 – zastavenie projektu až po nadchádzajúcich septembrových nemeckých voľbách,“ píše Fishman s tým, že v prospech takéhoto riešenia hovoria dva faktory.

Prvý sa týka kancelárky Angely Merkelovej, ktorá po takmer 16 rokoch vo funkcii odíde z politiky a bola váhavou zástankyňou plynovodu. Verejne zvažovala jeho zastavenie po minuloročnej otrave vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného. Má aj dlhú históriu odporu proti agresii Kremľa a dlhoročného presadzovania zelenej politiky.

Kancelárka nebola ochotná vynakladať politický kapitál na zastavenie NS2. Nemecké obchodné záujmy plynovod výrazne podporujú, čo viedlo Merkelovej vládu k zdôrazňovaniu, že ide o „komerčný projekt“. „Je však ťažké uveriť, že Merkelová chce, aby jedným z jej posledných činov ako kancelárky bol strihanie pások pri dokončení jedného z najdlhších pobrežných plynovodov na svete. Merkelovej by meškanie mohlo vyhovovať,“ myslí si analytik.

Druhým faktorom podľa neho je nemecká Strana zelených, ktorá je v prieskumoch druhá tesne za Merkelovej CDU, a je pravdepodobné, že bude hrať v budúcej vláde úlohu „šedej eminencie“. V marci Zelení vyhlásili, že NS2 „by mal byť zastavený“ z klimatických aj geopolitických dôvodov.

To všetko naznačuje, že najlepšou nádejou Washingtonu na zastavenie plynovodu bude zdržiavanie jeho dokončenia do jesene. Spôsob, ako to dosiahnuť, nie je sankcionovanie nemeckých spoločností, ktoré by mohlo mať opačný efekt. „Musí sa to diať prostredníctvom tichých rokovaní s Berlínom, ktoré povzbudia nemeckú vládu k tomu, aby dokončenie projektu dostatočne oddialila,“ tvrdí Fishman, ktorý navrhuje „prímerie“. Výmenou za to, že Berlín uvalí moratórium na stavbu plynovodu a regulačné schválenia do konca roka, by Washington súhlasil, že nebude v rovnakom období sankcionovať nemecké spoločnosti.

„Uzavretie takejto dohody by si vyžadovalo oživenie umenia, ktoré sa stratilo počas Trumpovej vlády – diplomacie. Biden sa zaviazal práve k tomu. Tu je jeho šanca,“ uzavrel Fishman na webe foreignpolicy.com.