Bratislava 29.júna 2023- Minulé leto dosiahla cena zemného plynu v Európe maximálnu hodnotu, takmer 330 eur za MWh. V súčasnosti je desaťnásobne nižšia a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal vlaňajší scenár. V podcaste Otvorene o plyne to povedal analytik Ján Pišta. „Vlani bol hlavným dôvodom nedostatok ruského plynu v Európe. Rast v auguste bol spôsobený tým, že Gazprom v tom čase ohlásil trojdňovú poslednej turbíny v kompresorovej stanici, ktorá napája Nord Stream. Vznikla panika, cena vystrelila nahor. Vlaňajší scenár vylúčiť môžeme. Rusko totiž ešte stále dodáva do Európy zhruba 10 miliárd kubíkov ročne cez Veľké Kapušany na Slovensko, rovnaké množstvo by malo pritiecť cez TurkStream, najmä do Bulharska a približne 30 miliárd dodáva vo forme LNG,“ konštatoval Pišta.
Ceny sa v posledných týždňoch zastabilizovali na úrovni 30-40 eur za MWh. Podľa Pištu by na tejto úrovni mohli vydržať dlhšie, no Európa sa musí pripraviť aj na vyššiu cenovú volatilitu. „Hlavným dôvodom je, že Európa získava viac plynu vo forme LNG. Lenže je tu cieľ uhlíkovej neutrality, zastavenia paroplynových elektrární a je tu vodík, ktorý má nahradiť plyn. Budúcnosť plynu v Európe je značne spochybňovaná a dodávatelia, ktorí ho nakupujú, nejdú do takých dlhodobých kontraktov ako uzavrela Čína s Katarom na 27 rokov. Oveľa väčšiu časť plynu nakupujú na spotovom trhu. Lenže ten je oveľa volatilnejší ako dlhodobé dodávky. Keďže Európa závisí na LNG, cena, ktorá tu bude, bude oveľa volatilnejšia a bude sa hýbať v oveľa väčšom intervale,“ upozornil Pišta.
Hoci je zima ešte ďaleko, zásobníky v Európe sú naplnené na 80% kapacity, čo je viac ako vlani o takomto čase. Ján Pišta však tvrdí, že nie sme „za vodou“ a zimné sezóna nemusí byť taká bezproblémová ako naposledy. „Dlhodobé sezónne predpovede počasia indikujú skôr teplejšiu zimu, a to aj pre Áziu. Tým, že sa LNG stalo globálnou komoditou a veľkú rolu tam hrá Ázia, treba sledovať aj ázijskú zimu. To je práve ten kľúčový moment. Keď bude v Ázii extrémne chladná zima, budú potrebovať veľa LNG. Dokúpia si ho na spotovom trhu, teda tam, kde ho najmä kupuje Európa. Tam vznikne bitka a to môže cenu posunúť hore. Fakt je, že aj keby sme mali zásobníky plné na 100 % v celej Európe, cez zimu nám to jednoducho nepostačí. Potrebujeme aj stále dodávky, pričom potrubných veľa nie je. Nórsko dodáva naplno, koľko môže. Afrika dodáva naplno. Rusko môže vypadnúť, tam je slabý článok. Pokiaľ by tu nebolo spotové LNG, jednoducho by sme cez zimu mali problém. To riziko tam stále je, trocha by som sa toho obával,“ dodal Pišta.
Celý podcast Otvorene o plyne s Jánom Pištom si môžete vypočuť na týchto platformách:
Soundcloud:
Spotify: