Bratislava 5.mája 2023- Programy obnovy bývania by nemali byť plošné a mali by sa skôr zameriavať na riešenie problému vykurovania tuhým palivom, ktoré na Slovensku využíva viac ako 300 tisíc domácností. Taký program by pomohol riešiť problém energetickej chudoby i znečistenia ovzdušia tuhými látkami. Vo videopodcaste Otvorene o plyne to povedal vedúci rozvoja sieťového obchodu spoločnosti SPP-distribúcia Jerguš Vopálenský. „Tam by som si predstavoval výrazne vyššiu mieru dotačného financovania a výrazne nižšiu mieru spolufinancovania dotknutých domácností. To znamená, že by sme synergicky riešili kvalitu ovzdušia, energetickú chudobu a zároveň by sme zlepšili štandard bývania nízkopríjmových domácností. Lebo my z hľadiska ochrany ovzdušia až tak veľmi nepotrebujeme riešiť domácnosti, ktoré už v súčasnosti vykurujú plynom, elektrinou alebo iným, nízkoemisným spôsobom vykurovania, pretože emisie týchto domácností sú malé,“ konštatoval Vopálenský s tým, že podobné programy nie je jednoduché manažovať, aby boli efektívne a splnili svoj účel. „Veľmi dôležité je najmä prefinancovanie. Teda domácnosť by nemala akoby nič platiť a tok peňazí by musel byť nastavený medzi štátom a zhotoviteľom. Je to relatívne ťažko nastaviteľné, ale práve toto podľa mňa má naozaj sociálno-environmentálny zmysel. Budem otvorený, to že si niekto stavia veľkometrážny dom pri Trnave a dostane dotáciu 3400 € na tepelné čerpadlo, mi nepríde veľmi sociálne,“ zdôraznil Vopálenský.

Slovensko ako člen EÚ musí nájsť cestu, ako znížiť do roku 2030 emisie o 55 %, k čomu smeruje novelizácia Integrovaného národného energeticko-klimatického plánu. Vopálenský citoval štúdiu Inštitútu finančnej politiky, ktorá ukazuje, že najväčšiu hodnotu za peniaze – náklady v eurách na tonu zníženia emisií – vykazuje sektor priemyslu, najmä náhradou uhlia v sektore energetiky a potom je to elektrifikácia hutníctva. „Keby sme minuli 39 mld. eur, tak by sme vedeli kompletne zatepliť a prepnúť domácnosti individuálne vykurujúce plynom na tepelné čerpadlá a emisie znížime o 2,3 mil. ton CO2. V US Steel, podľa medializovaných informácií, za 1,5 mld. eur vieme znížiť emisie o 6 mil. ton. To znamená za 39 miliárd € znížime emisie o 2,3 mil. ton CO2 a v US Steel za 1,5 mld. eur o 6 mil. ton. To ej neporovnateľná hodnota za peniaze. Keď je naším cieľom naozaj znižovať emisie a nejsť na to dogmaticky, teda že potrebujem robiť opatrenia, ktoré sú populárne, ale idem naozaj podľa ekonomickej logiky, tak čísla nepustia,“ vysvetlil Vopálenský.

Dekarbonizácia vykurovania je finančne náročná, najmä pre viac ako 400 tisíc nezateplených rodinných domov ako ukázalo Sčítanie obyvateľov, domov a bytov z roku 2021. „Keby sme chceli tento sektor elektrifikovať, vyvolá to obrovské náklady. Inštalovať tepelné čerpadlo nie je vhodné do nezatepleného domu. Náklady na elektrickú energiu budú veľmi vysoké, lebo bude musieť dokurovať elektrinou. Nie som veľký odporca tepelných čerpadiel, niekedy majú naozaj veľký zmysel. Napríklad pri nových rodinných domoch, keď  nie je k dispozícii plyn. Vtedy je to naozaj logická voľba. Dom je dobre zateplený, má optimalizovanú potrebu energie. Takisto pri naozaj hĺbkovej obnove rodinného domu majú tepelné čerpadlá svoje nezastupiteľné miesto, ale prezentovať ich ako nejaké perpetuum mobile a riešenie pre všetkých je podľa mňa nekorektné.  Takisto ako nepoviem, že plynové riešenia sú vhodné vždy. Majú svoje obmedzenia, ale keď mám napríklad starý plynový kotol a  na konci životnosti, logickou voľbou je vybrať si nový, nízkoemisný plynový kondenzačný kotol a viem veľmi rýchlo ušetriť 15-23 % energie a emisií. To dáva zmysel,“ dodal Vopálenský.

Celý videopodcast s J.Vopálenským si môžete pozrieť alebo vypočuť na týchto platformách:

Spotify:

Soundcloud:

Youtube: