Bratislava 30. januára – Po dohode Ruska s Ukrajinou plynárenské firmy čakali v prvých hodinách Nového roka, či naozaj všetko platí a došlo k paradoxnej situácii. V prvom vydaní plynárenského podcastu Otvorene o plyne to povedal generálny riaditeľ spoločnosť Eustream Rastislav Ňukovič. „Plynárenský deň 1. januára sa začal veľmi ostýchavo, všetci testovali, či dohody naozaj platia. Úvodné bookingy boli pomerne nízke. Nastala paradoxná situácia, že záujem o prepravu z východu na západ bol nižší ako naopak. Po prvý raz v histórii išli molekuly plynu zo západu na východ, smerom na Ukrajinu, nielen na papieri, ale aj reálne v potrubí. To je dôkaz, že tie obojsmerné prepojenia bez problémov fungujú,“ vysvetlil Ňukovič.

Dohoda sa, podľa neho, rodila ťažko a Rusko i Ukrajina počítali skôr s tým, že k nej nemusí dôjsť. Ukrajina si upravila prepravný systém, aby si vedela dopraviť plyn zo zásobníkov na západe krajiny smerom na východ. Rusko sa postaralo o naplnenie zásobníkov v Európe. „Ak by sa aj nedohodli, tak plynu by bolo dosť aj v januári a pokračovalo by sa vo vyjednávaní. Všetci sme si mysleli, že pravdepodobnosť uzavretia dohody je vďaka tomuto pomerne nízka. K prelomu došlo na najvyššej politickej úrovni a veľkú úlohu zohralo aj sprostredkovanie Európskej únie, konkrétne Maroša Šefčoviča,“ zdôraznil Ňukovič.

Viac o pozadí dohody Ruska a Ukrajina i to ako spoločnosť Eustream vníma ukončenie podpory infraštruktúrnych projektov zameraných na zemný plyn zo strany Európskej investičnej banky si vypočujte v prvom plynárenskom podcaste Otvorene o plyne.

Spotify:

Anchor:

Soundcloud: