Bratislava 17.júla 2024- Veľmi dôležitou súčasťou dekarbonizácie je aj oblasť vykurovania. Hoci sa niekedy zdá, že jedinou cestou ako znižovať uhlíkovú stopu je masové nasadenie tepelných čerpadiel, ukazuje sa, že možností je viac a veľmi efektívnu cestu ponúka aj zemný plyn. Tým sa vyvracia jeden z častých mýtov v stavebníctve, že je problém naprojektovať a postaviť rodinný dom v novej energetickej triede A0, vykurovaný zemným plynom. V podcaste Otvorene o plyne to potvrdil vedúci odboru sieťového predaja v spoločnosti SPP-distribúcia Jerguš Vopálenský. „Zistili sme spolu s odborníkmi zo Slovenskej technickej univerzity, že pri úplnom dodržaní všetkých noriem – jednak stavebno-technickej normy, ktorá určuje mieru zateplenia, respektíve súčiniteľov prechodu tepla, a následne, pri splnení podmienok zákonnej energetickej hospodárnosti budov a jej vykonávacej vyhlášky – je pomerne jednoduchým spôsobom možné naprojektovať a postaviť nový rodinný dom využívajúci moderný plynový kondenzačný kotol ako hlavný zdroj tepla s doplnkovým obnoviteľným zdrojom energie vo forme soláru,“ spresnil Vopálenský.

V prípade nových rodinných domov v typizovaných veľkostiach- 120 m2, 160 m2 a 220 m2- je toto riešenie o 15-20% lacnejšie ako využitie tepelných čerpadiel. V prípade rekonštrukcie rodinného domu s existujúcou plynovou prípojkou je výsledok ešte lepší. „Pokiaľ rodinný dom už využíva zemný plyn a napríklad sa plánuje hĺbková obnova – ľudovo povedané okresanie až na tehly a rekonštrukcia na energetickú triedu A0 – tam je ekonomika zemného plynu vynikajúca, pretože už nie je potrebné budovať prípojku. V tomto prípade a v prepočte celkových nákladov na 15 rokov, je moderný plynový kondenzačný kotol lacnejší približne o 30 % oproti tepelnému čerpadlu,“ upozornil Vopálenský s tým, že  takýto typ rekonštrukcie, či stavby nového domu je v súlade s novelizovanou smernicou EÚ o energetickej hospodárnosti budov.  „Hybridné systémy, medzi ktoré sa radí kombinácia plynového kondenzačného kotla a tepelného čerpadla alebo plynového kotla a soláru, sú podľa novej smernice naďalej podporované. Dokonca je možné na takýto systém poskytovať verejnú podporu aj po 1. januári 2025. Je to veľmi podobné ako pri autách. Nikto sa nepozastavuje nad tým, že si kúpi hybridný systém. Má hybrid alebo plug-in hybrid, kde nejakú potrebu energie zabezpečuje elektromotor a zvyšok fosílny, benzínový alebo naftový motor. Je to normálny, legitímny spôsob dekarbonizácie sektoru dopravy,“ konštatoval Vopálenský.

Spomínanú podporu vo forme projektu zadarmo, môže získať každý stavebník po splnení niekoľkých podmienok. „Môže ju získať ktokoľvek, kto sa rozhodne pripojiť k zemnému plynu, teda má uzatvorenú zmluvu o pripojení, pridelené číslo zmluvy o pripojení a číslo POD (jednoznačný identifikátor miesta odberu plynu). Pokiaľ prešiel týmto procesom, je možné si stiahnuť projekt zadarmo a ľubovoľne si ho upraviť podľa svojich potrieb,“ dodal Vopálenský.

Podcast Otvorene o plyne s Jergušom Vopálenským si môžete vypočuť alebo pozrieť na:

YouTube:

Zemným plynom možno vykurovať aj dom v energetickej triede A0 (youtube.com)

Soundcloud: