Bratislava 4. augusta 2020 – Koncové ceny plynu a elektriny pre budúci rok budú zohľadňovať pokles cien komodít. Prioritou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je využiť aktuálny regulačný rámec na nájdenie úspor v energetických spoločnostiach. V rozhovore pre aktuality.sk to uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

„Každá cena elektriny a plynu sa skladá z viacerých položiek. Jedna z nich je samotná komodita. Ďalšími sú prenos, distribúcia a iné položky, ktoré sú regulované a súvisia s celým systémom. V prípade komodity – elektrina a plyn išli v poslednom období výrazne dolu. Tieto zníženia budú zohľadnené v konečných cenách,“ povedal Juris s tým, že konkrétne číslo bude predmetom cenových konaní na jeseň tohto roku.

V prípade regulovaných poplatkov Juris pripomenul, že ÚRSO funguje na základe takzvaného regulačného obdobia a súčasná perióda sa pomaly blíži ku koncu. Prijatie legislatívy pre nové regulačné obdobie je podľa neho zdĺhavý proces, ktorý nie je možné zásadne meniť k začiatku roka 2021.

„Našou prioritou v súčasnosti je využiť aktuálny regulačný rámec, aby sme našli úspory u energetických spoločností. Musíme si uvedomiť, že sa nachádzame vďaka koronakríze v bezprecedentnej situácii, ktorá je veľmi ťažká pre odberateľov – domácnosti a podniky. Preto sa budeme snažiť nájsť priestor na zefektívnenie systému, aby mohlo prísť k zníženiu cien,“ vysvetlil šéf regulačného úradu.

Položky, na ktorých by mohli ušetriť energetické firmy, bude konkrétne poznať na jeseň po predložení cenových návrhov regulovaných subjektov. „V prípade poplatkov za distribúciu a prenos sa pozrieme konkrétne na oprávnené náklady energetických spoločností. V tomto prípade sa chceme pozrieť aj na straty pri prenose a distribúcii,“ povedal Juris, pričom chce v prípade elektriny analyzovať tzv. tarifu za prevádzku systému, ktorá súvisí s kompenzáciou nákladov na podporu OZE a kombinovanej výroby elektriny a výroby elektriny z hnedého uhlia.

„Ide o veľký balík peňazí. V minulosti totiž vznikol deficit, pretože tlak na ceny energií neumožnil, aby bol premietnuté v plnej miere do konečných účtov,“ skonštatoval Juris s tým, že ide rádovo o stovky miliónov, vrátane historicky naakumulovaného dlhu.

„Neviem si predstaviť, že by sme celý dlh preniesli jednorazovo do konečných cien v roku 2021,“ uviedol Juris, podľa ktorého sa intenzívne rokuje o splatení deficitu iným spôsobom. „K tomu sa však musia predovšetkým vyjadriť ministerstvá hospodárstva a financií. Viem, že je v hre aj možnosť úhrady zo zdrojov EÚ. Konkrétne detaily ešte nie sú známe,“ dodal Juris v rozhovore pre aktuality.sk.