Washington 21. mája 2020  – Trumpova administratíva začala naftárskym a plynárenským spoločnostiam poskytovať dočasné zľavy na licenčných poplatkoch a nájmoch, ktoré platia za ťažbu ropy a plynu na verejných pozemkoch. Chce im tak nahradiť časť škôd, ktoré im spôsobil pád cien pre opatrenia proti koronavírusu. Informoval o tom Washington Post a portál argusmedia.com.

Úrad pre správu pôdy (BLM) ministerstva vnútra minulý mesiac uviedol, že zníženie licenčných poplatkov je možné, ak spoločnosti preukážu, že nemôžu ekonomicky prevádzkovať verejné energetické prenájmy alebo si nedokážu udržať dostatok zamestnancov na týchto vrtných miestach.

BLM podľa federálnej databázy za posledný mesiac znížil licenčné poplatky za najmenej 76 federálnych prenájmov v Utahu, pričom sadzba na produkciu od 1. mája do 29. júna klesla z 12.5 % na 2,5%. Podľa portálu argusmedia.com sa očakáva, že celkový počet znížených licenčných poplatkov bude oveľa vyšší po započítaní federálnych nájmov v ropných štátoch, ako sú Colorado, Nové Mexiko, Wyoming a Kalifornia.

Všetky oslobodenia od poplatkov sú dočasné a budú trvať maximálne 60 dní, uviedol hovorca úradu Chris Tollefson pre Washington Post. Hoci niektorí politici a organizácie podľa neho žiadali paušálnu úľavu pre priemysel, ministerstvo vnútra to odmietlo a rozhodlo, že každý nájomca musí individuálne postupovať podľa stanoveného procesu získania pomoci.

Polovica peňazí z licenčných poplatkov sa zvyčajne vyplatí štátom, v ktorých sa ťaží ropa alebo plyn. V roku 2019 dosiahli platby na vnútroštátnej úrovni 2,9 miliardy dolárov, len v samotnom Utahu to bolo 94 miliónov, spresnil Washington Post.