Washington 3. apríla 2024 – Americkí predstavitelia sú otvorení možnosti ukončiť moratórium pri schvaľovaní exportných LNG projektov s cieľom dosiahnuť schválenie balíka pomoci Ukrajine v Kongrese, ale pred prijatím akýchkoľvek rozhodnutí si chcú počkať na celý návrh, uviedli v utorok (2. 4.) dva zdroje z Bieleho domu pre agentúru Reuters.

Prezident Joe Biden koncom januára pozastavil schvaľovanie nevybavených a budúcich žiadostí o vývoz LNG, čo zdôvodnil potrebou ich preskúmania z environmentálneho a ekonomického hľadiska.

Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson v nedeľu (31 .3.) naznačil, že ukončenie moratória by mohlo jeho strane uľahčiť podporu nového balíka pomoci pre boj Ukrajiny proti Rusku. „Chceme mať vývoz zemného plynu, ktorý pomôže obrať vojnové úsilie Vladimira Putina o prostriedky,“ povedal Johnson, zástupca Louisiany bohatej na plyn a projekty LNG.

Ukončenie pauzy s cieľom poskytnúť pomoc Ukrajine by mohlo byť pre Biely dom tolerovateľné čiastočne preto, že pauza nemá žiadny vplyv na krátkodobý vývoz LNG, uviedli zdroje. Konzervatívci v Snemovni však budú pravdepodobne žiadať od Johnsona viac, aby prekonali svoj odpor k hlasovaniu o Ukrajine, čo komplikuje akékoľvek rokovania.

Hovorca Bieleho domu uviedol, že správa Reuters „nie je pravdivá“ a zopakoval postoj vlády, že prezident chce, aby republikáni schválili dohodu o národnej bezpečnosti v hodnote 95 mld. USD, ktorá už prešla americkým Senátom. „Prezident podporuje pozastavenie čakajúcich schválení vývozných licencií LNG na vyhodnotenie ekonomických a klimatických vplyvov na spotrebiteľov a komunity,“ dodal.

USA sa minulý rok stali najväčším svetovým exportérom LNG a očakáva sa, že kapacita na export LNG sa zdvojnásobí pred skončením dekády na už schválených projektoch.

Rusko bolo veľkým dodávateľom ropy a plynu do Európy, ale od jeho invázie na Ukrajinu vo februári 2022 Európa čoraz viac nakupuje americký LNG.

Aktivisti sa obávajú, že rastúci vývoz LNG môže poškodiť miestne komunity znečistením, uzamknúť svet v závislosti od fosílnych palív, viesť k emisiám zo spaľovania plynu a únikom metánu. Podporovatelia LNG tvrdia, že dlhé moratórium môže viesť k návratu špinavšieho uhlia vo vedúcich ázijských ekonomikách a zároveň by skomplikovalo snahy Európy o odchod od ruských dodávok.

Republikáni aj demokrati tvrdia, že zákon o národnej bezpečnosti s balíkom pomoci pre Ukrajinu, by prešiel Snemovňou s približne 70 % hlasov, rovnako vo februári v Senáte.

No Johnson, ktorého strana má jednu z najmenších parlamentných väčšín v histórii, je pod tlakom tvrdého pravicového krídla svojej strany, aby sa postavil proti pomoci Ukrajine, a zatiaľ hlasovanie blokuje.

Je tiež blízkym spojencom bývalého prezidenta Trumpa, ktorý opäť kandiduje v tohtoročných prezidentských voľbách a navrhol, aby akákoľvek pomoc Ukrajine bola pôžičkou, nie grantom.

Zrušenie moratória by podľa Reuters zmiernilo časť tohto tlaku apelom na republikánov zo štátov produkujúcich fosílne palivá. Johnson okrem zrušenia pauzy zvažuje do zákona pridať aj „REPO Act“, ktorý by pomohol USA pripraviť pôdu na skonfiškovanie ruských aktív a ich odovzdanie Ukrajine na rekonštrukciu.