Berlín 25. novembra 2022 – Úroveň naplnenia nemeckých plynových zásobníkov k začiatku februára pod 40 % bude považovaná za kritickú a vyžadujúcu si opatrenia na zabezpečenie dodávok plynu v zime. Podľa agentúry Reuters to povedal šéf nemeckého energetického regulátora Bundesnetzagentur Klaus Müller.

V súčasnosti sú nemecké zásobníky naplnené na 99 %, čo prekračuje cieľ k 1. novembru, ktorý bol 95 %, keďže najväčšej európskej ekonomike sa podarilo kompenzovať značné množstvo výpadkov dodávok po znížení ruského exportu.

„Za napätú by sme považovali úroveň medzi 40% a 55% k prvému februáru. Ak by sme sa dostali po túto úroveň, išlo by o kritický ukazovateľ,“ povedal Müller.

Bundesnetzagentur pravidelne vyzýva na potrebu úsporných opatrení zo strany priemyslu aj domácností, pokiaľ ide o spotrebu zemného plynu, ako podmienky na bezpečné zvládnutie zimy. Regulátor v tejto súvislosti  hovorí o najmenej o 20-percentnom znížení spotreby v porovnaní s minuloročnými číslami.

Vďaka nadpriemerným teplotám v októbri sa krajine tento cieľ podarilo nielen dosiahnuť, ale aj prekročiť. Napríklad v predposlednom októbrovom týždni bola nemecká spotreba plynu približne o 30 % nižšia ako priemer v rokoch 2018-2021.