Rotterdam 26. mája 2023 – Spoločnosť BP a divízia čínskej PetroChina sa dohodli na rezervácii dlhodobej kapacity v holandskom importnom LNG termináli Gate v prístave Rotterdam, ktorý vlastnia Gasunie a Vopak. Informoval o tom portál lngprime.com

Podľa štvrtkového vyhlásenia Gate, BP a PetroChina International London získajú každá po 2 bcm kapacity spätného splyňovania za rok a tiež zodpovedajúcu skladovaciu kapacitu na obdobie 20 rokov.

Koncom roka 2022 terminál zorganizoval Open Season na zistenie záujmu trhu o novú skladovaciu kapacitu 180.000 m3 LNG, ako aj o zvýšenie regasifikačnej kapacity o 4 bcm ročne.

Gate má teraz tri nádrže na LNG a so štvrtou bude mať skladovaciu kapacitu 720.000 m3, pričom jej kapacita spätného splyňovania stúpne na 20 bcm ročne.

Prevádzkovateľ terminálu LNG uviedol, že toto rozšírenie mu umožňuje lepšie prispievať k dodávkam a dostupnosti plynu v Holandsku a jeho susedných krajinách.

V marci obchodný manažér Gate, Stefaan Adriaens, povedal, že Gate očakáva, že konečné investičné rozhodnutie na výstavbu štvrtej nádrže do 1. septembra 2023. V novom vyhlásení spoločnosť uviedla, že bude pokračovať v úzkej spolupráci so spoločnosťami BP a PetroChina s cieľom dosiahnuť FID v závislosti od financovania aj získania výnimky do septembra 2023 a spustenie komerčnej prevádzky do tretieho štvrťroka r. 2026.

Keďže cieľom BP je do roku 2030 portfólio LNG s objemom 30 miliónov ton, udelenie rezervácie pre jej poskytuje dodatočnú kapacitu spätného splyňovania v kľúčovej lokalite na podporu bezpečnosti dodávok pre európskych zákazníkov,“ povedal Jonty Shepard, viceprezident pre globálne obchodovanie a pôvod LNG v BP.

Podľa PetroChina International firma zakladá a postupne rozširuje svoje globálne portfólio LNG. Prostredníctvom svojich dlhodobých záväzkov a investícií prináša „významné a spoľahlivé“ dodávky LNG na svetový trh zo zdrojov svojho portfólia, uvádza sa vo vyhlásení.