Washington 12. februára 2024 – Zrušenie moratória na povoľovanie nových projektov vývozu amerického LNG žiada 35 bývalých predstaviteľov posledných dvoch republikánskych vlád v liste zákonodarcom, ktorí riadia výbory pre energetiku a zahraničné veci v Snemovni reprezentantov a Senáte. Dodávky LNG podľa nich podporujú globálnu stabilitu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Je nevyhnutné, aby sme túto akciu zvrátili a pokračovali v presadzovaní našich ekonomických, energetických a geopolitických záujmov a zároveň sme na čele environmentálneho pokroku,“ uviedli bývalí predstavitelia vrátane Ricka Perryho a Dana Brouillettea, ministrov energetiky bývalého prezidenta Donalda Trumpa, v liste, ktorý bol zaslaný aj úradníkom Bidenovej administratívy.

Prezident Joe Biden koncom januára pozastavil schvaľovanie čakajúcich a budúcich projektov exportu LNG na veľké trhy v Ázii a Európe s cieľom preskúmať ich environmentálne a ekonomické dosahy. Biden konal v reakcii na tlak ochrancov životného prostredia, ktorí sa obávajú emisií skleníkových plynov počas životného cyklu LNG závodov a ohrozenia komunít v blízkosti týchto zariadení.

Vývoz LNG z USA do Európy vzrástol po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022, pričom sa očakáva, že sa do konca dekády zdvojnásobí.

Americká snemovňa má už v stredu (14. 2.) hlasovať o návrhu zákona, ktorý by ministerstvu energetiky odobral právomoc schvaľovať vývoz a odovzdal ho nezávislej Federálnej komisii pre reguláciu energetiky.

Legislatíva bude pravdepodobne mať problémy v Senáte, ktorý kontrolujú demokrati, a niektorí zákonodarcovia sa jej obávajú. Senátor Joe Manchin, demokrat, ktorý je proti moratóriu, minulý týždeň novinárom povedal, že sa nesnaží o to, aby „niekomu odoberal autoritu“, uzavrel Reuters.