Peking 8. decembra 2022 – Časť plynovodu Power of Siberia, Tai’an-Tchaj-sing, ktorá umožňuje ruskému plynu zo Sibíri prúdiť do čínskeho finančného centra Šanghaj, bola 7. decembra uvedená do prevádzky. Podľa agentúry Reuters o tom informovala Šanghajská burza pre ropu a zemný plyn.

Sprevádzkovaný úsek spája Tai’an v severnej provincii Šan-tung s Tchaj-singpm vo východnej provincii Ťiang-su. Plyn teraz môže prúdiť do Šanghaja cez severovýchodné provincie Číny, Peking, Tchien-ťin a a Che-pej, dodala burza vo vyhlásení.

Plynovod Power of Siberia začal dodávať plyn v roku 2019. Je kľúčový pre snahy Moskvy presmerovať svoje energetické toky zo Západu, kde vlády zaviedli rozsiahle sankcie proti Rusku po jeho invázii na Ukrajinu.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom vyviezla do Číny v roku 2020 4,1 bcm plynu, v roku 2021 už 11 bcm a očakáva sa, že v roku 2023 to bude 22 bcm. Ruský vicepremiér Alexander Novak začiatkom októbra uviedol, že do roku 2027 by sa mal plynovod dostať na plnú prepravnú kapacitu 38 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne, čo je o dva roky neskôr, ako sa pôvodne plánovalo.