Brusel 25. mája 2023 – Dopyt po plyne v Európskej únii by mohol v nadchádzajúcich 12 mesiacoch klesnúť viac, než predstavuje celkový objem plynu, ktorý by EÚ tento rok mala nakúpiť od Ruska, uviedla podľa agentúry Reuters Európska komisia.

V dokumente, ktorý videla agentúra Reuters, komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová uviedla, že opatrenia na úsporu energie by mali znížiť spotrebu plynu v EÚ o 60 miliárd metrov kubických (bcm).

Podľa dokumentu z 23. mája, o ktorom v stredu informovali Financial Times, by toto množstvo prekročilo kombinovaný objem plynu a skvapalneného zemného plynu, ktorý by EÚ mala doviezť v tomto roku z Ruska.

EÚ zaviedla mimoriadne opatrenia na šetrenie energiou minulý rok po tom, ako Rusko obmedzilo toky plynu do Európy a spôsobilo energetickú krízu v podobe rastúcich cien energií a obmedzených dodávok.

Únia znížila od augusta 2022 do marca 2023 spotrebu plynu o 18 % v porovnaní s rovnakým obdobím posledných rokov, čím prekročila pokračujúci cieľ zníženia o 15 %, Prispeli k tomu núdzové politiky, obmedzovanie výroby v priemysle a mierne zimné počasie.

„Opatrenia prijaté v rámci REPowerEU umožnili jeden z najprudších poklesov dopytu po plyne v histórii,“ uvádza sa v dokumente s odkazom na plán EÚ zníženia závislosti Európy od ruských fosílnych palív.

Predtým, ako Rusko vo februári minulého roka napadlo Ukrajinu, predstavoval dovoz ruského plynu do Európy približne 150 miliárd m3 ročne.

Nemecko, najväčšia ekonomika bloku, patrilo medzi krajiny EÚ najviac závislé od ruského plynu a vysoké ceny energií spojené s vojnou na Ukrajine výrazne zasiahli jeho financie, ako aj financie EÚ ako celku. Štvrtkové údaje ukázali, že inflácia dostala nemeckú ekonomiku do recesie. Hrubý domáci produkt krajiny za prvé tri mesiace tohto roka klesal už druhý štvrťrok po sebe.